ورزش باستانی و زورخانه ای؛ توسعه در جهان و رکود در ایران

ورزش باستانی حق نشر عکس MEHR
Image caption غیبت ایران از رقابت های بین المللی کشتی پهلوانی و ورزش های زورخانه ای، لطمه فراوانی به سطح فنی رقابت ها زده و حیرت تیم های دیگر را نیز در پی داشته است

شاهنامه خوانی به زبان های انگلیسی و روسی، ضرب و زنگ زورخانه، چرخ چمنی و چرخ تیز، کباده، میل اندازی و گرفتن سنگ، حتی رخصت گرفتن هنگام ورود به گود! تمام اینها در جام قهرمانی اروپا اتفاق افتاد. ماجرایی که شاید به زودی در "آفریکن کاپ" نیز تکرار شود.

ورزش باستانی ایران زمین، حالا دارای فدراسیون جهانی است. رفته رفته در کشورهای مختلف جا افتاده و رقابت های آن به صورت رسمی انجام می شود. کنفدراسیون های آمریکا، اروپا، آفریقا، آسیا و اقیانوسیه اش نیز با تشکیلات مجزا، مشغول فعالیت هستند.

ورزشی چنان ریشه دار که نشانه‌هایش را می توان در متون قدیم؛ از سیاحت نامه فیثاغورث گرفته تا اوستا، حاوی کهن ترین نوشتار و سروده های ایرانیان سراغ گرفت.

ادوارد براون، شرق شناس مشهور نیز قدمت و ریشه های ورزش باستانی ایرانیان را به هزاره های قبل منتسب کرده است.

از کتاب "مینوی خرد" پهلوی تا اثر سترگی به نام شاهنامه نیز بارها به کشتی گرفتن و آلات ورزش باستانی و جنگاوری با همین آلات، اشاره شده است.

پس از برگزاری رقابت های متعدد در اروپا، تاسیس زورخانه ها در اروپا و آمریکا و استقبالی فراتر از انتظار در این دو قاره، حالا وزارت ورزش و جوانان زیمباوه قصد دارد ورزش زورخانه ای را در برنامه اولین دوره بازی های آفریقایی قرار دهد.

امیر حسینی، دبیرکل فدراسیون بین المللی زورخانه ایران، نیز بر همین اساس، در دیدار با معاون وزیر ورزش و جوانان زیمباوه، به پیگیری گنجاندن رقابت های این رشته ورزشی در "بازی های آفریقایی" پرداخته است.

امیر حسینی می گوید: "بر اساس تصمیم هیات رئیسه فدراسیون جهانی، برنامه توسعه زورخانه در آفریقا از ابتدای سال ۲۰۱۱ در حال انجام است و تا کنون برنامه های آموزشی در اوگاندا و زیمباوه با حضور ورزشکاران ۱۰ کشور آفریقایی برگزار شده است."

چارلز نماچما، معاون وزارت ورزش و جوانان زیمباوه نیز گفته است:" خوشحالم که این ورزش در آفریقا در حال گسترش است و ما از ورزش هایی که ارزش های انسانی را بیشتر مورد توجه قرار می دهند استقبال می کنیم."

سامرات سینک مدیر امور توسعه ای فدراسیون بین المللی زورخانه نیز از فعالیت ورزش های زورخانه ای در ۱۰ کشور آفریقایی خبر داده است.

به گفته او هدف IZSF این است که تا پایان سال ۲۰۱۱، در ۲۱ کشور آفریقایی اقدام به تاسیس زورخانه کند.

توسعه در جهان و رکود در ایران!

حق نشر عکس MEHR
Image caption ادوارد براون، شرق شناسان مشهور قدمت و ریشه های ورزش باستانی ایرانیان را به هزاره های قبل منتسب کرده است.

توسعه ورزش های زورخانه ای در نقاط مختلف جهان در شرایطی رخ می دهد که به گمان پهلوانان و پیشکسوتان، این رشته ورزشی شرایط مناسبی در ایران ندارد و دچار رکود شده است؛ از تعطیلی و از بین بردن زورخانه ها گرفته تا عدم همراهی با اعضای ایرانی فدراسیون بین المللی ورزش باستانی.

شاید همین مشکلات بود که باعث شد علی سعیدلو آخرین رئیس سازمان تربیت بدنی در ایران، رای به برکناری رئیس فدراسیون کشتی پهلوانی و ورزش های زورخانه ای ایران بدهد.

