برنامه‌‎های اندونزی برای مصاف با تیم ملی فوتبال ایران

حق نشر عکس Fifa

فدراسیون فوتبال اندونزی برنامه های آماده سازی تیم ملی فوتبال این کشور را برای حضور در مرحله اول رقابت های گروهی از دور مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در منطقه آسیا اعلام کرد.

این تیم در نخستین دیدار خود، روز ۱۱ شهریور در ورزشگاه آزادی تهران مقابل تیم ملی فوتبال ایران قرار خواهد گرفت.

تیم اندونزی در گروه پنج این رقابت ها و در قالب بازی های رفت و برگشت، با ایران، بحرین و قطر رویارو خواهد شد.

این تیم برای راهیابی به مرحله گروهی، در دو بازی رفت و برگشت به سختی از سد تیم ملی فوتبال ترکمنستان گذشت.

اندونزی در رده ۱۳۷ جهان قرار دارد و ترکمنستان نیز در جایگاه ۱۳۸ است.

در بازی رفت به میزبانی عشق آباد، دو تیم به تساوی ۱-۱ رسیدند.

اما اگر بازی رفت کمتر از ۸ هزار تماشاچی داشت، برای دیدار برگشت حدود ۹۰ هزار نفر به ورزشگاه جاکارتا رفتند.

این بازی را اندونزی به دشواری و رقم زدن نتیجه ۴-۳ به سود خاتمه داد تا راهی مرحله بعد شود.

کریستسن گونزالس بازیکن اروگوئه ای تبار تیم ملی فوتبال اندونزی با به ثمر رساندن ۲ گل، ستاره تیمش در این مسابقه بود.

او که ۳۴ ساله است، سابقه بازی در تیم ملی زیر ۲۰ سال اروگوئه را دارد اما از سال ۲۰۱۰ و پس از چند سال بازی در باشگاه های اندونزی، با تابعیت این کشور به میدان می رود.

گونزالس طی این مدت ۱۱ بار پیراهن این تیم را پوشیده و ۸ گل به ثمر رسانده است.

اما ستاره تیم ملی اندونزی، بامبانگ پامونگاکس با ۳۴ گل زده ملی است. او که محبوبیت فوق العاده در کشورش دارد، کاپیتان تیم ملی اندونزی هم هست.

اندونزی پیش از قرار گرفتن مقابل ایران، در گام نخست با تیم ملی فوتبال مالزی در کوالالامپور روبرو خواهد شد. این دیدار روز یکشنبه ۲۳ مرداد انجام خواهد شد.

این فدراسیون همچنین اعلام کرده؛ در حال مذاکره است تا موافقت تیم‌های ملی کره‌شمالی و اردن را نیز برای دو بازی خانگی کسب کند.

جوهر عارفین حسین رییس فدراسیون فوتبال اندونزی در این باره گفت: "در مورد بحث بازی با کره‌شمالی با ویم رایس برگن سرمربی هلندی خود صحبت می‌کنیم. اگر به توافق برسیم این بازی در روز ۲۶ یا ۲۷ مرداد برگزار خواهد شد."

رایس برگن با ۲۸ بازی ملی در هلند، در کارنامه خود سابقه هدایت تیم ملی ترینیداد و توباگو و باشگاه های وولندام و گرونینگن هلند، الاتفاق عربستان و یونیور سیداد کاتولیکا در شیلی را نیز دارد.

تاریخچه بازی های ایران و اندونزی

بهترین رتبه اندونزی در جدول فیفا، جایگاه هفتاد و هفتم بوده است که این کشور در سال ۱۹۹۸ به دست آورد. اما در سال ۲۰۰۶ تا رتبه ۱۵۳ نیز سقوط کرد.

تیم های ملی فوتبال ایران و اندونزی پس از ۲ سال با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

رسانه های ایران، بازی سال ۱۹۸۴ را آخرین نبرد دو تیم عنوان کرده اند. اما این دوتیم، پنجم خرداد ۸۸ در ورزشگاه انقلاب کرج در یک دیدار تدارکاتی به مصاف هم رفتند.

علت انتخاب ورزشگاه انقلاب کرج این بود که با توجه به بازی پرسپولیس با بنیادکار در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا و به میزبانی ورزشگاه آزادی، مقررات AFC اجازه انجام بازی در فاصله دو روز تا آن مسابقه را نمی داد.

ایران که در این مسابقه برای اولین بار افشین قطبی را روی نیمکت داشت، با نتیجه ۵-۰ مقابل اندونزی به پیروزی رسید.

پس از سراسیمگی بازیکنان ایران در دقایق ابتدایی، سیسوانتو مدافع اندونزی در دقیقه ۲۰ به اشتباه دروازه تیمش را باز کرد تا نخستین گل ایران رقم بخورد.

فریدون زندی در دقیقه ۵۴ و ۸۹، آرش برهانی در دقیقه ۶۶ و محمد رضا خلعتبری در دقیقه ۷۲ دیگر گل‌های تیم ملی ایران را به ثمر رساندند.

شباهت بازی این تیم با کره جنوبی و کره شمالی، علت انتخاب اندونزی برای انجام بازی دوستانه عنوان شده بود. گزینش و توجیهی که با انتقاد کارشناسان فوتبال ایران مواجه شد.

پیش از آن، در مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا در سال ۱۹۸۴ نیز ایران با سرمربیگری محمود یاوری، اندونزی را در زمین خودش ۱-۰ شکست داده بود.

این دو تیم تاکنون ۴ بار باهم روبرو شده اند که ایران ۳ برد کسب کرده. یک بازی نیز به تساوی ۲-۲ انجامیده است.

اندونزی اولین تیم آسیایی حاضر در تاریخ جام های جهانی است. آن ها در جام جهانی ۱۹۳۸ با ۶ گل به مجارستان باختند و حذف شدند.

در مرحله مقدماتی رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۰ و در دور دوم، تیم ملی فوتبال اندونزی مقابل سوریه قرار گرفت.

بازی رفت با نتیجه ۴-۱ به سود سوریه تمام شد و در مسابقه برگشت، سوریه باز هم برنده شد. اما این بار با نتیجه ۷-۰ و رقم زدن مجموع ۱۱-۱ در دو بازی رفت و برگشت.