نبرد گاچوها را اروگوئه از آرژانتین برد

تیم ملی آرژانتین حق نشر عکس Reuters
Image caption کارلوس ته‌وز نتوانست پنالتی خود را به ثمر برساند

میزبان جام ملت‌های آمریکای جنوبی خداحافظی زودهنگامی با این رقابت‌ها داشت.

در مرحله یک ‌چهارم نهایی چهل و سومین دوره از رقابت‌های کوپا آمریکا، دو دیدار بازی برگزار شد که و هر دو تیمی که در نظرسنجی‌ها بخت بیشتری برای پیروزی داشتند، از گردونه جام بیرون افتادند.

در دیدار اول که در ورزشگاه المپیک کوردوبا برگزار شد، دو تیم کلمبیا و پرو مقابل هم قرار گرفتند. بازی دو تیم در ۹۰ دقیقه قانونی گلی در بر نداشت.

اما در وقت‌های اضافی این پرو بود که توانست پیش از سر رسیدن ضیافت بی‌رحم پنالتی‌ها، کار را یکسره کند و بازی را با ۲ گل به سود خود به پایان برساند.

پرو حالا به عنوان اولین تیم، به مرحله نیمه نهایی صعود کرده است.

در مصاف با کلمبیا، ابتدا کارلوس لوباتون گلزنی کرد و سپس خوان مانوئل وارگاس بازیکن تیم فیورنتینا، گل دوم را وارد دروازه کلمبیا کرد.

آن‌ها در نیمه‌نهایی به مصاف اروگوئه خواهند رفت. جالب آن که سرجیو مارکاریان سرمربی پرو، خود اهل اروگوئه است.

آرژانتین، میزبان سرشکسته

بازی آرژانتین و اروگوئه، نبرد تیم‌هایی بود که تنها با یک پیروزی‌ در مرحله گروهی به مرحله بعد صعود کرده بودند.

این بازی در ورزشگاه ۳۲۵۰۰ نفری ژنرال لوپز برگزار شد.

کارلوس آماریا داور پاراگوئه‌ای این جنگ تمام عیار، روزی فوق‌العاده دشوار را پشت سر گذاشت.

او در وسط میدانی ایستاده بود که به تمام معنا، یاد آور نبردهای تاریخی گاچوهای مرز آرژانتین و اروگوئه بود که خورخه لوئیس بورخس نویسنده شهیر آرژانتینی در داستان های کوتاهش به زیبایی توصیف کرده است.

تلاش برای حذف نشدن در مقابل گاچوهای آن طرف مرز، جزئی از زندگی گاچوهای دو کشور بود. خشونتی چنان عادی، اصیل و طبیعی که امکانی برای توقف آن وجود نداشته باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بعد از ناکامی تیم ملی آرژانتین در جام جهانی آفریقای جنوبی، هواداران این تیم یک بار دیگر شاهد شکست تیمشان بودند.

جدال گاچوهای ۲۰۱۱ دو اخراجی و ۹ کارت زرد در پی داشت و دیگو پرز از اروگوئه در نیمه اول اخراج شد.

اما بازیکنان خستگی ناپذیر اروگوئه، آن قدر مقاومت کردند که در پایان نیمه دوم ماسکرانو هم از زمین اخراج شد تا دو تیم، ۱۰ نفره شوند.

در ابتدا این اروگوئه بود که هم در بازی و هم در خشونت میدان‌داری می کرد.

دیگو پرز پیش از آن که اخراج شود تیمش را پیش انداخته بود.

گونزالو هیگواین بازی را به تساوی کشاند.

بازی تا پایان ۱۲۰ دقیقه با تساوی پیگیری شد. فرصت مناسب شوت‌زنی لیونل مسی در وقت‌های اضافی، با ضربه بیرمق او درون دست های فرناندو موسلرا آرام گرفت.

اروگوئه‌ پارسال همین روزها و در همین مرحله از جام جهانی ۲۰۱۰، مقابل غنا به تساوی رسید تا پنالتی‌ها، تعیین‌کننده تیم صعود‌کننده به نیمه‌نهایی باشد.

همان رقابت دراماتیک که لوئیز سوارز ضمن خطای هند درون محوطه جریمه، در آخرین دقیقه‌اش اخراج شد اما آسامو جیان نتوانست پنالتی دقیقه ۱۲۰ را گل کند.

از مردانی که در آن بازی پنالتی زدند، دیگو فورلان و آندرس اسکاتی در این بازی هم موفق شدند پنالتی‌های خود را تبدیل به گل کنند.

اما مطابق رسم دیرین در ضیافت پنالتی‌ها، یکی از ستاره‌ها نباید ضربه‌خوبی بزند.

این قرعه شوم، گریبان یکی از جنگنده‌ترین گاچوها را گرفت. کارلوس ته‌وز. ضربه کم‌جان او امضایی بود که پای سند حذف آرژانتین از جام ملت‌های آمریکای جنوبی درج شد.

گرچه مسی، بوردیسو، خاویر پاستوره (از برترین‌های آرژانتین) و هیگواین توپ‌های خود را به تور چسباندند.

اما اروگوئه هر ۵ ضربه اش را در میان سوت‌های ممتد و غوغای کرکننده هواداران آلبی سلسته، وارد دروازه سرجیو رومرو کرد.

دروازه‌بانی که در جام‌جهانی ۲۰۱۰ بدترین نمایش را مقابل آلمان ارائه کرد و ۴ گل خورد. خصوصاً گل اول آلمان در دقیقه ۳، روی اشتباه مهلک او رقم خورد و شیرازه تیم آرژانتین را از هم پاشید.

او که از سقوط تیم مارادونا و گل‌های خورده‌اش مقابل آلمان ابراز شرمندگی کرده بود، این بار هم نتوانست کاری برای سرجیو باتیستا انجام دهد.

مطالب مرتبط