بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ قرعه کشی شد

بلاتر در کنار رئیس جمهوری برزیل حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل و سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال از مهمانان این مراسم بودند

مراسم قرعه کشی مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، شنبه شب در شهر ریو دو ژانیرو برگزار شد و تيم ملی فوتبال ايران با تيم های اندونزی، بحرين و قطر هم گروه شد.

بیست تیم آسیایی حاضر در این رقابت ها در ۵ گروه چهار تیمی تقسیم شدند و تيم‌ های ژاپن، استراليا، كره جنوبی، ايران و چين كه در آخرين رده بندی فيفا رده های اول تا پنجم قاره آسیا را دارند، به عنوان سرگروه قرار گرفتند.

گروه بندی تيم ها در قاره آسیا به ترتیب زير است:

گروه A: چين، اردن، عراق، سنگاپور

گروه B: کره جنوبی، کویت، امارات متحده عربی، لبنان

گروه C: ژاپن، ازبکستان، سوریه، کره شمالی

گروه D: استرالیا، عربستان سعودی، عمان، تایلند گروه E: ایران، قطر، بحرین، اندونزی

دو تیم برتر از هر گروه به مرحله بعد راه می یابند. ده تیم صعود کننده در مرحله بعدی در دو گروه پنج تیمی قرار می گیرند و بار دیگر به صورت رفت و برگشت مسابقه می دهند.

در پایان این مرحله، دو تیم برتر بطور مستقیم راهی جام جهانی می شوند و و تيم های سوم در پلی ‌آف مقابل هم قرار می گيرند. تیم برنده برای کسب سهمیه احتمالی آخر آسیا با نماینده آمریکای جنوبی دیدار پلی آف برگزار خواهد کرد.

ایران تاکنون توانسته است در سال های ۱۹۷۸، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶ در جام جهانی حضور یابد و امیدوار است با هدایت کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی برای چهارمین بار به این مسابقات صعود کند.

اما قطر و بحرین هرگز به جام جهانی راه نیافته اند و اندونزی، دیگر همگروه ایران نیز تنها حضورش در جام جهانی را در سال ۱۹۳۸ تجربه کرده است.

مراسم قرعه کشی مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ با حضور ستاره های گذشته و حال فوتبال برزیل از جمله رونالدو، نیمار، زیکو و زاگالو برگزار شد. دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل، سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا و پله، ستاره برزیلی از مهمانان این مراسم بودند.

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران هم در میان بیش از سی و پنج سرمربی حاضر در این مراسم بود.

قاره اروپا

۵۳ تیم قاره اروپا در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ به ترتیب زیر در ۹ گروه تقسیم شدند:

گروه A: کرواسی، صربستان، بلژیک، اسکاتلند، مقدونیه، ولز

گروه B: ایتالیا، دانمارک، جمهوری چک، بلغارستان، ارمنستان، مالت

گروه C: آلمان، سوئد، ایرلند، اتریش، جزایر فارو، قزاقستان گروه D: هلند، ترکیه، مجارستان، رومانی، استونی، آندورا گروه E: نروژ، اسلوونی، سوئیس، آلبانی، قبرس، ایسلند گروه F: پرتغال، روسیه، اسرائیل، ایرلند شمالی، آذربایجان و لوکزامبورگ گروه G: یونان، اسلواکی، بوسنی هرزگوین، لیتوانی، لتونی، لیختن اشتاین

گروه H: انگلستان، مونته نگرو، اوکراین، لهستان، مولداوی، سن مارینو گروه I: اسپانیا، فرانسه، بلاروس، گرجستان، فنلاند

از این قاره ۱۳ تیم در جام جهانی حضور خواهد داشت. تیم های اول هر گروه به طور مستقیم صعود می کنند و هشت تیم برتری که رده دوم گروه های خود را داشته باشند، در مرحله پلی آف برای کسب چهار سهمیه باقیمانده رقابت خواهند کرد.

دیگر قاره ها

۵۲ کشور آفریقایی در ده گروه تقسیم شدند و پنج کشور راهی جام جهانی ۲۰۱۴ خواهند شد.

در آمریکای جنوبی مسابقات انتخابی با حضور ۹ تیم برگزار می شود. چهار تیم برتر بطور مستقیم به جام جهانی صعود می کنند و تیم پنجم در پلی آف با نماینده آسیا دیدار خواهد کرد.

برزیل که میزبان جام جهانی ۲۰۱۴ است، بدون شرکت در رقابت های انتخابی در جام جهانی حضور خواهد داشت.

از منطقه کونکاکاف (آمریکای شمالی، مرکزی و دریای کارائیب) سه تيم بطور مستقيم به جام جهانی صعود می كنند و تیم چهارم در پلی آف با نماینده اقیانوسیه روبرو می شود.

در منطقه اقيانوسيه هشت تيم در دو گروه چهار تيمی رقابت می کنند تا تیم برتر بازی پلی آف را با نماینده کونکاکاف برگزار کند.