والیبال نوجوانان جهان؛ برتری ایران مقابل صربستان

حق نشر عکس AP

دوازدهمین دوره رقابت های والیبال قهرمانی نوجوانان جهان در آرژانتین با برتری ایران مقابل صربستان پیگیری شد.

پیروزی ایران بر صربستان به عنوان قهرمان دوره قبل، از مهم ترین نتایج جدول گروهی این رقابت ها به شمار می رود.

تیم والیبال نوجوانان ایران در جام دوازدهم با تیم های اسپانیا، صربستان و پرتوریکو در گروه چهارم قرار دارد.

ایران در این دیدار با میلاد عبادی‌پور، شهاب احمدی، آرمین صادقیانی، جواد حسین آبادی، سجاد دهنوی و پوریا فیاضی موفق به برتری ۳-۱ مقابل صربستان شد.

در طول بازی نیز محمد امیرمحمد و سجاد تقوی به نوبت به میدان آمدند. ایران در آخرین دیدار خود از مرحله مقدماتی روز دوشنبه به مصاف پوتوریکو خواهد رفت تا در صورت پیروزی به جمع ۸ تیم برتر راه پیدا کند.

در ۱۱ دوره گذشته این رقابت ها؛ برزیل با شش بار قهرمانی پرافتخارترین تیم است. روسیه نیز با دو جام قهرمانی در مکان دوم قرار دارد.

ایتالیا، ایران و صربستان هر کدام یک بار فاتح والیبال نوجوانان جهان شده اند.

ایران در رقابت های سال ۲۰۱۱ در اولین گام مقابل اسپانیا تن به شکست ۳-۰ داد.

نوجوانان اسپانیا اگرچه در یازده دوره گذشته این رقابت ها نتوانسته اند در جمع سه تیم برتر قرار بگیرند، اما مقابل ایران که قهرمان سال ۲۰۰۷ این رقابت هاست، به برتری دست یافتند.

ایران همچنین دو نایب قهرمانی در سال های۲۰۰۱ و ۲۰۰۹ و مقام سومی سال ۲۰۰۳ را نیز نصیب خود کرده است.

از نگاه فدراسیون جهانی والیبال که رتبه بندی دو گروه جوانان و نوجوانان را با هم منتشر می کند، ایران با ۱۳۱ امتیاز در مکان چهارم رده بندی جهانی است. اسپانیا نیز در رده یازدهم قرار دارد.

بهروز عطایی سرمربی نوجوانان ایران پس از شکست مقابل اسپانیا تاکید کرده بود که این نتیجه یک هشدار و تلنگر به موقع برای غلبه بر صربستان و صعود به دور بعد محسوب می شود.

در دیگر بازی گروه چهارم، صربستان با نتیجه ۳-۰ پرتوریکو را شکست داد.

در دوازدهمین دوره مسابقات نوجوانان جهان ۱۶ تیم با یکدیگر رقابت می کنند که تیم های آرژانتین، آمریکا، مصر و بلغارستان در گروه اول قرار دارند.

در نخستین روز، بلغارستان موفق شد میزبان رقابت ها را مغلوب کند. آمریکا نیز ۳ بر ۲ مصر را از پیش رو برداشت.

روسیه، تونس، چین و یونان در گروه دوم قرار دارند که شکست ۳ بر صفر روسیه از یونان نیز مثل باخت ایران مقابل اسپانیا، از شگفتی های روز نخست بود.

نوجوانان چین ۳ بر ۲ تونس نایب قهرمان قاره آفریقا را از پیش رو برداشتند.

در گروه سوم، کوبا، برزیل، کره جنوبی و فرانسه حضور دارند. برزیل ۳ بر ۲ کره جنوبی را شکست داد و کوبا نیز بر فرانسه غلبه کرد.

مطالب مرتبط