شکست قهرمانان المپیک در انتخابی کشتی آزاد روسیه

کشتی، روسیه حق نشر عکس isna
Image caption حتی ستاره های المپیک نیز در صورت شکستی خفیف، جایی در ترکیب تیم ملی نخواهند داشت

مطابق سنت دیرپایی که در کشتی روسیه حکمفرماست، امسال هم رقابت های انتخابی تیم ملی برای اعزام به رقابت های جهانی ۲۰۱۱ استانبول برگزار شد.

این مسابقات با ناکامی چند قهرمان جهان و المپیک از جمله ماولت باتیروف، ماخاچ مورتاز علی یف، گئورگی کیتایف و شیروانی مورادوف همراه بود.

قانون رقابت های انتخابی به قدری مشخص و متقن است که حتی ستاره های المپیک نیز در صورت شکستی خفیف، جایی در ترکیب تیم ملی نخواهند داشت.

در سال ۲۰۰۰ ماخاربک خادارتسف از افسانه های تاریخ کشتی جهان با ۷ مدال طلای جهان و المپیک، مقابل آدام سایتی یف جوان با نتیجه ۲-۲ مغلوب شد.

اما این سایتی یف بود که به عنوان ملی پوش روسیه راهی المپیک شد و خادارتسف ناگزیر شد دوبنده ازبکستان را به تن کند.

با توجه به پراکندگی جغرافیایی جالب توجه در تیم ملی کشتی روسیه، قانونمند بودن رقابت های انتخابی مانع از بروز جنجال حاشیه پیرامون این موضوع، بین مناطق مختلف شده است.

جامبولات تدیف از مسابقات جهانی ۲۰۰۱ صوفیا هدایت تیم ملی کشتی آزاد روسیه را برعهده گرفت و طی این مدت با همین روش، تمام افتخارات ممکن در رقابت های قاره ای، جهانی و المپیک را کسب کرد.

در رقابت های انتخابی سال ۲۰۱۱ بلال ماخوف در فوق سنگین و دنیس سارگوش در ۷۴ کیلوگرم با نظر جامبولات تدیف سرمربی تیم ملی روسیه در مسابقات انتخابی حاضر نشدند. با این حال، حضور این دو فوق ستاره دنیای کشتی نیز در مسابقات جهانی استانبول قطعی نشده است.

حوادث مهم انتخابی های ۲۰۱۱

در وزن اول، لبدوف که مدافع عنوان قهرمانی جهان هم هست، موفق شد نردیک ترین رقیب خود جمال اوتار سلطانوف را در فینال شکست دهد.

در ۶۰ کیلوگرم، دو برادر به فینال رسیدند. ماولت باتیروف و آدام باتیروف رقابتی نمایشی را به اجرا گذاشتند.

آدام در برابر برادرش که قهرمان المپیک آتن است، به پیروزی رسید.

در این وزن رسول ژوکائف که با شکست مقابل مهدی تقوی از ایران، نایب قهرمان مسابقات جهانی ۲۰۰۹ دانمارک شده بود، روی سکوی سوم ایستاد.

آلن گوگایف نایب قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان با شکست از ماگومد گاژیف از دور رقابت‌های ۶۶ کیلو حذف شد.

در ۷۴ کیلوگرم، ماخاچ مورتاز علی‌یف دارنده دو مدال طلای جهان و فرد پیروز مقابل علیرضا دبیر در المپیک آتن، در مصاف با مسلم دودایف به کشتی ادامه نداد و از جدول حذف شد.

در ۸۴ کیلو، آلبرت ساریتوف قهرمان سابق جوانان جهان، در فینال سوسلان کتسویف دارنده مدال برنز جهان را در سه تایم برد و اول شد.

حاجی مراد گاتسالوف دارنده پنج مدال طلای جهان و المپیک هم در نیمه نهایی ۹۶ کیلو موفق شد شیروانی مورادوف قهرمان المپیک پکن را شکست دهد و فینالیست شود.

دیگر حادثه ۹۶ کیلوگرم شکست گئورگی کیتایف برنده مدال طلای مسابقات جهانی ۲۰۰۷ باکو و دارنده مدال برنز المپیک پکن بود.

او در دور دوم مقابل یوگنی کولومیتس شکست خورد. کولومیتس هم در نیمه نهایی به بلونوفسکی باخت. بلونوفسکی هم در فینال مقابل گاتسالوف تسلیم شد!

قهرمانان اوزان هفتگانه رقابت های انتخابی تیم ملی روسیه به شرح زیر هستند.

۵۵کیلو: ۱- ویکتور لبدوف(یاکوتیا)

۶۰ کیلو: ۱- بسیک کودوخوف(کراسنودار)

۶۶ کیلو: ۱- آدام باتیروف (داغستان)

۷۴ کیلو: ۱- ایربک فارنیف(آلانیا)

۸۴ کیلو: ۱- آلبرت ساریتوف(کراسنویارسک)

۹۶ کیلو: ۱- حاجی مراد گاتسالوف(مسکو)

۱۲۰ کیلو: ۱- بختیار آخمتوف(داغستان)