محمد مایلی کهن مدیر فنی پرسپولیس شد

مایلی کهن حق نشر عکس fars
Image caption محمد مایلی کهن سابقه بازیگری چهارده ساله در پرسپولیس دارد

محمد مایلی کهن سرمربی باشگاه سایپا در دهمین دوره لیگ برتر، در فصل جدید به عنوان مدیرفنی در باشگاه پرسپولیس فعالیت خواهد کرد.

حبیب کاشانی سرپرست این باشگاه با صدور حکم برای مایلی کهن، خواستار اثر گذاری او در "ارتقای سطح عملکرد کیفی تیم فوتبال بزرگسالان این باشگاه" شده است.

کاشانی تاکید کرده که اعضای کمیته فنی و کادر فنی این تیم، از نظرات و تجربیات مایلی کهن استفاده خواهند کرد.

حمید استیلی سرمربی کنونی پرسپولیس، در مدتی که مایلی کهن سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود، یکی از بازیکنان او در خط میانی محسوب می شد.

پیش از انتصاب سرمربی جدید پرسپولیس، محمد پنجعلی از اعضای کمیته فنی این تیم، از انتخاب خودش توسط علی دایی و حمید استیلی به عنوان مدیر فنی فصل آینده خبر داده بود.

محمد مایلی کهن بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران که ۵۸ ساله است، قبل و بعد از انقلاب اسلامی سابقه ۱۴ سال عضویت در تیم پرسپولیس را دارد.

او همچنین بازوبند کاپیتانی این تیم را نیز در اختیار داشت و پس از بازنشستگی، به عنوان کمک مربی در پرسپولیس مشغول به کار شد.

سرمربیگری تیم ملی فوتسال ایران و کسب عنوان چهارمی جام جهانی ۱۹۹۲ از افتخارات او در عرصه مربیگری است.

اما مهم ترین فصل عرصه مربیگری او در سال ۱۹۹۶ رقم خورد.

مایلی کهن که تیم ناکام در بازی های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما را تحویل گرفته بود، با جوانگرایی در ترکیب تیم ملی، یکی از بهترین تیم های ملی پس از انقلاب را تشکیل داد.

حق نشر عکس mehr
Image caption مردی که جنگ لفظی او با علی دایی مدتها بر سر زبانها بود، مدیر فنی تیمی شده که تا ماه پیش دایی سرمربی اش بود

تیم ملی ایران با سرمربیگری او عنوان سوم جام ملت های آسیا در سال ۱۹۹۶ را کسب کرد و دو پیروزی دور از انتظار با نتایج ۳-۰ مقابل عربستان سعودی و ۶-۲ مقابل کره جنوبی را رقم زد.

مایلی کهن اما در راه صعود به جام جهانی ۱۹۹۸ موفق نبود و جای خودش را به والدیر ویه را از برزیل داد.

حاصل سرمربیگری او در تیم ملی ایران، ۴۰ بازی بود که منجر به رقم خوردن ۲۵ برد، ۸ مساوی و ۷ باخت شد.

او ۱۲ سال بعد به جای علی دایی سرمربی تیم ملی شد تا تیم ملی ایران را راهی جام جهانی ۲۰۱۰ کند.

محمد مایلی ‌کهن، امیر قلعه نویی، افشین قطبی و محمود یاوری گزینه‌های فدراسیون فوتبال برای هدایت تیم ملی بودند که در نهایت، مایلی ‌کهن، سکان هدایت تیم ملی را برعهده گرفت.

قرار بود او در سه دیدار حساس مقابل کره‌شمالی،‌ امارات و کره‌ جنوبی روی نیمکت تیم ملی ایران بنشیند.

اما بیانیه انتقادی او علیه وضعیت موجود فوتبال ایران و چند کنایه علیه امیر قلعه نویی، حاوی عبارت هایی بود که باعث شد فدراسیون فوتبال ایران حکم برکناری او را صادر کند و افشین قطبی را به کار بگیرد.

به این ترتیب، دوره دوم سرمربیگری مایلی کهن در تیم ملی ایران فقط یک هفته به طول انجامید و او فرصت نشستن روی نیمکت تیم ملی را پیدا نکرد.

مایلی کهن یک بار دیگر هم بیانیه ای جنجالی (این بار بدون تکرار آن عبارت ها) نوشت و عملکرد حسین رضازاده، عضو هیات مدیره باشگاه سایپا را غیر اخلاقی و غیر حرفه ای دانست.

مایلی کهن سابقه هدایت تیم ملی فوتبال امید ایران را هم دارد. تیمی که با سرمربیگری او در راه صعود به المپیک پکن ناموفق بود.

سایپا، پیکان و فولاد اهواز، دیگر تیم های دوران مربیگری محمد مایلی کهن هستند.

مردی که جنگ لفظی او با علی دایی، سرخط برخی روزنامه های ورزشی در ایران را تامین می کرد، حالا مدیر فنی تیمی شده است که تا یک ماه قبل، علی دایی سرمربی اش بود.

مایلی کهن برای فصل آینده لیگ برتر در گزینه های این باشگاه برای پست سرمربیگری هم قرار داشت.

او اما مانند منصور ابراهیم زاده و برخلاف علی دایی، حمید استیلی و حمید درخشان ضمن اعلام انصراف، از ارائه برنامه به کمیته فنی پرسپولیس خودداری کرد.

مطالب مرتبط