دوپینگ گروهی در دوچرخه سواری ایران

رقابت های تور دو فرانس حق نشر عکس no credit
Image caption نگرانی اصلی، تعلیق دوچرخه سواری ایران است؛ اتفاقی که گریبان وزنه برداری ایران را هم گرفت و ۵۰۰ هزار دلار جریمه در پی داشت

در شرایطی که ۹۸ امین دوره رقابت های تور دو فرانس در فرانسه در حال برگزاری است، رسوایی دوپینگ در این رشته ورزشی، نه در آن رقابت ها، بلکه در تور بین المللی دنا در ایران خبرساز شده است.

در فاصله ای کوتاه و پس از اعلام نام چهار دوچرخه سوار به عنوان دوپینگی‌، آزمایش دوپینگ ۲ دوچرخه سوار ایرانی دیگر نیز مثبت اعلام شده است.

این در حالی است که چندی پیش که کاظم خاتون آبادی سرمربی تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز از دوپینگ ۹۰ درصد رکابزنان ایرانی خبر داد، فدراسیون دوچرخه سواری ضمن واکنشی شدید اللحن، او را به خاطر این اظهار نظر، محروم و جریمه کرد.

علی زنگی آبادی رییس فدراسیون دوچرخه سواری ایران درباره رسوایی اخیر گفت: "پس از مثبت شدن تست دوپینگ ۴ رکابزن در تورهای بین المللی آذربایجان و تهران، نامه ای مبنی بر مشکوک بودن تست اولیه ۲ دوچرخه سوار دیگر هم به دست ما رسید که بلافاصله در یاسوج از حضورشان در تور دنا جلوگیری کردیم."

اعتراف و افشاگری رکابزن تبریزی

یکی از دوچرخه‌سواران که دوپینگش مثبت و ۴ سال محروم شده معتقد است اگر مانند برخی دیگر از دوچرخه‌سواران مطرح ایران دوپینگ می‌کرد، هیچ وقت در دام نمی‌افتاد!

صمد پورسیدی و رحیم امامی از تیم دانشگاه آزاد تبریز، رامین مهرمانی عضو تیم سورن تبریز و امیر محمدی متولد از تیم اردبیل، از دوپینگی های اخیر هستند.

پورسیدی که مقام دوم امسال تور کرمان را کسب کرده ضمن پذیرش تخلف خود می گوید: "برخی از فضاسازی ها در تبریز موجب شد که من و برخی از جوانان تبریز به این عمل غیر ورزشی رو بیاوریم. مسئولان هم باید پاسخگو باشند تا آینده سازان این ورزش تخریب نشوند."

او گفت؛ در ۷ سال گذشته در تیم های پیکان، پتروشیمی تبریز و دانشگاه آزاد تبریز رکاب زدم و پتروشیمی تبریز از قدرتمندترین تیم های ایران و آسیاست.

پورسیدی علت دوپینگ خود را مسائل مرتبط با تیم پتروشیمی تبریز عنوان کرد و گفت: "با حضور ۳ رکابزن خارجی و ۲ رکابزن غیر بومی دیگر جایی برای من در ترکیب این تیم وجود نداشت. من هم برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی تیم به داروهای غیرمجاز رو آوردم."

صمد پور سیدی تاکید کرد؛ من محرومیت خود را زمانی قبول می کنم که درباره گرایش دوچرخه‌سواران به دارو، شفاف سازی شود و در این خصوص عوامل به گفته او پشت پرده، "پاسخگوی این فاجعه بزرگ ورزشی در تبریز" شوند.

خطر تعلیق فدراسیون دوچرخه سواری ایران

غیر از تور دنا، در مرحله نخست تور بین المللی دوچرخه سواری کینگ هایلک در چین نیز نمایندگان اتحادیه جهانی دوچرخه سواری، از حضور ۲ رکابزن دوپینگی تیم دانشگاه آزاد اسلامی در این مسابقه جلوگیری کردند.

این ورزشکاران از گردونه مسابقات حذف شدند و تا صدور حکم نهایی نمی توانند در هیچ رقابت داخلی و خارجی شرکت کنند.

زنگی آبادی در این باره گفت: "تیم دانشگاه آزاد اسلامی یکی از چهار تیم بین‌المللی ماست. از نظر فنی هم دومین تیم پر افتخار ما در مسابقات برون‌مرزی است. مطئمنا اعتبار بین‌‍المللی این تیم در میادین برون مرزی کم خواهد شد و این مسئله به ضرر ما هم تمام می‌شود."

به فاصله یک روز پس از این اتفاق بود که دو رکابزن از گردونه مسابقات دوچرخه سواری تور دنا کنار رفتند.

خبرگزاری مهر در گزارشی، از احتمال دوپینگی بودن ۷ رکابزن دیگر که پیش خبر داده و اعلام کرده است؛ فدراسیون دوچرخه سواری ایران در آستانه تعلیق قرار گرفته است.

در گزارش این خبرگزاری آمده: "برخی از آن ها ملی پوش هستند و در بازی های آسیایی گوانگجو هم شرکت کرده بودند. به این ترتیب در صورت تائید شدن مثبت بودن تست این ورزشکاران، جمع دوپینگی های دوچرخه سواری به عدد ۱۳ خواهد رسید."

نام این رکابزنان تنها به خاطر ملی پوش بودن و حضورشان در مسابقات آسیایی و از بین نرفتن وجهه مدال های گوانگجو رسانه ای نشده است.

در آخرین رنکینگ فدراسیون جهانی دوچرخه سواری نام ایران در صدر آسیا قرار گرفت و رکابزنان باشگاهی نیز به رده های بالای جدول آسیا صعود کردند تا به این ترتیب، سه سهمیه المپیک خود را قطعی کنند.

در صورتی که دوپینگ رکابزنان ایرانی تائید شود تمامی امتیازات این ورزشکاران از اتحادیه جهانی حذف خواهد شد و احتمال سقوط تیم ایران به رده دوم یا سوم هم وجود دارد.

این درحالی است که صرفاً تیم اول آسیا می‌تواند سه سهمیه المپیک را دریافت کند. تیم دوم ۲ سهمیه و تیم سوم هم فقط یک سهمیه می‌گیرد.

در پی این رسوایی، رئیس فدراسیون دوچرخه سواری ایران وعده های تکراری سال های اخیر در رشته های مختلف ورزشی ایران را به زبان آورده است: "ما از این پس تست دوپینگ را در تمامی مسابقات داخلی اجرا خواهیم کرد تا ریشه دوپینگ از دوچرخه سواری کشورمان پیش از گسترش یافتن خشک شود."

در این شرایط، نگرانی ایران فقط محدود به حذف امتیازات رکابزنان در رنکینگ جهانی و از دست دادن سهمیه المپیک نمی شود.

نگرانی اصلی، احتمال تعلیق دوچرخه سواری ایران است. اتفاقی که گریبان وزنه برداری ایران را هم گرفت و غیر از بازتاب منفی در مجامع بین المللی، جریمه ای ۵۰۰ هزار دلاری را نیز در پی داشت.

مطالب مرتبط