۲ مدال طلا برای ایران در کشتی آزاد جوانان جهان

 حامد زرین کمر قهرمان 96 کیلو و علیرضا رضایی سرمربی تیم ملی جوانان-عکس از فدراسیون کشتی ایران حق نشر عکس IWF
Image caption حامد زرین کمر قهرمان 96 کیلو و علیرضا رضایی سرمربی تیم ملی جوانان

تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران با کسب ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز روی سکوی سوم رقابت های جهانی ۲۰۱۱ در رومانی ایستاد.

حامد زرین کمر و جابر صادق زاده در اوزان ۹۶ و ۱۲۰ کیلوگرم قهرمان شدند. ابراهیم نصیری در وزن ۶۶ کیلوگرم به مدال نقره رسید و آرش دنگسرکی در وزن ۵۵ کیلوگرم روی سکوی سوم ایستاد.

این در حالی است که این تیم سال گذشته از دستیابی به مدال های طلا و نقره باز مانده بود.

علیرضا رضایی سرمربی موفق تیم ملی جوانان به رادیو ورزش ایران گفت: "اگر بهنام احسان پور در روز نخست مسابقات به خاطر مسائل داوری از جدول حذف نمی شد، اینک ایران به جای روسیه روی سکوی نخست جهان قرار می گرفت."

تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران در سال ۲۰۰۸ و در استانبول، ۲۰ امتیاز از روسیه عقب افتاده بود.

این فاصله در سال ۲۰۰۹ و رقابت های جهانی آنکارا نیز تکرار شد.

بدترین نتیجه اما در سال ۲۰۱۰ و در مجارستان رقم خورد که فاصله این دو تیم به حدود ۴۰ امتیاز رسید و ایران در فینال هیچ یک از اوزان نماینده ای نداشت.

امسال اما در رومانی، ایران ضمن کسب دو مدال طلا موفق شد فاصله اش با روسیه را به ۱۰ امتیاز کاهش دهد.

تیم ملی کشتی فرنگی جوانان ایران در این دوره از رقابت ها به مقام چهارم رسید. این در حالی است که طی سال های اخیر، تیم های کشتی فرنگی ایران از رده نوجوانان تا بزرگسالان، اغلب توانسته اند نتیجه ای بهتر از کشتی آزاد به جا بگذارند.

در روز دوم رقابت ها؛ جابر صادق زاده کشتی گیر وزن ۱۲۰ کیلوگرم در روز تولد ۲۰ سالگی اش به مدال طلا دست یافت.

او پس استراحت در دور نخست، نماینده چین را ضربه فنی کرد.

او در دور سوم حمزه اوزکار دنیز از ترکیه را ۵-۰ شکست داد و در مرحله نیمه نهایی گورای حمیدوف از بلغارستان را ۸-۰ مغلوب کرد.

حق نشر عکس IWF
Image caption جابر صادق زاده قهرمان 120 کیلو

صادق زاده در دیدار فینال تدور ایبانیدزه از گرجستان را نیز ۷-۰ پشت سر گذاشت تا با اقتدار به مدال طلا دست پیدا کند.

ابراهیم نصیری در ۶۶ کیلو نیز پس از استراحت در دور نخست، مایکل کیندیگ از آمریکا را شکست داد.

او در دور سوم لی دائه هو از کره جنوبی را مغلوب کرد و در دور چهارم هم حریف ازبکستانی را ناکام گذاشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد.

نصیری در این مرحله رانا پاراوین از هند را تسلیم کرد تا به فینال برسد.

نصیری در دیدار فینال و در مسابقه ای که داوری اش به شدت مورد اعتراض تیم ایران واقع شد، در سه تایم از رقیب اهل روسیه شکست خورد و به مدال نقره رسید.

در وزن ۵۵ کیلو آرش دنگسرکی در دور نخست مغلوب رسول کالیف از قزاقستان شد، اما با توجه به حضور این کشتی گیر در فینال، دنگسرکی در گروه شانس مجدد قرار گرفت.

او ابتدا توپال از ترکیه را شکست داد و در دور بعد هم از سد توس کایف از روسیه گذشت.

دنگسرکی در دیدار رده بندی هم نماینده مغولستان را مغلوب کرد و روی سکوی سوم قرار گرفت.

رده بندی انفرادی و تیمی این رقابت ها به شرح زیر است.

۵۰ کیلو: ۱- ماگومد علی یف (روسیه) ۲- گئورگی وانگلوف (بلغارستان) ۳- آناتولی برویان (مولداوی) و نور سلطان نیازبیکوف (قزاقستان)

۵۵ کیلو: ۱- ولادمیر خینچگاشویلی (گرجستان) ۲- رسول کالیف (قزاقستان) ۳- آرش دنگسرکی (ایران) و ویتالی هورسکی (اوکراین)

۶۰ کیلو: ۱- طغرل عسگروف (آذربایجان) ۲- لوگان استایبر (آمریکا) ۳- ماکسیم پرپلیتا (مولداوی) و عمر اوزان (ترکیه)

۶۶ کیلو: ۱- ختیگ ژابولوف (روسیه) ۲- ابراهیم نصیری (ایران) ۳- دیوید گالگاشویلی (گرجستان) و رانا پاراوین (هندوستان)

۷۴ کیلو: ۱- تامرلان آخمدوف (روسیه) ۲- عبدالغدیر اوزمن (ترکیه) ۳- ابراهیم یوسوبوف (آذربایجان) و میروسلاو کایروف (بلغارستان)

۸۴ کیلو: ۱- داتو مارساگیشویلی (گرجستان) ۲- گئورگی بوبایف (روسیه) ۳- تیمافی زنیدیس (یونان) و اسلام عزیزوف (قزاقستان)

۹۶ کیلو: ۱- حامد زرین کمر (ایران) ۲- ماموکا کوردزیا (گرجستان) ۳- اصلانبک آلبروف (آذربایجان) و ماگومد گاژی (روسیه)

۱۲۰ کیلو: ۱- جابر صادق زاده (ایران) ۲- تدور ابانویدزه (گرجستان) ۳- حمزه اوزکارا دنیز (ترکیه) و مورادین خوشخوف (اوکراین)

رده بندی تیمی

۱- روسیه ۵۶ امتیاز

۲- گرجستان ۵۰ امتیاز

۳- ایران ۴۶ امتیاز

۴- ترکیه ۴۱ امتیاز

۵- آذربایجان ۳۷ امتیاز

۶- بلغارستان، ۷- قزاقستان، ۸- آمریکا، ۹- مولداوی، ۱۰- اوکراین

مطالب مرتبط