قهرمانی بارسلونا در سوپر جام اروپا

فابرگاس
Image caption سسک فابرگاس دومین گل بارسلونا را در آخرین دقایق بازی وارد دروازه پورتو کرد

تیم فوتبال بارسلونای اسپانیا با پیروزی ۲ بر ۰ مقابل پورتو از پرتغال، برای چهارمین بار قهرمان سوپر جام اروپا شد.

بارسلونا به عنوان قهرمان لیگ قهرمانان اروپا و پورتو به عنوان قهرمان لیگ اروپا دیدار سوپر جام این قاره را در ورزشگاه لویی دوم شهر موناکو برگزار کردند.

لیونل مسی، ستاره آرژانتینی بارسلونا که روز گذشته عنوان بهترین بازیکن اروپا را بدست آورده بود، در دقیقه ۳۹ تیمش را به گل اول رساند.

او روی اشتباه و پاس رو به عقب گوارین، بازیکن پورتو، صاحب توپ شد و با عبور از دروازه‌بان توپ را درون دروازه تیم پرتغالی فرستاد.

مسی در دقایق پایانی مسابقه یک پاس گل هم داد و سسک فابرگاس، خرید جدید بارسلونا که در نیمه دوم به زمین آمده بود با پاس تماشایی او گل دوم را در دقیقه ۸۸ زد.

پورتو دو دقیقه پیش از دریافت این گل با اخراج رولاندو ده نفره شده بود. این مدافع پس از گرفتن کارت زرد دوم زمین بازی را ترک کرد.

ولی رولاندو تنها اخراجی تیمش نبود. ثانیه‌هایی مانده به پایان بازی، گوارین نیز به دنبال خطا روی خاویر ماسکرانو با کارت قرمز مستقیم اخراج شد و پورتو با ۹ بازیکن این دیدار را تمام کرد.

پورتو تا پیش از ده نفره شدن موقعیت‌هایی برای رسیدن به گل بدست آورد. اما بارسلونا در یکی دیگر از روزهای خوبش، کنترل بازی را به ویژه در نیمه دوم در دست داشت و پس از ده نفره شدن حریف با زدن گل دوم قهرمانی خود را قطعی کرد.

این دوازدهمین جامی است که پپ گواردیولا، سرمربی جوان بارسلونا در طول سه سال حضورش در این تیم بدست می‌آورد.

سرمربی ۴۰ ساله بارسلونا در این مدت دوازده جام از پانزده جام ممکن از جمله سه قهرمانی لالیگا و دو قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را بدست آورده و با ثبت رکوردی تاریخی تا همین جا پرافتخارترین سرمربی این تیم است.

بارسلونا در سال ۲۰۰۹ نیز با هدایت گواردیولا در سوپر جام اروپا قهرمان شد.

دو قهرمانی دیگر بارسلونا در سوپر جام اروپا به سال های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۷ باز می‌گردد.