آخرین فرصت وزنه بردار ایرانی برای اثبات بی گناهی

سعید علی حسینی حق نشر عکس isna
Image caption سعید علی حسینی وزنه بردار فوق سنگین ایران، ۳ رکورد جوانان جهان را در اختیار دارد

وکیل مدافع وزنه بردار محروم ایرانی می گوید؛ سعید علی حسینی هیچ تخلف غیرقانونی مرتکب نشده و روز ۳۱ تیر برای تبرئه او به سوئیس می رود.

سعید علی حسینی وزنه بردار فوق سنگین ایران، ۳ رکورد جوانان جهان را در اختیار دارد.

او در تمرینات تیم ملی ایران و به صورت غیر رسمی موفق شد رکوردهای جهانی این رشته که در اختیار حسین رضازاده رییس فدراسیون وزنه برداری است را جابه جا کند.

پیش از رقابت های جهانی ۲۰۰۹ در کره جنوبی نیز فدراسیون جهانی این رشته ورزشی در سایت خود، علی حسینی را بخت شماره یک قهرمانی معرفی کرد.

اما در شرایطی که او وزن کشی هم کرده بود، مربیان تیم ملی ایران از او خواستند در مسابقات شرکت نکند.

مدتی بعد اعلام شد در نمونه گیری های پیشین او موارد مشکوکی مشاهده شده است.

پس از مدت ها کشمکش فدراسیون وزنه برداری و بین پدر این ورزشکار که خود از مدال داران سابق وزنه برداری آسیاست، سرانجام در پانزدهم آبان ۱۳۸۹ اعلام شد او به صورت مادام العمر از حضور در تمام میادین ورزشی محروم است.

پیش از اعلام نظر نهایی فدراسیون جهانی، حسین رضازاده و داراب ریاحی در چند نوبت به مقر فدراسیون جهانی در مجارستان رفتند و در مصاحبه های خود از نتیجه بخش بودن مذاکرات خبر می دادند.

رضازاده گفت: "رفتم آن جا، خواهش و تمنا کردم که سعید جوان است، او را برای همیشه محروم نکنید اما آن ها می گفتند قانون برای همه است."

علی سعیدلو، رییس وقت سازمان تربیت بدنی نیز در گفتگو با رسانه ها قول داد که تمام تلاش خود را برای رفع محرومیت این وزنه بردار به کار بگیرد.

در پی محرومیت مادام العمر سعید علی حسینی، وزنه بردار جوان دیگری به نام بهداد سلیمی در ایران چهره شد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption حسین رضازاده پیش از این گفته بود که تمام تلاش خود را برای رفع محرومیت علی حسینی کرده است

کسب مدال طلای جهان در سال ۲۰۱۰ و قهرمانی در بازی های آسیایی گوانگجو، از جمله عواملی بود که باعث شد سازمان تربیت بدنی ایران از پیگیری پرهزینه پرونده علی حسینی صرف نظر کند.

خانواده این وزنه بردار معتقد بودند که رضازاده از آغاز دوران شکوفایی استعداد علی حسینی، علاقه ای به ادامه حیات ورزشی او نداشته است. رضازاده نیز در مصاحبه اش این اتهام را خنده دار توصیف کرد.

حتی کوروش باقری سرمربی فعلی تیم ملی وزنه برداری ایران نیز در شبکه خبر صداوسیما؛ با انتقاد شدید از حسین رضازاده، به حمایت از سعیدعلی حسینی پرداخت.

سلمان حاج نوری، وکیل علی حسینی می گوید؛ پیش بینی ام از تشکیل جلسه دادگاه حکمیت خیلی خوب است و امیدوارم این جلسه طوری پیش برود که دلایل را قبول کنند. زیرا در رأی صادر شده در مورد سعید علی حسینی، تخلف شده و در این رأی که مبنی بر محرومیت مادام العمر او است؛ اشتباهاتی صورت گرفته و همچنین مقررات در مورد این رأی رعایت نشده.

در صورتی که رای محرومیت مادام العمر علی حسینی با تخفیف مواجه شود، حتی در صورت اعمال محرومیت دو ساله نیز او می تواند امسال در رقابت های جهانی پاریس به روی تخته برود.

احتمال بازگشت این وزنه بردار به روی تخته اگرچه چندان زیاد نیست، اما در صورت تحقق می تواند سبب ساز رقابتی فوق العاده پر هیجان در المپیک لندن، بین دو غول ایرانی باشد.

بهداد سلیمی قهرمان جهان از یک سو و سعیدعلی حسینی رکورد دار جوانان جهان نیز در طرف دیگر.

این در حالی است که قهرمان سال ۲۰۱۱ جوانان جهان نیز بهادر مولایی از ایران است.