حذف جودوکاهای ایران از مسابقات جهانی در پاریس

جودو حق نشر عکس AFP

نمایندگان جودوی ایران از دور رقابت های جهانی این رشته ورزشی که در پاریس برگزار می شود حذف شدند.

در دومین روز از این مسابقه‌ها علی معلومات در وزن ۷۳ کیلوگرم در دور دوم مغلوب درک فن تیچلت از بلژیک شد تا از دور رقابت‌ها کنار برود.

این جودوکای بلژیکی نفر پنجم رده بندی جهانی است و مدال برنز مسابقه‌های ۲۰۰۹ قهرمانی جهان را در اختیار دارد.

فن تیچلت در المپیک پکن به مقام پنجم رسید.

علی معلومات در پاریس فقط یک دور توانست پیش روی کند. آن هم به دلیل حذف نماینده جزایر سلیمان از جدول رقابت های این وزن بود.

در سومین روز از این رقابت‌ها امیر قاسمی‌نژاد در دور سوم وزن ۸۱ کیلوگرم با لئوناردو از برزیل روبرو شد.

قاسمی نژاد با امتیاز وازاری شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

جودوکای برزیلی دو مدال برنز المپیک های آتن و پکن در یک وزن پایین تر را در کارنامه دارد.

قاسمی نژاد در دور اول، توشینگارا از مغولستان را با امتیاز وازاری شکست داد. این رزمی کار مغولی نفر ۱۰۳ در رده بندی جهانی است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان کره جنوبی و مونتنگرو در دیدار فینال مردان وزن ۸۱ کیلوگرم به مصاف هم رفتند که با برتری ورزشکار کره جنوبی به پایان رسید

قاسمی‌نژاد سپس اسون مارش از آلمان و نفر یازدهم رده بندی جهانی را با یک امتیاز یوکو از پیش رو برداشت. اما سرانجام با شکست از رقیب برزیلی از دور رقابت ها کنار رفت.

در ادامه رقابت های قهرمانی جهان، روز شنبه در ۱۰۰ کیلو جواد محجوب در دور اول با آلکسی تاکسین از قزقیزستان روبه رو می‌شود.

محجوب در صورت کسب برتری در دور دوم به مصاف برنده دیدار گرجستان و برزیل خواهد رفت.

در وزن ۱۰۰+ کیلو گرم محمدرضا رودکی در دور اول با بایا سیخان از مغولستان دیدار می‌کند. در صورت کسب پیروزی، در دور دوم با برنده ایسلند و استرالیا رویارو خواهد شد.

در روز آخر این دوره از مسابقه‌ها رقابت‌های تیمی برگزار خواهد شد اما تا این لحظه تیم ایران که توسط سرمربی ایتالیایی هدایت می شود قصد ندارد در این بخش شرکت کند.

تیم ملی جودوی ایران در بازی‌های آسیایی گوانگجو از دستیابی به مدال طلا بازماند و از حیث آمار، جزو ضعیف‌ترین رشته‌ها در کاروان ورزش ایران بود.

در رقابت‌های قهرمانی ۲۰۱۱ آسیا به میزبانی امارات نیز ایران به مقام ششمی دست یافت.

ایران در دور قبلی مسابقه‌های قهرمانی آسیا به میزبانی تایوان نیز به تک مدال برنز احسان رجبی و ایستادن در رده نازل نهمی آسیا بسنده کرده بود.

در پی ناکامی در بازی های آسیایی و رقابت های قهرمانی آسیا، بهمن فکرت ناظر کمیته ملی المپیک ایران در جودو، چاره کار را در استفاده از مربی خارجی دانسته و گفته بود: "روی مربیان کره شمالی نظر ندارم، اما مذاکراتی با یک مربی خوب ایتالیایی انجام شده که اگر بیاید سرمربی تیم ملی خواهد شد."

این مربی ایتالیایی حالا هدایت تیم ملی را برعهده دارد. گرچه تاکنون در قیاس با گذشته، تغییری در کیفیت نتایج تیم ملی به وجود نیاورده است.