پنجمین قهرمانی برزيل در جام جهانی فوتبال جوانان

حق نشر عکس AFP

تیم ملی جوانان برزیل با برتری مقابل پرتغال در دیدار نهایی هجدهمین دوره جام جهانی زیر ۲۰ سال پسران، عنوان قهرمانی را نصیب خود کرد.

این پنجمین قهرمانی طلایی‌پوشان در این مسابقات است و حالا فقط یک قهرمانی دیگر برای رسیدن به آرژانتین، پر افتخارترین تیم تاریخ این رقابت ها فاصله دارند.

در پایان این رقابت‌ها که به میزبانی کلمبیا برگزار شد، تیم های برزیل، پرتغال و مکزیک روی سکوهای اول تا سوم قرار گرفتند.

سلسائو پس از ناکامی در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، ناکامی در جام جهانی فوتبال زنان به میزبانی آلمان و جام جهانی نوجوانان در مکزیک، حالا با سرمربیگری نِی فرانکو و کسب جام قهرمانی این دوره از رقابت ها، به اعاده حیثیت از فوتبال برزیل پرداخته است.

دیدار پایانی با حضور ۳۶ هزار تماشاگر به قضاوت مارک گیگر از آمریکا در ورزشگاه نمسیو کاماچو در بوگوتا برگزار شد.

ابتدا برزیلی‌ها توسط اسکار در دقیقه ۵ از حریف پیش افتادند تا طلسم ۶۰۰ دقیقه گل نخوردن پرتغال در این بازی ها را بشکنند.

اما در دقیقه ۹ الکس بازی را به تساوی کشاند تا نیمه اول با تساوی یک بر یک به پایان برسد.

در نیمه دوم این بار نوبت به پرتغال رسید تا با گل نلسون اولیویرا در دقیقه ۵۹ پیش بیافتد.

طلایی پوشان که هدفی جز کسب عنوان قهرمانی جهان نداشتند، در دقیقه ۷۸ باز هم توسط اسکار دوس سانتوس به گل رسیدند و بازی را به تساوی کشاندند.

به این ترتیب بازی به وقت اضافی کشیده شد.

اسکار که در طول رقابت ها گلی به ثمر نرسانده بود، یک بار دیگر برای برزیل درخشید و در دقیقه ۱۱۱ با هت‌تریک در دیدار فینال، عنوان قهرمانی جهان را نیز برای برزیل به ارمغان آورد.

پرتغال اما پس از دو قهرمانی اش با کارلوس کی روش، دیگر نتوانسته جام را به لیسبون ببرد.

میکاییل سیموئز دومینگوش ملقب به میکا دروازه بان پرتغال که در طول رقابت ها هیچ گلی دریافت نکرده بود، در این بازی پر اشتباه ظاهر شد و خصوصاً با خروجی اشتباه روی گل سوم که از زاویه بسته و فاصله ای دور به ثمر رسید، مقصر اصلی لقب گرفت.

او در تیم بنفیکا دروازه بان ذخیره آرتور مورائس سنگربان برزیلی این تیم است.

در دیدار رده بندی نیز تیم ملی جوانان مکزیک با برتری ۳-۱ مقابل فرانسه عنوان سوم جهان را به خود اختصاص داد. این نتیجه ای درخشان برای مکزیکی ها قلمداد می شود که پس از فتح رقابت های نوجوانان جهان، نشان دادند که پشتوانه های درخشانی برای آینده فوتبال کشورشان پرورش داده اند.

در جدول رده بندی گلزنان، هنریکه آلمیدا از برزیل به اتفاق الکساندر لاکازته از فرانسه و آلوارو واسکوئز از اسپانیا با ۵ گل زده، برترین مهاجمان جام بودند.

هنریکه که در خط حمله تیم سائوپائولو توپ می زند، توپ طلایی جام هجدهم را نیز نصیب خود کرد.

توپ نقره ای به نلسون اولیویرا از پرتغال رسید که عضو باشگاه بنفیکا است. توپ برنزی هم به خورخه انریگز گارسیا از مکزیک اهدا شد. او در لیگ کشورش در باشگاه چیواس توپ می زند.

فیفا تصمیم گرفت جایزه بازی جوانمردانه را نیز به تیم ملی جوانان نیجریه اعطا کند که از حیث نتیجه گیری نیز برترین تیم در جمع نمایندگان آسیا، آفریقا و اقیانوسیه بود.

نوزدهمین دوره این رقابت ها سال ۲۰۱۳ در ترکیه برگزار خواهد شد.