افزایش تعداد دوپینگی ها در ورزش ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می شود تهیه آسان داروی های نیروزا در باشگاه های ورزشی، از جمله عواملی است که باعث افزایش تعداد دوپینگی های ایران در رشته های مختلف ورزشی شده است

چهار ورزشکار دیگر ایرانی به دلیل استفاده از مواد نیروزا، ۲ سال از حضور در میادین داخلی و خارجی محروم شدند.

همچنین نمونه‌های گرفته شده از شش ورزشکار دیگر مشکوک اعلام شده است.

اعلام محرومیت این ورزشکاران، فقط سه هفته پس از اعلام محرومیت دو ملی پوش کشتی فرنگی و چهار ورزشکار در رشته دوچرخه سواری است.

ستاد مبارزه با دوپینگ، نام دو دو و میدانی کار و دو وزنه بردار محروم را اعلام کرده است.

امیر پیاهو و امیر الوند، دوندگان محروم هستند. در رشته وزنه‌برداری نیز جابر عسگری و جهانگیر ملک محمدی با محرومیت مواجه شده‌اند.

بر اساس اعلام این ستاد، نمونه A سه دوومیدانی کار و سه وزنه بردار نیز مشکوک اعلام شده و اکنون در حال انجام پیگیری‌های حقوقی هستند.

نمونه گیری از این ورزشکاران در جریان مسابقه‌های قهرمانی کشور انجام شد که سه ماه پیش به انجام رسید.

دوپینگ‌های پر شمار در ورزش ایران، باعث نگرانی فدراسیون های ورزشی از وضعیت تیم های ملی در رقابت های گزینشی المپیک شده است.

دو فرنگی کار عنوان داری که به خاطر دوپینگ، از اردوی تیم ملی خارج شدند، از بخت های اصلی کسب مدال طلای رقابت های المپیک لندن بودند.

این در حالی است که هر بار با گذشت زمان، مسئولین رشته های مختلف با اطمینان از پاک بودن تیم های خود خبر می‌دهند.

گفته می شود تهیه آسان داروی های نیروزا در باشگاه های ورزشی، از جمله عواملی است که باعث افزایش تعداد دوپینگی های ایران در رشته های مختلف ورزشی شده است.

مسامحه با ورزشکاران محروم، سهل انگاری در کنترل وضعیت پزشکی ورزشکاران در اردوها ، فقدان برنامه و آموزش های پیشگیرانه نیز از جمله انتقاداتی است که در ماه های اخیر، پیرامون این معضل، مطرح شده است.

غیر از موارد اعلام شده در روزهای اخیر، در پی اعلام خبر محرومیت ۹ ماهه روح الله عسگری رکوردار دو ۱۱۰ متر با مانع ایران و ابهاماتی که پیرامون این محرومیت وجود دارد، باعث طرح سوال از سرپرست فدراسیون دو و میدانی ایران شده است.

این دونده به رغم بخت زیادی که برای کسب مدال داشت، از همراهی تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی ژاپن خود داری کرد.

اما آشتیانی به خبرگزاری ایسنا گفته است: "تا صدور حکم قطعی، روح الله عسگری محروم نیست. البته خطایی که این ورزشکار مرتکب شده کوچک نیست و نمی ‌توان بهانه‌ای را بابت همراهی نکردن تیم ملی پذیرفت."

سرپرست فدراسیون دو و میدانی ایران گفت: "شورایی متشکل از نمایندگان فدراسیون و مسئولین ورزش این پرونده‌ را بررسی می‌کنند."