اخراج یوسین بولت؛ درخشش نمایندگان ایران، افغانستان و تاجیکستان

حق نشر عکس Reuters

سیزدهمین دوره از رقابت های دو و میدانی قهرمانی جهان به میزبانی کره جنوبی و در ورزشگاه ۶۷ هزار نفری دایگو در حال برگزاری است.

ورزشگاهی که میزبان جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۰۲ هم بود و ۴ بازی در آن برگزار شد. از جمله دیدار رده بندی کره جنوبی و ترکیه که به برتری ۳-۲ ترکیه انجامید.

در این رقابت ها ۱۹۴۵ ورزشکار از ۲۰۳ کشور حضور دارند. در این بین ایران نیز با ۷ نماینده، افغانستان با یک دونده و تاجیکستان با دو ورزشکار به رقابت می پردازند.

سجاد مرادی از ایران در ۸۰۰ متر با زمان یک دقیقه و ۴۶ ثانیه و ۳۹ صدم ثانیه جواز حضور در مرحله نیمه نهایی را کسب کرد.

مسعود عزیزی از افغانستان نیز در رقابت های ۱۰۰ متر، بهترین حدنصاب خود در فصل جاری را به جا گذاشت.

دلشاد نازاروف پرتابگر مشهور تاجیکستانی نیز به فینال پرتاب چکش راه یافته است.

در مهم ترین رقابت برگزار شده در فینال ۱۰۰ متر، والتر دیکس از آمریکا به اتفاق یوهان بلیک، یوسین بولت و نستا کارتر از جامائیکا، کریستوف له مایته و جیمی ویکاد از فرانسه، کیم کالینز از جزایر سنت ‌کیتس و دانیل بیلی از آنتیگوآ و بارابادوس به رقابت پرداختند.

مهم ترین حادثه تخلف یوسین بولت در خط استارت بود که با کارت قرمز مواجه شد تا ناگزیر با عصبانیت و فریادهای ناشی از ناباوری، پیست رقابت ها را ترک کند.

یوسین بولت مشهورترین ورزشکار حاضر در این تورنمنت است. او دارنده رکورد جهانی این ماده و برنده ۳ مدال طلا از المپیک پکن است. بولت ۲۵ ساله در دوره قبلی رقابت ها نیز قهرمان شده بود.

در نیمه نهایی مسابقات امسال، بهترین رکورد را یوهان بلیک با ۹ ثانیه و ۹۵ صدم ثانیه به جا گذاشت. او در فینال نیز سریع تر از دیگران و با حدنصاب ۹:۹۱ از خط پایان گذشت.

در یکی از ضعیف ترین فینال های ۱۰۰ متر در دهه اخیر، فقط نفر اول بود که این مسافت را زیر ۱۰ ثانیه دوید.

والتر دیکس از آمریکا با ۱۰:۰۸ ثانیه دوم شد و کیم کالینز از سنت کیتس با یک صدم ثانیه اختلاف در رده سوم ایستاد. در این ماده بزرگانی مثل جاستین گاتلین و دواین چمبرز حتی نتوانستند فینالیست شوند.

کسب سهمیه المپیک برای ایران

حق نشر عکس AFP

سجاد مرادی در حالی در گروه خود پس از دوندگان برزیل، انگلستان و لهستان چهارم شد که سه نفر نخست به صورت مستقیم به مرحله نیمه نهایی راه یافتند.

مرادی به اتفاق محمد العزمی از کویت اگرچه چهارم و پنجم شدند اما با رکوردهای خوبی که داشتند توانستند در جمع ۲۴ دونده مرحله نیمه نهایی حاضر شوند.

در نیمه نهایی و در گروه سجاد مرادی، دوندگانی همچون آلفرد یگو و ابوبکر کاکی حضور داشتند. کاکی نایب قهرمان دور گذشته رقابت‌ها است و یگو نیز مدال برنز المپیک پکن را دارد.

او در گروه خود بین ۸ نفر با زمان یک دقیقه و ۴۶ ثانیه و ۱۷ صدم ثانیه در رده هفتم ایستاد. محمد امان از اتیوپی در رده اول ایستاد و مارچین لاندوفسکی از لهستان را جا گذاشت.

دوندگان سودان، کنیا، آمریکا و دانمارک هم سریعتر از مرادی عمل کردند و فقط آنتنیو مانوئل رینا از اسپانیا پشت سر او قرار گرفت.

مرادی با این رکورد نفر چهاردهم جهان شد. او در المپیک پکن نهم شده بود. حالا او با این رکورد سهمیه ورود به المپیک لندن را نیز کسب کرده است. پیش از این، ابراهیم نیک فر در پرتاب وزنه، کاوه موسوی در پرتاب چکش و یک سهمیه B نیز در پرتاب دیسک نصیب ایران شده بود.

فینالیست های ۸۰۰ متر، دیوید رادیشا و آلفرد یگو از کنیا، محمد امان از اتیوپی، مارچین لوندوفسکی و آدام کژکوت از لهستان، ابوبکر کاکی از سومالی، نیک سایموند از آمریکا و یوری بارزاکوفسکی از روسیه هستند.

در ماده پرتاب چکش، کاوه موسوی در اولین حضورش در مسابقات دوومیدانی قهرمانی جهان به فینال نرسید.

او که پس از کسب سهمیه B المپیک جواز ورود به این رقابت ها را بدست آورده بود، برای ورود به فینال باید چکش را ۷۷ متر دورتر می انداخت. یعنی دو متر بهتر از رکورد شخصی اش.

او پرتاب های اول و سوم خود را به دلیل خطا از دست داد. در پرتاب دوم اما با ۶۸ متر و یک سانتی متر، در گروه ۱۸ نفره خود در رده هجدهم ایستاد. در مجموع هم بین ۳۵ نفر، در رده سی و یکم قرار گرفت.

موسوی در دو سال گذشته در تمام مسابقات برون مرزی رکورد ۶۸ متر را به ثبت رسانده. او با رکورد ۶۸ متر و ۸۶ سانتی متر در گوانگجو مدال نقره بازی های آسیایی را گرفت.

موسوی چند روز پیشتر رکورد ۶۸ متر و ۸۰ سانتی متر را در بازی های دانشجویان جهان به میزبانی شنژن چین ثبت کرد.

درخشش نمایندگان تاجیکستان و افغانستان

حق نشر عکس AFP

در پرتاب چکش، دلشاد نازاروف قهرمان آسیا از تاجیکستان با حدنصاب ۷۶:۹۳ متر که ششمین حدنصاب عالی رقابت هاست، راهی فینال شد.

این پرتابگر قدرتمند ۲۹ ساله، دارنده دو مدال طلای بازی های آسیایی در دوحه و گوانگجو است. دلشاد در دوره قبلی رقابت های جهانی مثل المپیک پکن در رده یازدهم ایستاد.

نازاروف حالا به همراه کوجی فوروموشی از ژاپن، تنها نمایندگان آسیا در فینال رقابت های جهانی این ماده هستند.

مسعود عزیزی از افغانستان در مرحله مقدماتی رقابت های ۱۰۰ متر، با حدنصاب ۱۱:۶۴ ثانیه از راهیابی به دور بعد باز ماند. با این حال توانست بهترین رکورد فصل خود را به جا بگذارد.

در جدول رقابت های ۱۰۰ متر مسابقات جهانی ۲۰۱۱، او توانسته بالاتر از نمایندگانی از کره جنوبی، ساموآ، میکرونزیا و جزایر ماریانا قرار بگیرد.

عزیزی سال ۲۰۰۵ در مکه توانست حدنصاب ۱۱ ثانیه و ۱۱ صدم ثانیه را به جا بگذارد که بهترین حدنصاب شخصی اوست.

مسعود عزیزی نماینده افغانستان در المپیک پکن و مسابقات جهانی ۲۰۰۹ برلین هم بود.

