دوپینگ زنان فوتبالیست کره شمالی تایید شد

دو بازیکن تیم ملی کره‌شمالی حق نشر عکس AFP
Image caption ابتدا دوپینگ سونگ یونگ سان (تصویر چپ) و یونگ پوک سیم (تصویر راست) معلوم شد

نتیجه آزمایش دوپینگ پنج بازیکن تیم ملی فوتبال زنان کره شمالی نشان داده است که این بازیکنان در مسابقات جام جهانی در آلمان از مواد نیروزای غیرقانونی استروئید آنابولیک استفاده کرده‌اند.

نتیجه آزمایش دوپینگ سونگ یونگ سان و یونگ پوک سیم، پیش از آخرین بازی مرحله گروهی این تیم برابر کلمبیا مثبت اعلام شده بود و این موضوع سبب شد تا همه تیم ناگزیر به آزمایش دوپینگ شوند.

پس از این آزمایش معلوم شده است سه بازیکن دیگر این تیم هم از مواد نیروزای غیرقانونی استفاده کرده‌اند.

فیفا هنوز نام این بازیکنان را اعلام نکرده است.

از جام جهانی ۱۹۹۴ تاکنون، این اولین باری است که بازیکنان در رقابت‌های جام‌جهانی دوپینگ کرده‌اند. در جام‌جهانی ۱۹۹۴ مردان در آمریکا، دیه‌گو مارادونا، بازیکن تیم ملی فوتبال آرژانتین دوپینگ کرده‌ بود.

فیفا اعلام کرده است به دلیل در جریان بودن تحقیقات هنوز نمی‌تواند نام سه نفر دیگری را که در تیم کره‌شمالی دوپینگ کرده‌اند، اعلام کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده است که مسئولان کره ای در ملاقات با مقامات فیفا گفته‌اند مواد نیروزا به طور تصادفی در یک داروی سنتی چینی بوده است.

به گفته مسئولان کره‌ای این دارو پس از این که رعد و برق در تمرین روز هشتم ژوئن به بازیکنان برخورد کرد، به آن‌ها داده‌ شد.

تیم کره‌شمالی بعد از باخت در اولین بازی خود برابر آمریکا، حادثه رعد و برق را مطرح کرد و مسئولان تیم درباره آن توضیح بیشتری ندادند.

کره شمالی پس از دو شکست مقابل آمریکا و سوئد و تساوی با کلمبیا، بدون به ثمر رساندن گلی در مرحله گروهی از مسابقات جام‌جهانی زنان حذف شد.

پیش از آغاز این رقابت‌ها، دروازه‌بان ذخیره تیم زنان کلمبیا به دلیل استفاده از داروهای هورمونی از حضور در جام جهانی محروم شده بود.

ششمین دوره جام جهانی فوتبال زنان که به میزبانی آلمان برگزار می‌شود، روز یکشنبه ۱۷ ژوییه (۲۶ تیر) با برگزاری دیدار فینال بین تیم‌های ژاپن و آمریکا به پایان می‌رسد.

مطالب مرتبط