جنجال بر سر حذف عنوان خلیج فارس از لیگ برتر فوتبال ایران

حق نشر عکس IRNA

سازمان لیگ برتر فوتبال ایران قبل از آغاز یازدهمین دوره این رقابت ها، با امضای قرارداد ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی، لیگ برتر ایران را جام ایرانسل نام گذاری کرد.

جامی که پیش از این قرار بود، جام ریاست جمهوری نامیده شود. دی ماه ۱۳۸۹ رسانه های دولتی از پیشنهاد سازمان لیگ برتر فوتبال ایران به سازمان تربیت بدنی برای تغییر نام لیگ برتر فوتبال از "جام خلیج فارس" به "جام ریاست جمهوری" خبر دادند.

با آغاز فصل جدید اما شرکت ایرانسل جای خلیج فارس را گرفت. این تغییر نام، ابتدا با انتقاد شدید خبرگزاری های داخلی مواجه شد و سپس واکنش منفی برخی مقامات سیاسی را نیز در برگرفت.

گرچه صدا و سیما همچنان پیش از شروع پخش زنده تلویزیونی هر مسابقه در سه هفته ای که از آغاز لیگ فوتبال ایران می گذرد، تبلیغات این شرکت با نام جدید لیگ برتر را به روی آنتن می فرستد.

حالا مجلس شورای اسلامی ایران از احضار رییس سازمان لیگ برتر فوتبال به مجلس خبر داده است.

علیرضا دهقان نماینده ایذه و رییس کمیته تربیت بدنی مجلس گفت: "ما از آقای عزیز محمدی خواستیم تا با حضور در مجلس نسبت به تغییر نام لیگ برتر فوتبال پاسخگو باشد."

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران هم از نارضایتی نمایندگان خبر داد.

کاظم جلالی درباره تغییر نام لیگ برتر فوتبال ایران از جام خلیج‌فارس به جام ایرانسل گفت؛ این تغییر به مصلحت کشور نیست.

جلالی با بیان اینکه جمعی از نمایندگان در حال طرح سوال از وزیر ورزش در این رابطه هستند، خواستار آن شد که این وزارتخانه با سرعت موضوع را حل کند و اجازه تغییر نام را ندهد.

این نماینده مجلس، تغییر عنوان لیگ برتر را کج سلیقگی خواند و گفت: "همه نمایندگان از این تغییر نام ناخشنود هستند و ما معتقدیم که نام خلیج‌فارس باید مرتب بر سر زبان‌ها باشد."

وزیر ورزش و امور جوانان اما پیش از شکل گیری "طرح سوال" نمایندگان مجلس، دستور لغو قرارداد منعقد شده بین فدراسیون فوتبال و شرکت ایرانسل را صادر کرد.

مدیر کل روابط عمومی این وزارتخانه گفته است عباسی دستور تغییر نام مسابقات لیگ برتر را صادر کرده تا این رقابت‌ها با همان نام برگزار شود.

مواففین طرح اما می گویند برای دفاع از عنوان خلیج فارس از سوی مجلس شورای اسلامی و دیگر ارگان های رسمی، راه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دیگری هم هست که چندان جدی گرفته نمی شود.

به زعم آن ها، تبلیغات در فوتبال حرفه ای کاملاً طبیعی است و باشگاه مشهور آرسنال نیز بر همین اساس، نام ورزشگاهش را به امارات تغییر داد.