او حکم برکناری علیرضا صفارزاده رئیس این فدراسیون و از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صادر کرد و به انتصاب محمدرضا طالقانی از پیشکسوتان ورزش ایران و رئیس سابق فدراسیون کشتی رای داد.

آقای طالقانی نیز که خود از پهلوانان سابق رقابت های کشتی پهلوانی است، در محل این فدراسیون حضور یافت؛ اما علیرضا صفارزاده حاضر به خروج از فدراسیون نشد. در نهایت نیز این محمد طالقانی بود که به جای آقای صفارزاده، به خانه اش بازگشت.

آقای صفارزاده همچنین حاضر به پذیرش فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای نیست؛ زیرا فدراسیون جهانی را محسن مهرعلیزاده به عنوان رئیس و امیر حسینی به عنوان دبیرکل اداره می کنند.

فدراسیون ایران بر همین اساس، با تصمیم شخصی سردار صفارزاده از اعزام تیم های ایران به مسابقاتی که متولی آن فدراسیون جهانی است خودداری کرده است.

غیبت ایران در رقابت های بین المللی کشتی پهلوانی و ورزش های زورخانه ای، لطمه فراوانی به سطح فنی رقابت ها زده و حیرت تیم های دیگر را نیز در پی داشته است.

پرسش آنها این است که "چرا ایران سال ها تلاش کرد تا این ورزش را جهانی کند، اما حالا که ورزش های زورخانه ایران به ثبت رسیده است، خود از حضور در رقابت های رسمی خود داری می کند؟"

قهرمانی اروپا در سال ۲۰۱۱

حق نشر عکس MEHR
Image caption معاون وزارت ورزش و جوانان زیمباوه:" خوشحالم که این ورزش در آفریقا در حال گسترش است"

سومین دوره مسابقات زورخانه ای قهرمانی بزرگسالان اروپا با حضور تیم های ملی اتریش، بلاروس، لیتوانی، جمهوری آذربایجان، ترکیه، اوکراین، لتونی، لهستان، روسیه، استونی، سوئیس و فنلاند در لیتوانی برگزار شد.

نتایج رقابت ها در رشته های زورخانه ای و کشتی پهلوانی به شرح زیر بود.

میل بازی: ۱- خیام اروج‌اف (آذربایجان) ۲- سیماس گاربنیاس (لیتوانی)

چرخ تیز: ۱- الوین اکراف (آذربایجان) ۲-میکیتا بلکو (بلاروس)

چرخ چمنی: ۱- الوین اکبراف (آذربایجان) ۲- گیتیس کازالاکاس (لیتوانی)

کباده: ۱- علی بایرام‌اف (آذربایجان) ۲- رسول نورانی (اتریش)

سنگ: در این ماده رسول نورانی از اتریش قهرمان شد.

میل سنگین: ۱-خیام اروج‌اف (آذربایجان) ۲- مصطفی کوچوک (ترکیه)

کشتی پهلوانی فوق سنگین: ۱-الدار آتاکیشیف (آذربایجان) ۲- اینات داویدچیک(بلاروس)

کشتی پهلوانی ۹۰ کیلو: ۱- تورال علی اف (آذربایجان) ۲- ماریوس گاربیانیس (لیتوانی)

کشتی پهلوانی ۸۰ کیلو: ۱-وصال جوادوف (آذربایجان) ۲-ابراهیم کوکاک (ترکیه) ۳- بهروز جفائی (اتریش) و یوری سیری (اوکراین)

کشتی پهلوانی ۷۰ کیلو: ۱- ایگور سارلوکوف (روسیه) ۲- سزال سیپال(ترکیه).

در این مراسم کیتس کازلائوسکاس ورزشکار لیتوانی به عنوان جوان ترین ورزشکار معرفی شد و جایزه نقدی گرفت.

رامین گلستانی از ایران به عنوان بهترین مرشد، علیرضا غلامی بهترین مربی و سیماس گاربنیس از لیتوانی نوآورترین ورزشکار در هنرهای فردی معرفی شده و جایزه نقدی دریافت کردند.

عبدالله سجادی رئیس کمیته فنی فدراسیون جهانی و محمد خوش‌جان مشاور IZSF، احکام و جوایز برترین ها را اهدا کردند.