فدراسیون کشتی ایران و احتمال "توطئه خارجی" در ماجرای دوپینگ

وادا حق نشر عکس iii
Image caption دبیر فدراسیون کشتی با توجه به روسی بودن ماموران وادا، از احتمال توطئه ای خارجی خبر داد

در پی مثبت اعلام شدن تست دوپینگ دو ملی پوش کشتی فرنگی ایران در وزن ۹۶ کیلوگرم، این دو نفر اردوی تیم ملی را ترک کرده و نفرات جدیدی فراخوانده شده اند.

در همین رابطه دبیرکل فدراسیون کشتی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، از احتمال "توطئه و دسیسه خارجی" علیه ایران خبر داده است.

عارف ربطی گفت: "مطمئن باشید تیم هایی مثل جمهوری آذربایجان و روسیه که همواره با مافیای خود در تصمیمات فیلا و تیم داوری رقابت های جهانی نفوذ زیادی دارند، این بار نیز می توانستند به کشتی ایران ضربه بزنند."

دبیر فدراسیون کشتی ایران، رقابت تنگاتنگ تیم ایران با روسیه را مبنای فرضیه خود قرار داده است.

این در حالی است که در جمع کشتی گیران روسیه، وقتی تست دوپینگ ویکتور لبدوف قهرمان جوانان جهان در گواتمالا مثبت اعلام شد، فدراسیون جهانی کشتی مدال طلای او را پس گرفت و به احمت پکر از ترکیه داد.

سال ۲۰۱۰ در آستانه رقابت های جهانی مسکو نیز نمونه دوپینگ ۱۰ کشتی‌گیر روسیه مثبت اعلام شد.

تمامی این ۱۰ کشتی‌گیر دوپینگی متولد ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ بوده‌اند و سن آن ها ۱۵ تا ۲۰ سال بوده است.

با این که محرومیت قانونی این کشتی‌گیران یک ساله بود، فدراسیون کشتی روسیه تصمیم گرفت تنبیه مضاعفی در نظر بگیرد و محرومیت ها را به ۲ سال افزایش دهد.

همچنین کوبا، ترکیه، گرجستان، مجارستان و اوکراین از دیگر رقبای روسیه، در سال های اخیر آمار دوپینگ کمتری نسبت به ایران داشته اند.

آقای ربطی با اشاره به روسی بودن مامورین وادا، معتقد است شاید دوپینگ در کار نبوده و این مسئله "توطئه خارجی ها" باشد.

دکتر طاهری مسئول کمیته پزشکی فدراسیون کشتی در این باره می گوید؛ ملیت فرد مهم نیست، بلکه این موضوع اهمیت دارد که افراد آزمایش گیرنده ماموران وادا باشند.

بهرام افشارزاده دبیرکمیته ملی المپیک ایران نیز گفت: "مطمئن هستم که این ورزشکاران خودسرانه دوپینگ کرده اند و با این اقدام، هم به خود ضربه زدند و هم به ورزش مملکت."

محمد بنا: توطئه را قبول ندارم

حق نشر عکس ii
Image caption مربی تیم کشتی فرنگی ایران، توطئه دوپینگی اعلام کردن فرنگی کاران را بعید دانست

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران می گوید در پی شنیدن خبر مثبت بودن نمونه آزمایش دو کشتی گیر تیمش، دو روز است که هنوز از شوک بیرون نیامده است.

‌محمد بنا گفت: "هیچ چیز بهتر از حقیقت و پاکی نیست و اگر این مسئله ثابت شود باید با حقیقت کنار آمد و همچنان به دنبال پاک سازی فضای کشتی بود."

او همچنین از قاسم رضایی دارنده مدال برنز جهان در سال ۲۰۰۷، به عنوان جانشین احتمالی دو فرنگی کار دوپینگی در وزن ۹۶ کیلوگرم یاد می کند.

بنا که تیمش را دو دوره متوالی به قهرمانی در جام جهانی رهنمون کرده، تاکید کرد که اجازه نخواهد داد با این خبر و تبعات آن، تیمش از هم بپاشد.

به اعتقاد سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران، این تیم وابسته به یک یا دو نفر نیست و آن ها باز هم مدعی قهرمانی جهان خواهند بود.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در پاسخ به این سوال که آیا با این دو فرنگی کار صحبتی کرده‌اید، گفت: "آن‌ها قسم می‌خورند که چنین کاری نکرده‌اند. اما تا به حال هیچ دوپینگی نبوده که بگوید من دوپینگ کرده‌ام!"

او در پاسخ به اظهارات دبیر فدراسیون کشتی مبنی بر احتمال توطئه خارجی در این ماجرا گفت: "قبول ندارم که این مسئله توطئه بوده است. گفتن این حرف‌ها مانند بهانه گرفتن از داوری پس از شکست می ‌ماند. درست است که ماموران وادا روسی بودند، اما فکر نمی‌کنم که وادا آن قدر بی‌در و پیکر باشد. ما تابع قانونیم و هیچ چیز برای من مهم‌تر از پاکی کشتی نیست."

مطالب مرتبط