یزدانی‌خرم دوپینگ فرنگی‌کاران ایرانی را تایید کرد

کشتی حق نشر عکس isna

رئیس فدراسیون کشتی ایران خبر دوپینگ ملی پوشان کشتی فرنگی ایران را تایید کرد.

مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش نمونه A دو فرنگی‌کار ایرانی، در پی تست خارج از مسابقات توسط "افسران وادا" (مسئولین تست دوپینگ ورزشکاران) صورت گرفته است.

محمد‌رضا یزدانی خرم گفت: "همواره به درخواست مربیان در تمام رده‌های سنی در اردوها آزمایش دوپینگ انجام می‌شود. یکی دو نمونه مشکوک در این بین وجود داشت که وادا به ما اعلام کرده است."

خبرگزاری ایسنا نیز با حروف اختصاری از «ب. ق» و «ا. ع» به عنوان دوپینگی های مورد اشاره نام برده است.

در تیم ملی کشتی فرنگی ایران، فقط دو مدعی اصلی وزن ۹۶ کیلوگرم، نام و نام خانوادگی شان با این حروف آغاز می شود.

رئیس فدراسیون کشتی ایران می گوید:‌ "فرصت اعتراض و برنامه‌ریزی داریم، اما به احتمال قوی نتیجه‌ای که وادا اعلام می‌کند درست در می‌آید. متاسفانه این مشکلی است که پیش آمده و ما در حال برنامه‌ریزی برای حل این مشکل هستیم."

تیم ملی کشتی فرنگی ایران در دو دوره پیاپی از جام های جهانی به عنوان قهرمانی رسید و در بازی های آسیایی گوانگجو نیز موفق ترین رشته در کاروان ورزش ایران بود.

قبل از این که نامه مثبت اعلام شدن آزمایش فرنگی کاران به فدراسیون پزشکی ورزشی ایران برسد، به فدراسیون کشتی ارسال شده بود.

بهمن ۱۳۸۸ دکتر رامین امیر ساسان مدیر تغذیه تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی گفته بود: " پیش نیامدن حتی یک مورد دوپینگ در تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی در تمامی رده های سنی نشان دهنده یک کار برنامه ریزی شده با تلاش های عوامل اجرایی این امر است."

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی نیز با تایید مثبت اعلام شدن دوپینگ دو نفر از فرنگی کاران ایران اعلام کرد: "گاهی اوقات از طریق رایزنی‌ها، منابعی نام هایی را اعلام می ‌کنند که پس از اعلام رسمی وادا به ایران، بیشتر مواقع همان اسامی تایید می‌شود."

به گفته رییس فدراسیون پزشکی ورزشی؛ نمونه بارز این مسئله ملی پوشان دوچرخه‌سواری ایران هستند که اسامی را برخی منابع اعلام کردند و پس از رسیدن نامه رسمی به ایران، همان اسامی تایید شد.

او در عین حال، از معرفی رسمی دو فرنگی کار یاد شده خود داری کرد.

دکتر طاهری رییس کمیته پزشکی فدراسیون کشتی نیز درباره واکنش وادا گفت: " این نتیجه تست A است و طبق قانون می توان درخواست نمونه B داد. اما با توجه به مسابقات مهم پیش رو از جمله رقابت‌های جهانی و المپیک، ما ورزشکارانی می‌خواهیم که عاری از آلودگی باشند و این پیام فدراسیون کشتی به ورزشکاران رشته کشتی است."

در کلینیک مربیگری کشتی فرنگی فیلا که در شهر لاهتی فنلاند برگزاری شد، میشل دوسون دبیرکل فرانسوی فیلا اعلام کرد: "هر کشتی گیری که به علت دوپینگ حتی به مدت ۶ ماه محروم شود، شرکت در المپیک ۲۰۱۲ لندن را از دست خواهد داد."

در سال های اخیر، تست دوپینگ برخی مدال آوران کشتی ایران در رقابت های رسمی مثبت اعلام شده و آن ها با محرومیت مواجه شدند.

عباس جدیدی، مجید خدایی، علیرضا غریبی، محمد رضایی، مهدی نیک منش، مسعود واحدی، ساجد جلالی و هادی پورعلیجان از جمله کشتی گیرانی هستند که در سال های اخیر به خاطر استفاده از داروهای غیر مجاز، با محرومیت مواجه شدند.