دبی از نامزدی برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ صرف نظر کرد

دبی حق نشر عکس AFP
Image caption این امارت اعلام کرده است به دنبال میزبانی المپیکی است که چهار سال دیرتر، در سال ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد

دبی اعلام کرد که در تصمیمش برای کسب میزبانی المپیک ۲۰۲۰ تجدید نظر کرده است و برای میزبانی این المپیک نامزد نخواهد شد.

این امارت اعلام کرده است به دنبال میزبانی المپیکی است که چهار سال دیرتر، در سال ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد.

با این که کمیته ملی المپیک امارات متحده عربی تخمین زده است که هفتاد درصد زیرساخت‌ها برای میزبانی این رویداد ورزشی در دبی یا آماده بهره برداری است و یا برای ساخت آن برنامه‌ریزی شده است، این کمیته ترجیح داد تا برای میزبانی المپیک دیرتری اقدام کند.

در بیانیه‌‌ای که روز جمعه از سوی کمیته ملی المپیک امارات متحده عربی منتشر شد به نقل از شیخ حمدان محمد آل مکتوم، ولیعهد دبی و مدیر یکی از کمیته‌های برنامه‌ریزی المپیک آمده است: "ما حتما برای میزبانی المپیک اقدام خواهیم کرد، زمانی که من از میزان آمادگی‌مان برای میزبانی عالی‌ترین رویداد ورزشی تاریخ مطمئن شوم و بدانم که ما به ارزش جنبش المپیک خواهیم افزود."

دبی که یک مرکز تجاری مهم در منطقه است، در سال‌های اخیر میلیاردها دلار برای ساخت امکانات ورزشی سرمایه‌گذاری کرده و میزبانی رقابت های جهانی در رشته‌هایی چون گلف، تنیس و شنا را بر عهده داشته است.

دبی پیش‌تر اعلام کرده بود که قصد دارد المپیک ۲۰۲۰ را در این امارت برگزار کند.

تاکنون شهر‌های رم، مادرید و توکیو برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ اعلام آمادگی کرده‌اند و انتظار می‌رود استانبول هم به زودی خود را نامزد کند.

از سوی دیگر رئیس کمیته المپیک آفریقای جنوبی چهارشنبه گذشته گفت که امیدوار است دولت این کشور تصمیمش را برای میزبانی المپیک ۲۰۲۴ تغییر دهد و برای برگزاری المپیک ۲۰۲۰ تلاش کند.

کمیته بین‌المللی المپیک در روز هفتم سپتامبر سال ۲۰۱۳ در جلسه‌ای که در شهر بوئنوس آیرس در کشور آرژانتین برگزار خواهد شد، میزبان بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰ را اعلام خواهد کرد.