ناکامی والیبال ایران در نوجوانان جهان

حق نشر عکس AP

در آخرین روز از مرحله مقدماتی رقابت‌های والیبال نوجوانان جهان، صربستان و اسپانیا از گروه چهارم به مرحله بعد صعود کردند.

به این ترتیب؛ ایران قهرمان سال ۲۰۰۷ این رقابت‌ها که دو نایب قهرمانی در سال‌های۲۰۰۱ و ۲۰۰۹ و مقام سومی سال ۲۰۰۳ را نیز نصیب خود کرده است، از راهیابی به جمع هشت تیم برتر باز ماند.

همزمان با این رقابت‌ها، تیم ملی والیبال دانشجویان ایران نیز در بازی‌های "یونیور سیاد"، از راهیابی به جمع ۸ تیم برتر باز مانده بود.

دوازدهمین دوره رقابت‌های والیبال قهرمانی نوجوانان جهان در آرژانتین در حال برگزاری است.

ایران در دور مقدماتی از اسپانیا شکست خورده و بر صربستان پیروز شده بود. در آخرین روز از مرحله مقدماتی این مسابقات، صربستان با نتیجه ۳-۱ اسپانیا را از پیش رو برداشت تا هر دو تیم صعود کنند.

ایران در شرایطی به مصاف پورتوریکو رفت که اگر ۳ بر صفر هم حریف خود را شکست می‌داد، باز هم در رتبه سوم گروه قرار می‌گرفت و از صعود به جمع هشت تیم برتر باز می‌ماند.

ایران در این دیدار با نتیجه ‌۳-۰ برنده شد تا با شش امتیازی شود. اما در تفاضل ست‌ها؛ بعد از اسپانیا و صربستان در رتبه سوم گروه خود قرار گرفت.

حالا ملی‌پوشان نوجوان ایران در مرحله دوم این رقابت‌ها باید برای کسب جایگاه نهم تا شانزدهم به رقابت با حریفان خود بپردازند.

نوجوانان ایران در رده چهارم رنکینگ فدراسیون جهانی والیبال قرار دارند.

بهروز عطایی سرمربی ایران پس از ناکامی در صعود گفت: "مقصر اصلی این ناکامی خودمان هستیم."

لامون لاوروس سرمربی پرتوریکو نیز گفت: "تیم ایران در حالی که امیدی به صعود نداشت خیلی خوب بازی کرد. هدف تیم ما از شرکت در این رقابت‌ها کسب تجربه و بازی با تیم‌های قدرتمند بود."

ترکیب تیم ایران را در دیدار با پرتوریکو میلاد عبادی‌پور، شهاب احمدی، آرمین صادقیانی، جواد حسین آبادی، پوریا فیاضی و سجاد دهنوی تشکیل می‌دادند. در طول بازی نیز آرش تقوی، قاسم کارخانه، محمد امیر محمد و محمد فلاح به میدان رفتند.

پوریا فیاضی که عنوان بهترین بازیکن دیدار ایران با پورتوریکو را از آن خود کرد، گفت: "حالا که نتوانستیم به جمع هشت تیم برتر راه یابیم باید تلاش کنیم تا بهترین رتبه ممکن را بدست آوریم."

همزمان با ناکامی والیبال نوجوانان ایران، تیم والیبال دانشجویان ایران نیز از رقابت های دانشجویان جهان در چین اخراج شد.

خودداری والیبال دانشجویان ایران از برگزاری مسابقه با تیم دانشجویان اسراییل، منجر به جلوگیری از حضور ایران در ادامه رقابت‌ها شد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که ایران ممکن است طبق قوانین بین‌المللی؛ دو سال از حضور در رقابت‌های جهانی والیبال محروم شود.

اما رییس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی گفته است: "این پرونده را در نشست کمیته اجرایی فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) که کمتر از دو ماه دیگر برگزار می‌شود، بررسی خواهیم کرد. احتمال دارد والیبال ایران را از حضور در مسابقه‌های جهانی به مدت دو سال محروم کنند."

این مقام مسئول اما یادآور شد که شاید ایران بتواند این محرومیت را با پرداخت ۴۰۰ هزار دلار لغو کند.