افشای مدرکی درباره "پرداخت رشوه توسط نایب رئیس فیفا"

دیوید باند

سردبیر بخش ورزشی بی‌بی‌سی

حق نشر عکس AP
Image caption بی بی سی به مدرکی دست یافته است که نشان می دهد جک وارنر در جلسه تبلیغی بن همام برای ریاست فیفا کیفی حاوی پاکت پول به یک مقام ارشد فوتبال کارائیب داده است

بی‌بی‌سی مدرکی به دست آورده است که نشان می‌دهد جک وارنر، نایب رئیس سابق فیفا، به یک مقام ارشد فوتبال کارائیب کیفی قفل شده حاوی پاکت‌های پول برای توزیع بین اعضای اتحادیه فوتبال کارائیب داده است.

این پاکت‌ها در جلسه‌ ویژه‌ای توزیع شد که در آن محمد بن‌ همام، رئیس تعلیق شده کنفدراسیون فوتبال آسیا برای انتخابات ریاست فیفا تبلیغ می‌کرد.

این مطلب در گزارشی دو صفحه‌ای به تاریخ پانزدهم ژوئیه مطرح شده که توسط انجنی کانهای، دبیر کل اتحادیه فوتبال کارائیب تهیه شده است. گزارش بر کاغذ‌هایی با سربرگ اتحادیه فوتبال کارائیب چاپ شده است.

جک وارنر رئیس انجنی کانهای بود و این نکته که در گزارش خانم کانهای چنین جزئیاتی آمده است، تاثیر زیادی بر تصمیم‌گیری درباره این موضوع خواهد داشت.

این گزارش قرار بوده است از طریق کمیته اجرایی اتحادیه فوتبال کارائیب برای ژروم والک، دبیر کل فیفا فرستاده شود.

اکنون معلوم شده که این گزارش در اختیار کمیته اخلاق فیفا است. این کمیته در حال بررسی اتهام پرداخت رشوه توسط محمد بن همام است.

جک وارنر، محمد بن همام و دو مقام اتحادیه فوتبال کارائیب به نام‌های دبی مینگوئل و جیسون سیلوستر از همکاری با تحقیقات کمیته اخلاق فیفا امتناع کردند.

لوییس فریه، مدیر سابق پلیس فدرال آمریکا(اف بی آی) مسئول تحقیق در این باره است.

در گزارشی که توسط خانم کانهای تهیه شده و به امضای او رسیده است، جزییات آنچه در جلسه تبلیغاتی آقای بن همام در هتل هایت در ترینیداد گذشت بیان شده است. این جلسه در تاریخ دهم و یازده ماه مه برگزار شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption از آقای وارنر بعد از این که ماه گذشته از فیفا و سمت قدرتمندش در کارائیب استعفا داد، رفع اتهام شد

در گزارش انجنی کانهای آمده است: "آقای جک وارنر، که در آن زمان رئیس اتحادیه فوتبال کارائیب بود از من خواست تا جلسه‌ ویژه‌ای با حضوراعضای اتحادیه برگزار کنم. آقای وارنر ابتدا از من خواست تا جلسه در تاریخ هجدهم آوریل ۲۰۱۱ برگزار شود،اما در نهایت درباره برگزاری جلسه در ماه مه توافق شد."

"هدف از این جلسه ویژه آن بود که به آقای بن همام فرصت داده شود تا برای نمایندگان اتحادیه فوتبال کارائیب صحبت کند."

"در تاریخ دهم ماه مه، آقای وارنر به من گفت که برای نمایندگان هدایایی دارد که باید بین آن‌ها توزیع شود. آقای وارنر به من نگفت که این هدایا چیست، اما گفت که آن‌ها باید بعد از ظهر در هتل به نمایندگان داده شود. من بعد از مشورت با کارکنانم، دبی مینگوئل و جیسون سیلوستر، پیشنهاد کردم که هدایا بین ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر همان روز توزیع شود."

"هنگام جلسه صبح روز دهم ماه مه، آقای وارنر به شرکت‌کنندگان درباره این هدایا اطلاع داد و به من گفته شد که برای گرفتن هدایا باید به دفتر کار او بروم."

"من حدود ساعت دو و سی دقیقه بعد از ظهر روز دهم مه به دفتر آقای وارنر رفتم و کیفی قفل شده را که در جیب جلوی آن یک کلید بود تحویل گرفتم. داخل کیف ۲۶ پاکت بود. روی پاکت‌ها هیچ نشانی نبود و درهایشان بسته بود. من هیچ پاکتی ندیدم که باز باشد و همه را به دبی مینگوئل و جیسون سیلوستر سپردم تا بین نمایندگان توزیع کنند.‌"

"روز بعد دبی و جیسون را برای صبحانه در هتل ملاقات کردم و آن‌ها به من گفتند که در داخل پاکت‌ها پول نقد بوده است."

در ادامه این گزارش اضافه شده است: "هنگام گفتگو با نماینده باهاماس فهمیدم که او پاکت را برگردانده است. نماینده ترکس و کایکوس هم صبح روز یازدهم مه، پاکت‌های خود را به خانم مینگوئل برگرداند."

"بعد از این جلسه من با آقای وارنر که خواسته بود کیف و هدایای باقیمانده به او برگردانده شود صحبت کردم."

محمد بن همام، دبی مینگوئل و جیسون سیلوستر ممکن است از سوی کمیته اخلاق فیفا برای همیشه از حضور در فوتبال محروم شوند. اما از آقای وارنر بعد از این که ماه گذشته از فیفا و سمت قدرتمندش در کارائیب استعفا داد، رفع اتهام شد.

حق نشر عکس AP
Image caption کمیته اخلاق فیفا بررسی اتهامات علیه محمد بن‌ همام را آغاز کرده است

شاهدانی از بیست و پنج عضو اتحادیه فوتبال کارائیب که به آن‌ها رشوه پیشنهاد شده بود می‌گویند ایده پرداخت پول نقد در قالب هدیه از طرف آقای وارنر مطرح شده است. اما او با این که به دنبال این رسوایی از مقامش استعفا کرد، بارها دخالت مستقیم در ماجرای رشوه دادن را تکذیب کرده است.

آقای وارنر در بیانیه‌ای که در تاریخ ۲۰ ژوئن منتشر شد گفت: "من معتقدم که چون اقداماتم چیزی بیش از فراهم آوردن شرایط برای برگزاری جلسه تبلیغاتی آقای بن همام نبود، هر داور بی‌طرفی به بیگناهی من رای می‌داد."

روایت انجنی کانهای از آنچه که در ترینیداد رخ داد، نشان می‌دهد آقای وارنر بیشتر از آنچه که در گذشته تایید کرده بود در این ماجرا دخالت داشته است.

اما در حالی که این گزارش نشان می‌دهد بین وانر و مقاماتی که متهم به توزیع رشوه هستند رابطه اداری مشخصی وجود داشته است، با این گزارش نمی‌توان ثابت کرد که رابطه مستقیمی بین این پول‌های نقد و آقای بن همام وجود دارد.

هنگامی که بی‌بی‌سی با خانم کانهای تماس گرفت تا نظر او را درباره این ادعاها جویا شود، او از اظهار نظر خودداری کرد.

آقای وارنر نیز تماس‌های متعدد بی‌بی‌سی را در این رابطه بی‌پاسخ گذاشت.

این مدرک در حالی به دست آمده که کمیته اخلاق فیفا بررسی اتهامات علیه محمد بن‌ همام را آغاز کرده است. آقای بن همام ۶۲ ساله که اکنون از همه فعالیت‌هایش در فوتبال تعلیق شده است، روز جمعه بیانیه‌ای منتشر کرد که از محتوای آن به نظر می‌رسید شکست برای اثبات بی‌گناهی خود را پذیرفته است.

او در وبلاگش نوشت: "اگر بیانیه های قبلی مقامات فیفا یا کسانی که برای آن ها کار می کنند را باور کنیم، با وجود ضعیف بودن ادعاها علیه من، مطمئن نیستم که جلسه آن گونه اداره شود که ما می‌خواهیم."

او افزود: "به دنبال اتفاقاتی که پس از حکم تعلیق من رخ داد، اکنون برای آن ها غیر ممکن به نظر می رسد که بگویند اشتباه کرده اند. اگرچه امیدوارم این شهامت را داشته باشند و اشتباه خود را جبران کنند."

مطالب مرتبط