برزیل و پرتغال در فینال جام جهانی فوتبال جوانان

برزیل حق نشر عکس AFP
Image caption تیم جوانان برزیل توانست با نتیجه دو بر صفر مکزیک را شکست دهد

تیم های ملی فوتبال زیر ۲۰ سال برزیل و پرتغال با برتری در مرحله نیمه نهایی، به بازی فینال هجدهمین دوره رقابت های جام جهانی جوانان راه پیدا کردند.

این دو تیم با نتیجه مشابه ۲-۰ مقابل مکزیک و فرانسه به برتری رسیدند.

در این رقابت ها که به میزبانی کلمبیا برگزار می شود؛ هنریکه آلمیدا مهاجم باشگاه سائو پائولو با ۲ گلی که وارد دروازه مکزیک کرد، برزیل را به فینال برد.

فوتبال برزیل پس از ناکامی در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، ناکامی در جام جهانی فوتبال زنان به میزبانی آلمان و جام جهانی نوجوانان در مکزیک، حالا با سرمربیگری نِی فرانکو در آستانه کسب جام قهرمانی این دوره از رقابت هاست.

اما کسب جام؛ چندان هم در دسترس به نظر نمی رسد. آن ها با دروازه بانی مواجه خواهند شد که در این رقابت ها هنوز گلی دریافت نکرده است.

حسرت گل زدن به میکا سنگربان تیم پرتغال پس از ۶ بازی همچنان به دل مهاجمان حاضر در جام مانده است.

با احتساب ۳۰ دقیقه وقت اضافی در دیدار پرتغال با آرژانتین و وقت های تلف شده در سایر دیدارها، او ۶۰۰ دقیقه است که دروازه اش را بسته نگه داشته است.

اما هنریکه آلمیدا حالا با ۵ گل زده در کنار آلوارو واسکوئز اسپانیایی در صدر جدول گلزن هاست.

حق نشر عکس AFP
Image caption پرتغالیها نیز با نتیجه مشابه دو بر صفر از سد فرانسه گذشتند

آلمیدا می خواهد به تنهایی آقای گل شود، طلسم گل نخوردن میکا را بشکند و تیمش را برای پنجمین بار قهرمان جام جهانی جوانان کند.

واسکوئز اسپانیایی در پی حذف تیمش دیگر فرصتی برای افزایش گل های زده نخواهد داشت. نبرد اسپانیا و برزیل در مرحله یک چهارم نهایی این رقابت ها به ضربات پنالتی کشیده شد و به برتری برزیل انجامید.

آخرین بار سال ۲۰۰۳ در امارات بود که سلسائو با درخشش دنی آلوس، نیلمار، آدریانو و جونینیو روی سکوی نخست جوانان جهان ایستاد.

پرتغال اما پس از دو قهرمانی اش با کارلوس کی روش، دیگر نتوانست جام را به لیسبون ببرد.

پرتغال که با حذف آرژانتین در ضربات پنالتی به نیمه نهایی رسیده بود، حالا برای تصاحب جام قهرمانی باید از سد دیگر قدرت بزرگ فوتبال آمریکای جنوبی نیز عبور کند.

ایلیدیو واله هدایت پرتغال را در این رقابت ها برعهده دارد. آن ها برای راهیابی به فینال با نتیجه ۲-۰ بر فرانسه غلبه کردند. ۴۱ هزار نفر در مدلین از نزدیک این مسابقه را تماشا کردند.

نلسون الیویرا و دانیلو پریرا گل های پرتغال را وارد دروازه جاناتان لیگالی کردند تا پس از سال ۱۹۹۱ مجدداً گام به فینال این رقابت ها بگذارند.

هر دو رقابت نهایی بین برزیل و پرتغال و بازی رده بندی بین فرانسه و مکزیک، روز شنبه در بوگوتا برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط