سومین خداحافظی آرش میراسماعیلی از دنیای قهرمانی؟

حق نشر عکس IRNA

از سکوی شماره یک جهان در مونیخ و اوزاکا، تا رتبه نازل ۵۷ در آخرین رده بندی فدراسیون جهانی جودو. جیرولامو جیو ویناتزو سرمربی ایتالیایی تیم ملی جودوی ایران اعلام کرده است؛ آرش میراسماعیلی جایی در برنامه های بعدی او نخواهد داشت.

این تصمیم در پی ناکامی کاپیتان تیم ملی جودو در دو مسابقه انتخابی المپیک در ریودوژانیرو و سائو پائولو اتخاذ شده است.

علی معلومات، ذکریا مرادی، امیر قاسمی نژاد، جواد محجوب و محمدرضا رودکی جودوکارانی هستند که از سوی سرمربی تیم ملی به اردو دعوت شده‌اند.

در نخستین روز از مسابقات جایزه بزرگ برزیل، آرش میراسماعیلی در دور اول شکست خورده و حذف شده بود.

او در شرایطی به ریکاردو والدراما باخت که این جودوکای ونزوئلایی سابقه درخشانی در این رشته ورزشی ندارد و در رده ۲۹ جهان است.

نماینده ونزوئلا پس از این پیروزی، در ادامه رقابت ها توفیقی کسب نکرد و از دور مسابقات حذف شد.

در بازی‌های آسیایی گوانگجو نیز بازگشت آرش میراسماعیلی پس از دو سال دوری به عرصه رقابت‌های جودو، با دو شکست ضربه فنی همراه بود.

با حضور او در بازی‌های آسیایی گوانگجو، محسن غفار ملی پوش ۶۶ کیلو مجبور شد حدود ۱۰ کیلو از وزن بدنش را بکاهد و به یک وزن پایین تر برود.

او پس از گوانگجو به این وضعیت اعتراض کرد اما رییس فدراسیون جودو در مصاحبه ای اعلام کرد؛ این فدراسیون همچنان مصر به استفاده از تجارب میراسماعیلی است.

سومین خداحافظی؟

اردیبهشت ۱۳۸۹، کمیته ملی المپیک ایران با برگزاری مراسم خداحافظی و با اهدای جوایز نقدی، از میراسماعیلی به همراه علیرضا دبیر، علیرضا رضایی و حسین توکلی که از صحنه رقابت‌های ورزشی خداحافظی کرده‌اند، تجلیل کرده بود.

پس از این خداحافظی رسمی، برای او یک مراسم خداحافظی دیگر و این بار بر روی تاتامی در نظر گرفته شد.

میراسماعیلی با اعلام قبلی و در حضور جمعی از ورزشکاران رشته‌های مختلف، در جام فجر در دیداری نمایشی مقابل نورممدوف از ترکمنستان قرار گرفت.

میراسماعیلی پس از کسب پیروزی، ضمن بوسیدن تاتامی، روی دوش هم تیمی‌هایش در سالن دور افتخار زد.

مراسمی که به صورت مستقیم از شبکه سوم سیما به روی آنتن رفت.

میراسماعیلی پس از آن کاندیدای ریاست فدراسیون جودو شد اما مجمع انتخاباتی این فدراسیون، با اعلام این که سن او هنوز به حدنصاب قانونی نرسیده، از تایید حضورش در انتخابات خودداری کرد.

میراسماعیلی نیز ضمن صدور بیانیه ای شدیداللحن در انتقاد از سیاست های سازمان ورزش گفت: "با افتخار می‌گویم دیگر کاری با جودوی ایران ندارم."

پرافتخارترین جودوکای تاریخ ایران که سابقه حضور در ۳ المپیک سیدنی، آتن و پکن را دارد، مدتی بعد اعلام کرد قصد بازگشت مجدد به صحنه مسابقات را دارد و تصمیم گرفته مهیای حضور در چهارمین المپیک شود.

او در المپیک‌های قبلی موفق به کسب مدال نشده بود.

به رغم موافقت فدراسیون جودو، تلاش های میراسماعیلی در میادین بین المللی حاصلی جز ناکامی در پی نداشت و او موفق به کسب سهمیه المپیک نشد.

به این ترتیب، بازگشت مجدد آرش میراسماعیلی به صحنه، همچون بسیاری دیگر از قهرمانانی که پس از خداحافظی به میدان آمدند، نتیجه ای که او جستجو می کرد را به بار نیاورد.

میراسماعیلی هنوز واکنشی به تصمیم سرمربی تیم ملی نشان داده و مشخص نیست آیا او قصد دارد برای سومین بار از دنیای قهرمانی خداحافظی کند یا خیر.

بازگشت به سال ۲۰۰۸

حق نشر عکس MEHR

در قالب مرسوم، ورزشکاران پس از خداحافظی، ابتدا به مربیگری می پردازند و ممکن است در ادامه، تصمیم به فعالیت اجرایی و مدیریت در رشته ورزشی خود نیز بگیرند.

آرش میراسماعیلی هم این فرایند را تجربه کرد اما در عین حال، به شکل معکوس نیز این مسیر را پیمود که نتیجه اش موفقیت آمیز نبود.

آرش میراسماعیلی که در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ قهرمان جهان شده است، در سال ۲۰۰۸ و پس از ناکامی در رقابت‌های المپیک پکن، با اعلام خداحافظی از صحنه رقابت‌ها، سرمربی تیم ملی جودو شد.

المپیک سیدنی، عنوان پنجمی را برای او در پی داشت. در المپیک آتن، میراسماعیلی پرچمدار کاروان اعزامی بود اما به دلیل انصراف از مبارزه با ورزشکار اسراییلی، از دور مسابقات حذف شد.

المپیک ۲۰۰۸ پکن آخرین صحنه بین‌المللی برای میراسماعیلی بود که به حذف او از دور مسابقات انجامید.

میراسماعیلی سپس تصمیم گرفت رییس فدراسیون جودو شود اما پس از ممانعت سازمان تربیت بدنی، مجدداً به روی تاتامی بازگشت.

او حالا دوباره در نقطه ای ایستاده که سال ۲۰۰۸ قرار داشت. با این تفاوت که پس از ۳ سال، مشخص نیست آیا وزن اعتبار امروز او با موقعیتی که پس از المپیک پکن داشت، برابری می کند؟