نام ورزشگاه منچستر سیتی به 'اتحاد' تغییر کرد

ورزشگاه اتحاد حق نشر عکس PA
Image caption ورزشگاه اتحاد در منچستر

باشگاه منچستر سیتی انگلستان با امضای قراردادی ده ساله با شرکت هواپیمایی اتحاد، نام ورزشگاه خود را از ایستلندز به اتحاد تغییر داد.

شرکت هواپیمایی اتحاد که دفتر مرکزی آن در ابوظبی است، تاکنون اسپانسر پیراهن بازیکنان تیم منچستر سیتی بود.

گری کوک، مدیر اجرایی باشگاه منچستر سیتی درباره قرارداد جدید گفت باشگاه از گسترش روابط با این شرکت هواپیمایی خوشحال است.

منچستر سیتی که در ماه مه گذشته قهرمان جام حذفی انگلستان شد، در سال ۲۰۰۸ توسط کنسرسیومی متشکل از سرمایه گذاران ابوظبی خریداری شد.

در طول سه سال گذشته، شیخ منصور، مالک باشگاه، بیش از یک میلیارد پوند برای منچستر سیتی هزینه کرده است و این تیم توانست پس از ۳۵ سال جام بگیرد و با کسب رتبه سوم لیگ برتر در فصل گذشته، سهمیه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد.

با این همه، منچستر سیتی فصل گذشته ۱۲۳ میلیون و سیصد هزار پوند ضرر کرد و با توجه به قوانین تازه ای که اتحادیه فوتبال اروپا برای انضباط مالی باشگاه های این قاره وضع کرده است، موقعیت خوبی ندارد.

این قوانین از تابستان امسال اعمال خواهد شد، ولی اجرای کامل همه بند‌های آن به سال ۲۰۱۳ موکول شده است.

تیم هایی که نتوانند موقعیت مالی خود را با قوانین جدید تطبیق دهند، اجازه حضور در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا را نخواهند داشت.

بر اساس این قوانین، میزان هزینه تیم ها نباید بیشتر از درآمدی باشد که از راه فروش بلیط، حق پخش تلویزیونی و حامیان مالی کسب می کنند.

به این ترتیب، تصمیم منچستر سیتی برای فروش نام ورزشگاه خود تلاشی برای کاهش ضرر این باشگاه و رفع خطر ممنوعیت از حضور در بازی های اروپایی است.

منچستر سیتی مبلغ قراردادش با شرکت هواپیمایی اتحاد را علنی نکرده است، اما این باشگاه نمی تواند این رقم را از یوفا مخفی نگه دارد یا رقمی غیر واقعی برای این قرارداد به یوفا اعلام کند.

اتحادیه فوتبال اروپا به صراحت اعلام کرده است که همه قراردادهای مالی باشگاه ها را با دقت بررسی خواهد کرد تا مطمئن باشد باشگاه ها قوانین جدید را رعایت می کنند.