پاراگوئه پس از ۳۲ سال در فینال کوپا آمریکا

پاراگوئه حق نشر عکس CA2011
Image caption پاراگوئه طلسم ناکامی سی و دو ساله راهیابی به فینال کوپا آمریکا را شکست

تیم ملی فوتبال پاراگوئه با پیروزی بر تیم سختکوش و شگفتی ساز ونزوئلا، به دیدار نهایی جام ملت‌های آمریکای جنوبی در سال ۲۰۱۱ راه یافت.

تیم همیشه پیروز در ضربات پنالتی، ژاپن را در جام جهانی اخیر در ضیافت پنالتی ها حذف کرد. در کوپا آمریکای ۲۰۱۱ نیز بازیکنان برزیل و ونزوئلا را به همین سیاق، به خانه هایشان فرستاد.

هربار نیز خوستو ویلار ۳۴ ساله درون دروازه تیمش بود. او اگر همین روند در فینال هم ادامه دهد، سایه خوزه لوئیز چیلاورت افسانه ای را از بالای سرش کنار خواهد زد.

در دومین دیدار از مرحله نیمه نهایی چهل و سومین دوره این رقابت ها، بامداد پنجشنبه تیم‌های پاراگوئه و ونزوئلا به مصاف هم رفتند.

آن ها فقط یک هفته بعد از تساوی ۳-۳ در رقابت های مرحله گروهی این بازی ها، دوباره مقابل هم قرار گرفتند.

نبرد اول، جدال برای صعود بود و دومین پیکار این دو تیم که در مندوزا برگزار شد، با هدف راهیابی به فینال.

خوستو ویلار دروازه بان پاراگوئه که روزی رویایی را مقابل برزیل سپری کرده بود، این بار هم خوش درخشید. با این تفاوت که او فوق العاده خوش اقبال بود و ۳ بار در جریان بازی، توپ به تیر دروازه اش برخورد کرد و توی گل نغلتید.

تیم آقای جراردو مارتینو می خواست طلسم ۳۲ ساله ناکامی در راهیابی به فینال را بشکند. آن ها چنان مصمم بودند که حتی برزیل را هم در مرحله قبل از گردونه بازی ها خارج کردند.

پاراگوئه ای ها در تاریخ فوتبالشان ۲۰ بار به مرحله نیمه نهایی این جام راه یافته بودند اما ونزوئلا که همواره به عنوان ضعیف ترین تیم آمریکای جنوبی معرفی می شود، قبلاً هرگز به نیمه نهایی نرسیده بود.

سرمربی پاراگوئه باتوجه به خشونت ذاتی رقابت های کوپا امریکا و محرومان و مصدومانی که گریبان تمام تیم های صعود کننده را می گیرد، ۴ تغییر درمقایسه با روز رقابت با برزیل اعمال کرد.

حق نشر عکس pp
Image caption چیلاورت دروازه بان اسطوره ای پاراگوئه هنوز هم سایه اش بر این تیم سنگینی می کند

سزار فاریاس سرمربی ۳۸ ساله ونزوئلا هم تیمش را با ۳ تغییر نسبت به بازی با شیلی روانه میدان کرده بود.

در نیم ساعت اول، کنترل بازی در اختیار تیم بی ستاره ونزوئلا بود. بعد پاراگوئه ای ها جلو کشیدند.

اما روز خوب مدافعان و دروازه بان های دو تیم، باعث شد ۱۲۰ دقیقه زمان بازی بدون ردو بدل شدن گلی سپری شود.

گرچه پس از اخراج جاناتان سانتانا در نیمه اول وقت های اضافی، پاراگوئه ها این بازی را با تحمل فشاری مضاعف به پایان رساندند. کار به ضربات پنالتی کشده شد.

اورتیگوزا، باریوس، ریوروس، مارتینز و ورون از هر ۵ ضربه پاراگوئه ای ها گل ساختند.

ناکامی فرانکلین لوچنا که ضربه سوم تیمش را به خوستو ویلار تقدیم کرد، باعث شد پاراگوئه به عنوان دومین فینالیست این رقابت ها انتخاب شود.

کریستین ریوروس بازیکن ۲۸ ساله تیم کایزری اسپور ترکیه، تنها عضو تیم پاراگوئه است که در هر سه بازی با ژاپن در جام جهانی و برزیل و ونزوئلا در کوپا امریکا، پنالتی زد و هر ۳ بار نیز موفق بود.

حالا پاراگوئه و اروگوئه روزیکشنبه در بوئنوس آیرس برای فتح جام قهرمانی مبارزه خواهند کرد.

سرمربی پاراگوئه، جراردو مارتینو اهل آرژانتین است؛ کشور میزبان بازی ها که از سال ۱۹۹۳ تاکنون نتوانسته کوپا آمریکا را فتح کند.

پرو و ونزوئلا یک روز جلوتر در لاپلاتا برگزار کننده دیدار رده‌بندی خواهند بود.

مطالب مرتبط