در صورت میزبانی قطر، تغییر زمان المپیک ۲۰۲۰ بررسی می‌شود

زاک روگ حق نشر عکس Getty
Image caption آقای روگ گفته است که من به آنچه همکارانم درباره میزبانی قطر می‌گویند گوش می‌دهم و سعی می‌کنم در این باره به اتفاق نظر برسیم

کمیته بین‌المللی المپیک در صورت پذیرفته شدن میزبانی قطر برای بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰، ممکن است به این کشور اجازه دهد تا مسابقات را در فصل پاییز برگزار کند.

تلاش قطر برای میزبانی المپیک ۲۰۱۶ به این دلیل که می‌خواست بازی‌ها را در ماه اکتبر برگزار کند، موفق نبود و میزبانی مسابقات به شهر ریودوژانیروی برزیل رسید.

دمای هوای قطر در تابستان به بیش از چهل درجه می‌رسد، اما در ماه‌های پاییز هوا خنک‌تر است.

آخرین مهلت اعلام نامزدی برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ روز اول سپتامبر است و قطر هنوز به طور رسمی برای میزبانی این بازی‌ها تقاضا نکرده است.

اما ژاک روگ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک گفته‌ است که روز جمعه در جلسه‌ای با مدیران اجرایی این کمیته درباره اجازه دادن به قطر برای تغییر زمان بازی‌ها گفتگو خواهد کرد و نتیجه جلسه را پیش از آن که به صورت علنی اعلام کند، به طور خصوصی به مسئولان قطری اطلاع خواهد داد.

آقای روگ که برای مسابقات قهرمانی دوومیدانی جهان در کره‌ جنوبی است، گفت: "من به آنچه همکارانم در این باره می‌گویند گوش می‌دهم و سعی می‌کنم در این باره به اتفاق نظر برسیم."

او افزود: ‌"ما به سرعت در این مورد اطلاعیه صادر نخواهیم کرد، چون می‌خواهیم ابتدا با مقامات قطری درباره تصمیم خود صحبت کنیم."

کمیته بین‌المللی المپیک یک بار در سال ۲۰۰۰ به شهر سیدنی اجازه داد تا مسابقات را از پانزدهم سپتامبر تا اول اکتبر برگزار کند.

پیش از این، قطر میزبانی جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲ را بدست آورده است و مدیر سازمان گردشگری این کشور به خبرگزاری رویترز گفت که در طول یازده سال آینده ۲۵ میلیارد دلار برای زیرساخت‌های گردشگری در این کشور سرمایه‌گذاری خواهد شد.

دوحه، پایتخت قطر در صورت تقاضا برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ باید با شهرهای رم، مادرید، استانبول و توکیو رقابت کند.

آمریکا این هفته اعلام کرد که هیچ شهری از این کشور برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ نامزد نخواهد شد.

کمیته المپیک ایالات متحده آمریکا اعلام کرد با مقامات شهرهای نیویورک، شیکاگو، لس‌آنجلس، مینیاپولیس، دالاس، تولسا و لاس وگاس درباره میزبانی المپیک ۲۰۲۰ گفتگو کرده است اما در مهلت باقیمانده، برای ارائه تقاضایی با شانس پیروزی بالا فرصت کافی ندارد.

ژاگ روگ در واکنش به این تصمیم کمیته المپیک ایالات متحده آمریکا گفت: "خوشحال می‌شدیم اگر شهری از آمریکا برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ نامزد می‌شد. بیشترین تعداد بازی‌های المپیک در این کشور برگزار شده است و آن‌ها در جنبش المپیک مشارکت زیادی کرده‌اند."

آقای روگ گفت به تصمیم مقامات آمریکایی احترام می‌گذارد و امیدوار است این کشور برای میزبانی مسابقات در سال‌های بعد نامزد شود.

میزبان مسابقات المپیک سال ۲۰۲۰ در سپتامبر ۲۰۱۳ معرفی خواهد شد.