سال سخت بابک معصومی، از رمضان پارسال تا رمضان امسال

بابک معصومی، عکس از خبرگزاری فارس حق نشر عکس FARS
Image caption بابک معصومی در تیر ماه سال ۸۷ متوجه ابتلا به سرطان شد

بابک معصومی کاپیتان پیشین تیم ملی فوتسال ایران كه مقابل پیشروی سرطان خون ایستادگی کرده بود، روز چهارشنبه در اثر سکته مغزی از دنیا رفت.

او پس از سردرد شدید به یکی از درمانگاه‌های کرج مراجعه کرد، اما به دلیل سکته مغزی همان جا درگذشت.

ابتدا در تیرماه ۸۷ بود که او به خاطر سر درد شدید به بیمارستان مراجعه کرد که متوجه شد به سرطان مبتلا شده است.

معصومی در جام جهانی فوتسال در سال ۲۰۰۰ که به میزبانی گواتمالا برگزار شد، کاپیتان تیم ملی ایران بود.

برتری ۳-۰ مقابل کوبا، شکست ۲-۱ در برابر آرژانتین و باخت ۷-۲ مقابل اسپانیا حاصل کار ایران در آن رقابت ها بود.

پس از قطعیت ابتلا این بازیکن به سرطان خون، در بیمارستان ایرانمهر تهران بستری شد تا شیمی درمانی را آغاز کند.

او پس از خروج از بیمارستان گفت: "از مدیرعامل باشگاه پیکان به شدت گلایه دارم. من سه سال در این باشگاه فعالیت ‌کردم. باشگاه پیکان قراردادی با من بست که فقط بازتاب رسانه‌ای داشت و هیچ کدام از قول‌های آقای صاحب پناه عملی نشد. حالا اگر ۲۰۰ میلیون تومان هم بدهند من یک ریال آن را هم برنمی‌دارم."

روند بهبودی او چنان امیدوار کننده بود که حتی توانست فعالیت های ورزشی اش را نیز از سر بگیرد و سرمربی تیم تازه تاسیس فوتسال پرسپولیس شود.

فروردین ۸۹ پس از غلبه بر تیم فوتسال دبیری تبریز در مرحله حذفی و صعود پرسپولیس به لیگ برتر گفت: "دوست دارم این موفقیت را به همه بیماران سرطانی در ایران تقدیم کنم."

به رغم ابتلا به سرطان و دوران سخت نقاهت، شاید تلخ ترین روزهای بابک معصومی در یک سال گذشته رقم خورد؛ از ماه رمضان پارسال تا رمضان امسال.

پارسال در همین روزها بود که در دفاع از علی کریمی گفت: "مردم باید بدانند زمانی که پزشکان از من قطع امید کرده بودند، فقط علی کریمی بود که با سخاوتش مثل همیشه تمام هزینه های بیمارستان مرا پرداخت کرد. با هزینه او از یک اتاق عمومی به اتاق اختصاصی رفتم و تمام هزینه های مربوط به درمانم را هم او پرداخت کرد."

بابک معصومی رمضان پارسال از اخراج علی کریمی به اتهام تظاهر به روزه خواری، در مصاحبه ای شدید اللحن به حمایت از او پرداخت.

پیش از این ماجرا هیچ کس نمی دانست هزینه های درمان او چگونه تامین شده است و این خود معصومی بود که خبرش را اعلام کرد.

او که با تیم فوتسال پرسپولیس بازگشت موفقی به صحنه ورزش حرفه ای داشت، شهریور ۸۹ با این باشگاه دچار اختلاف شد.

در برنامه ۹۰ گفت: " فامیل (برادر زن) آقای کاشانی در کار فنی دخالت می کرد و مخل آسایش بازیکنان تیم شده بود. از کاشانی خواهش کردم یک نفر دیگر را معرفی کند. گفتم این همه پیشکسوت داریم که عمرشان را در پرسپولیس گذاشته اند. اما او به من گفت فامیل من باید بماند. تو برو!"

معصومی گفت: "فقط امیدوارم که کاشانی دیگر نگوید فوتسال پرسپولیس را به خاطر بابک راه اندازی کردم."

لبخندی که با درخشش دوباره در سالن های فوتسال بر چهره بیمارش نقش بسته بود، دوباره فرو نشست. اما هنوز روزهای دشوارتری هم در پیش بود.

اسفند ۸۹ بخشی از هزینه های درمان او را باشگاه فوتسال گیتی پسند تقبل کرد. اقدامی که با انتقاد سرمربی این تیم مواجه شد. سید مهدی ابطحی گفت مدیرعامل باشگاه گیتی پسند پول یک بیمار سرطانی را می دهد، ولی پول او را نمی دهد.

معصومی نیز که به ماه های آخر زندگی اش نزدیک می شد، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، به ابطحی پاسخ داد.

"آقای ابطحی، این مریض سرطانی نامش بابک معصومی است. با ۱۰ سال سابقه حضور در تیم ملی و پنج دوره قهرمانی در آسیا. همچنین کاپیتان تیم ملی در جام جهانی و اولین لژیونر فوتسال ایران. با وجود به بار کشیدن عنوان بیمار سرطانی، الگوی بیماران سرطانی در ایران هستم."

آخرین تصاویری که از او به جا مانده، چهره ای خسته با گونه های گود افتاده و قامتی نحیف است.

اردیبهشت امسال، ماجرای رها شدن چند بیمار در بیابان های اطراف تهران به دلیل نداشتن هزینه درمان، بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت. جنجالی که حتی منجر به واکنش وزیر بهداشت شد.

همزمان عادل فردوسی‌پور مجری برنامه تلویزیونی ۹۰ در حالی که به وضعیت بابک معصومی و بیماری این فوتسالیست اشاره می‌کرد گفت: "در شرایطی که بیماران را این چنین در بیابان رها می ‌کنند چه انتظاری می ‌توان داشت که با افرادی مثل بابک معصومی برخوردهای مناسبی صورت بگیرد؟".

مطالب مرتبط