محرومیت مادام‌العمر وزنه‌بردار ایرانی لغو شد

سعید علی ‌حسینی حق نشر عکس isna
Image caption وکیل علی حسینی می گوید با پیگیری این پرونده می‌توان باز هم به کاهش محرومیت او امیدوار بود

دادگاه حکمیت ورزش (CAS) محرومیت مادام‌العمر سعید علی ‌حسینی، وزنه‌بردار فوق سنگین ایران را لغو کرد و محرومیت او را به ۱۲ سال کاهش داد.

این دادگاه پس از یک ماه بررسی دفاعیات سعید علی ‌حسینی و وکلای او حکم نهایی خود را به فدراسیون وزنه‌برداری ایران اعلام کرد.

در این حکم آمده است: "با توجه به بررسی جامع پرونده دوپینگ وزنه‌بردار ایرانی، حکم محرومیت مادام‌العمر سعید علی حسینی لغو و محرومیت این وزنه‌بردار به ۱۲ سال کاهش پیدا می‌کند."

فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در نوامبر ۲۰۱۰ (آبان ۱۳۸۹) به دلیل مثبت بودن آزمایش دوپینگ علی ‌حسینی برای دومین بار، رای به محرومیت همیشگی او داده بود.

آزمایش دوپینگ علی‌حسینی اولین بار در سال ۲۰۰۶ مثبت اعلام شد و او دو سال از حضور در مسابقات محروم بود. در اکتبر ۲۰۰۹ آزمایش دوپینگ این وزنه‌بردار برای بار دوم مثبت اعلام شد.

علی ‌حسینی همیشه اتهام دوپینگ را رد کرده است و کادر فنی تیم و آمپول‌های تزریق ‌شده در اردو را دلیل این مشکل می‌داند.

طبق حکم دادگاه حکمیت ورزش، علی حسینی از اکتبر ۲۰۲۱ می‌تواند دوباره به رقابت‌های وزنه‌برداری بازگردد.

این حکم در مقطع کنونی کمکی به سعید علی حسینی نمی‌کند. اما دکتر علیپور، یکی از وکلای ایرانی او این حکم را موفقیتی بزرگ می‌داند که امیدها را برای کاهش بیشتر محرومیت این وزنه‌بردار بیشتر می‌کند.

وکیل علی حسینی با اشاره به این که برای اولین بار در تاریخ حکم محرومیت مادام‌العمر یک وزنه‌بردار لغو شده است گفت که با پیگیری این پرونده می‌توان باز هم به کاهش محرومیت او امیدوار بود.

وی گفت: "با توجه به مدارک و اسناد ارائه شده و همینطور دفاعیات صورت گرفته در جلسه ۳۱ تیر ماه دادگاه حکمیت ورزش، کمترین انتظار ما و وکلای بین‌المللی علی حسینی این بود که دادگاه CAS ضمن لغو محرومیت مادام‌العمر حکم به محرومیتی ۴ ساله بدهد، اما به نظر می‌رسد هیات رسیدگی به این پرونده در اجرای عدالت تا حدودی جایگاه و شان فدراسیون جهانی وزنه برداری را هم رعایت کرده است."

وکیل این وزنه‌بردار اضافه کرد: "ما برای اعتراض به این رای ۱۲ روز فرصت داریم. البته راه دیگر هم این است که به دادگاه عالی سوئیس (Supreme Court) شکایت کنیم. به همین خاطر در حال رایزنی هستیم تا ببینیم در نهایت کدام اقدام برای مرحله بعدی مناسب‌تر است."

سعید علی حسینی سه رکورد مسابقات جوانان جهان را در اختیار دارد و در تمرینات تیم ملی ایران نیز توانسته بود به صورت غیر رسمی رکوردهای جهانی این رشته که در اختیار حسین رضازاده، رئیس فعلی فدراسیون وزنه‌برداری است را جا به جا کند.

مطالب مرتبط