سوپرکاپ اسپانیا با کتک کاری به پایان رسید

ال کلاسیکو حق نشر عکس AFP
Image caption با گل مسی بارسا، ال کلاسیکو را به نفع خود پایان داد

در بازی برگشت از دیدار فینال سوپر کاپ اسپانیا در نیوکمپ، تیم بارسلونا با برتری ۳-۲ مقابل رئال مادرید به عنوان قهرمانی دست پیدا کرد.

بازی رفت این دو تیم در سانتیاگو برنابئو با تساوی ۲-۲ به پایان رسیده بود. به این ترتیب پپ گواردیولا یازدهمین جام قهرمانی اش را در آغاز چهارمین فصل حضورش در بارسلونا تجربه کرد.

بارسلونا برای فتح نخستین جام قهرمانی در این فصل، رقابتی جنجالی و پر زد و خورد را پشت سر گذاشت.

این رقابت ها، دهمین دوره از مسابقات سوپر کاپ اسپانیاست که از سال ۱۹۸۲ پایه گذاری شده و طی آن، قهرمان لالیگا و کوپا دل ری مقابل هم قرار می گیرند.

در صورتی که تیمی موفق شده باشد هر دو لالیگا و جام حذفی را فتح کند، در سوپر کاپ باید مقابل نایب قهرمان جام حذفی قرار بگیرد.

در بازی برگشت؛ در دقیقه ۱۵ آندرس اینیستا وقتی پاس طلایی لیونل مسی را دریافت کرد، با دروازه‌بان رئال مادرید در وضعیت تک به تک مواجه شد.

اینیستا با خونسردی خیره کننده اش توپ را از روی پای کاسیاس عبور داد تا آبی و اناری ها ۱-۰ پیش بیافتند.

کریستیانو رونالدو فقط ۵ دقیقه بعد در ازدحام محوطه شش قدم، این گل را پاسخ داد. کریس رونالدو صدمین گل خود را با پیراهن رئال مادرید را به ثمر رساند.

رونالدو پیش از این ۴ بار در نوکمپ به میدان رفته و نتوانسته بود گل بزند. رونالدو؛ اولین بار با تیم منچستریونایتد به نیوکمپ آمد و در آن بازی یک پنالتی را برای تیمش از دست داد.

رونالدو از زمانی که به رئال پیوسته،۱۳ گل در لیگ قهرمانان اروپا، ۷ گل در جام حذفی، یک گل در سوپرکاپ اسپانیا و ۱۲ گل در دیدارهای دوستانه به ثمر رسانده.

در ادامه بازی و در لحظات پایانی نیمه نخست، لیونل مسی با نبوغ خود موفق شد در محوطه جریمه رئال، با حرکتی سرعتی و دریافت پاس پشت پای پیکه، نتیجه را ۲-۱ کند.

کریم بن زما که در بازی رفت هم از برترین های میدان بود، در دقیقه ۸۱ موفق شد نتیجه را مجدداً به تساوی بکشاند.

این نتیجه می توانست بازی را به وقت های اضافی و ضربات پنالتی بکشاند. اما لیونل مسی مرد مهار ناپذیر بارسلونا در این مسابقه، در دقیقه ۸۷ تیر خلاص را شلیک کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption فابرگاس در چند دقیقه ای که در زمین بود موثر ظاهر شد و در گل سوم بارسا نقش داشت

این گل پایان کار ژوزه مورینیو و مردانش در بازی برگشت بود. اما تازه آغازی بود برای خشونت های میانه زمین.

سسک فابرگاس هافبک جدید بارسا که در یکی از پر ماجراترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال و طی پروسه ای طولانی پس از شش سال از آرسنال به نیوکمپ آمده، در این بازی از دقیقه ۸۲ به زمین آمد.

فابرگاس در چند دقیقه ای که بازی کرد؛ موثر ظاهر شد و در گل سوم و پیروزی بخش تیمش نیز نقش داشت.

مارسلو بازیکن برزیلی رئال مادرید که از نیمه دوم جانشین سامی خدیرا شده بود، به دلیل خطای خشن و حرکت غیرورزشی روی فابرگاس با کارت قرمز داور از زمین بیرون رفت.

از نگاه کارشناسان مارسلو در بازی رفت هم مستحق مجازات از سوی داور بود. در بازی برگشت تکل خشن او روی پای فابرگاس باعث هجوم نیمکت نشینان دو تیم و زد و خورد بازیکنان شد.

با فروکش کردن نزاع میانه میدان، دیوید ویا و مسعود اوزیل که از زمین بیرون رفته و نیمکت نشین شده بودند، با کارت قرمز روبرو شدند.

در حین زد و خوردها، تصاویر ضبط شده از یکی از دوربین های مستقر در قسمت روبروی جایگاه نشان می داد که ژوزه مورینیو به طرز زیرکانه ای که شاید گمان می کرد دوربین ها نتوانند تصویرش را ضبط کنند، از خفا ضربه ای به یکی از اعضای کادر فنی بارسا زد.

مشارکت مورینیو در زد و خوردها می تواند عواقب سنگینی را برای این مربی پرتغالی در پی داشته باشد.

آقای خاص ناگهان به سمت تیتو ویلانوا دستیار گواردیولا نزدیک شد و با انگشت به چشم او زد. مربی غافلگیر شده بارسلونا هم برگشت و او را هل داد.

البته مورینیو در کنفرانس خبری پایان بازی تمایل نداشت دراین رابطه صحبت کند و گفت که حتی نمی داند تیتو ویلانوا کیست.

جرارد پیکه مدافع بارسا، در پایان بازی با انتقاد از خشونت های ایجاد شده گفت: "مورینیو درحال ویران کردن فوتبال اسپانیاست. همه دنبال مقصر می گردند، اما مقصر در مادرید است. باید این روند متوقف شود و در این جا باید کسی این مشکل را حل کند."

مطالب مرتبط