هفته اول لالیگا با اعتصاب بازیکنان تعطیل شد

فوتبال اسپانیا حق نشر عکس AP
Image caption گفته می شود مجموع دستمزد معوقه بازیکنان فوتبال اسپانیا ۴۳ میلیون پوند است

با شکست مذاکرات اتحادیه بازیکنان فوتبال اسپانیا و مقام های لیگ این کشور درباره تضمین باشگاه ها برای پرداخت دستمزد، بازیکنان تیم‌ های دسته اول و دوم فوتبال اسپانیا اعلام کردند که در اولین هفته لیگ بازی نخواهند کرد.

اتحادیه بازیکنان فوتبال اسپانیا می‌ خواهد در صورتی که بازیکنان سه ماه پیاپی حقوق نگرفتند، اجازه داشته باشند قرارداد خود را فسخ کنند.

خوزه لوییس آستیازارا، مدیر لیگ فوتبال حرفه‌ ای اسپانیا گفت که دو طرف مذاکرات با یکدیگر اختلاف نظر زیادی دارند و آن ها اکنون تلاش می‌ کنند از اعتصاب در هفته دوم جلوگیری کنند.

این اولین اعتصاب بازیکنان فوتبال اسپانیا در ۲۷ سال گذشته است و بازیکنان حاضر در ۴۲ تیم دسته های اول و دوم از اعتصاب حمایت کرده اند.

لیگ فوتبال اسپانیا قرار بود روزهای شنبه و یکشنبه این هفته آغاز شود، اما حدود دویست بازیکن در دسته اول و دوم هستند که به دلیل مشکلات مالی باشگاه‌ ها دستمزد نگرفته‌ اند.

گفته می شود مجموع دستمزد معوقه بازیکنان فوتبال اسپانیا ۴۳ میلیون پوند است.

در حالی که ادامه اعتصاب بازیکنان دیدار‌های هفته دوم را نیز تهدید می کند، دو طرف اعلام کرده اند مذکرات را در روزهای شنبه و دوشنبه ادامه می دهند.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۰ تهدید به اعتصاب بازیکنان با وعده هایی از سوی باشگاه ها عملی نشد.

اکنون با شکست مذاکرات چهارساعته دو طرف در روز جمعه و پافشاری بازیکنان بر خواسته های خود، برخی کارشناسان به موفقیت مذاکرات در روزهای شنبه و دوشنبه چندان خوشبین نیستند و احتمال می‌دهند اعتصاب بازیکنان ادامه پیدا کند.

طبق برنامه قرار بود در هفته اول رقابت های لالیگا، بارسلونا، قهرمان سه دوره پیش، با مالاگا بازی کند و رئال مادرید با اتلتیک بیلبائو دیدار کند.

در شرایطی که تقویم فوتبال اسپانیا تا پیش از ماه مه سال آینده فرصتی برای برگزاری دیدارهای معوقه هفته اول ندارد، مشخص نیست تکلیف دیدارهای این هفته چه خواهد شد.

اعتصاب بازیکنان شامل مسابقات اروپایی تیم های اسپانیایی نمی‌ شود و هفته آینده بازی ویارئال در مسابقات انتخابی لیگ قهرمانان اروپا و اتلتیک بیلبائو، سویا و اتلتیکو مادرید در لیگ اروپا برگزار خواهد شد.