اروگوئه؛ روی سکوی قهرمانی کوپا آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption دیه‌گو فورلان با زدن دو گل در بازی فینال، سهم عمده ای در قهرمانی اوروگوئه داشت

جام قهرمانی چهل و سومین دوره از رقابت های کوپا آمریکا نصیب تیم ملی فوتبال اروگوئه شد.

آسمانی ها با گل زنی زوج طلایی خود برای پانزدهمین بار قهرمان کوپا آمریکا شدند تا بالاتر از آرژانتین که ۱۴ قهرمانی دارد، به عنوان پر افتخارترین تیم در تاریخ این رقابت ها دست یابند.

دیه‌گو فورلان هم با ۳۱ گل ملی هکتور اسکارونه برابری کرد و فقط با یک گل دیگر می تواند این رکورد ۸۰ ساله که از قدیمی ترین رکوردهای تاریخ فوتبال جهان است را فرو بریزد.

در بازی فینال که در بوئنوس آیرس برگزار شد؛ شاگردان اسکار واشنگتن تابارز با برتری قاطع ۳-۰ مقابل پاراگوئه پیروز شدند.

اروگوئه ای ها در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی نیز با صعود به نیمه نهایی، برترین تیم غیر اروپایی لقب گرفته بودند.

در دیدار فینال جام پر ماجرای ۲۰۱۱، لوئیس سوارز و دیگو فورلان (۲ بار) برای اروگوئه گلزنی کردند تا این تیم پس از ۱۶ سال مجدداً روی سکوی قهرمانی بایستد.

در دیدار پایانی کوپا آمریکا، تیم پاراگوئه در حالی مقابل اروگوئه قرار گرفت که با ۳ تساوی از گروهش صعود کرده و با دو پیروزی در ضربات پنالتی به فینال رسیده بود.

جراردو مارتینو سرمربی پاراگوئه ای ها توانست تیمش را بدون کسب حتی یک پیروزی اما با اتکا به درخشش خوستو ویلار درون دروازه و خط دفاعی مستحکم، تا فینال پیش ببرد.

در دقیقه ۶۶ در حالی که مهاجم پاراگوئه با خطای مدافع آبی پوش نقش بر زمین شده بود، داور خطای خود او را اعلام کرد تا پاراگوئه از یک پنالتی آشکار محروم شود.

مارتینو پس از بازی گفت؛ شکست سنگین مقابل اروگوئه را مایه ننگ نمی‌داند و ثبت این نتیجه از ارزش های تیمش کم نخواهد کرد.

مارتینو درباره آینده خود فقط به این جمله اکتفا کرد که در حال حاضر سرمربی پاراگوئه است.

روزنامه‌های آرژانتین در پی عملکرد ضعیف سرجیو باتیستا در این رقابت‌ها، اخراج او را حتمی دانسته و جراردو مارتینو که خود آرژانتینی است را از گزینه‌های جانشینی او می دانند.

اسکار تابارز نیز پس از پایان شیرین رقابت ها برای تیمش گفت: " قهرمانی در کوپا آمریکا هیچ امتیازی برای ما در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی محسوب نمی شود و هیچ چیزی را برای جام جهانی تضمین نکرده است."

حق نشر عکس Getty
Image caption لوییس سوارز مهاجم تیم ملی اروگوئه جایزه‌ بهترین بازیکن جام را به دست آورد

سرمربی تیم ملی اروگوئه درباره‌ مرحله‌ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل گفت: "وضعیت بازی‌های مقدماتی به طور کلی با کوپا آمریکا تفاوت دارد. زیرا در شهرهای مختلف با آب و هوا، ارتفاع و محیط متفاوت برگزار خواهد شد و نمی توان با یک برنامه واحد در تمام بازی‌ها به میدان رفت."

سرمربی سابق میلان تاکید کرد که اروگوئه قصد خود نمایی ندارد و از این که رکورد دار تعداد قهرمانی ها در تاریخ کوپا آمریکا شده، خودش را گرفتار غرور نخواهد کرد.

برترین های جام

لوییس سوارز مهاجم تیم ملی اروگوئه و باشگاه لیورپول با ۴ گلی که در این رقابت‌هابه ثمر رساند نقش زیادی در قهرمانی تیمش ایفا کرد و جایزه‌ بهترین بازیکن جام را به دست آورد.

جالب آن که در جام جهانی ۲۰۱۰ نیز زوج او یعنی دیگو فورلان به عنوان بهترین بازیکن رقابت ها معرفی شده بود.

سوارز پس از قهرمانی تیمش در جام ملت های آمریکای جنوبی گفت: "ما به عنوان یک تیم بازی کردیم؛ نه یک یا دو ستاره. به نظر من وقتی تیمی این گونه متحد باشد و همه با هم برای رسیدن به یک هدف واحد تلاش کنند، بی تردید موفقیت نیز حاصل خواهد شد."

در کوپا امریکای ۲۰۱۱ سباستین کوآتس ۲۰ ساله جایزه‌ بهترین بازیکن جوان جام را به دست آورد تا تاکیدی باشد بر این که نسل جدید فوتبال اروگوئه نیز در حال شکوفایی است.

خوستو ویلار از پاراگوئه که دروازه اش را مقابل ۴ ضربه‌ پنالتی برزیلی ها بسته نگه داشت، عنوان بهترین دروازه بان جام را به خود اختصاص داد.

خوزه پائولو گوئررو بازیکن تیم ملی پرو و باشگاه هامبورگ با هت تریک در دیدار رده بندی مقابل ونزوئلا، توانست با پنج گل زده عنوان آقای گلی رقابت‌ها را به دست آورد.

مطالب مرتبط