در بحوبوحه برگزاری رقابت های المپیک، او در مصاحبه ای به رسانه های اتریشی گفت: "با توجه به اتفاقات متعددی که در افغانستان روی داد، ‌ورزش کشور لطمه بسیار زیادی دیده. اما اگر شرایط فراهم شود می توانیم منتظر ظهور استعدادهای خوبی باشیم. زیرا کشور من مملو از استعداد است و فقط باید محیطی برای پرورش آن ها مهیا شود."

این دونده ۲۶ ساله که در المپیک در میان ۸۰ شرکت کننده، ۱۰۰متر را در ۱۱ثانیه و ۴۵صدم ثانیه دوید و در رده ۷۶ قرار گرفت.

او در المپیک با هزینه فدراسیون دوومیدانی مالزی حضور پیدا کرده بود.

فریاد الله اکبر بر روی پیست

در رقابت های ۱۰ هزار متر مردان، ابراهیم جیلان از اتیوپی در گام های آخر توانست محمد فرح از انگلستان را جا بگذارد و به مدال طلا برسد.

دونده سومالیایی الاصل انگلستان، پس از از دست دادن مدال طلا در آخرین قدم ها، وقتی از خط پایان گذشت از فرط خستگی و ناراحتی روی پیست دراز کشید و تمایلی به برخاستن نداشت.

ایمان مرگا از اتیوپی نیز سومین نفری بود که از خط پایان گذشت. مسابقه که تمام شد، قهرمان ۲۲ ساله اتیوپیایی روی پیست سجده کرد.

پس از آن هم دو اتیوپیایی مدال آور با پرچم کشورشان در حالی که پی در پی با مشت های گره کرده و نشان دادن حرف V، شعار الله اکبر را سر می دادند، مقابل دوربین های تلویزیونی به شادمانی پرداختند.

در فینال این ماده، کننیسا بکله رکورد دار جهان و از برترین های تاریخ دو و میدانی که ۳ طلای المپیک، ۵ طلای قهرمانی جهان و ۱۶ طلای صحرانوردی قهرمانی جهان را در اختیار دارد، به خط پایان نرسید.

در پایان، نماینده اریتره به مقام چهارم رسید. دوندگان استقامت کنیایی هم پنجم و ششم شدند.

علی حسن محبوب قهرمان بازی های آسیایی گوانگجو از بحرین که آفریقایی تبار است، حتی به خط پایان هم نرسید.

گرچه سرعت فینال باعث شد غیر از او، بایرون پیدرا از اکوادور، کننیسا بکله از اتیوپی و تکلی ماریام از اتیوپی هم نتوانند از خط پایان عبور کنند.

شروع عالی و پایان ضعیف سپهرزاد

حق نشر عکس Reuters

هادی سپهرزاد قهرمان دهگانه آسیا، بین ۳۰ دهگانه کار حاضر در مسابقات، بیشتر برای تصاحب سهمیه المپیک مبارزه می کرد.

او ابتدا در دو ۱۰۰ متر با زمان ۱۱ ثانیه و ۱۹ صدم ثانیه در رده بیست و دوم قرار گرفت اما رکورد فصلش را شکست. سپهرزاد از این مسابقه ۸۱۹ امتیاز کسب کرد.

سپهرزاد همچنین در مسابقه دوم که ماده پرش طول بود، با رکورد ۶ متر و ۶۵ سانتیمتر بیست و هشتم شد. او باز هم رکورد فصل خود را شکست و ۷۳۲ امتیاز به دست آورد.

سپهرزاد که تخصصش پرتاب ها هستند، در پرتاب وزنه با رکورد ۱۵ متر و ۶۵ سانتیمتر ششم شد و ۸۳۰ امتیاز گرفت.

او در پرش ارتفاع با ۱۹۰ سانتیمتر، بیست و هفتم شد اما رکورد شخصی خود را ترقی داد و ۷۱۴ امتیاز گرفت.

در ۴۰۰ متر نیز با ۵۰:۹۲ ثانیه بیست و سوم شد و توانست بهترین رکورد فصل خود را به جا بگذارد تا ۷۷۳ امتیاز دیگر به حساب خود واریز کند.

در ماده ۱۱۰ متر با مانع، رکورد ۱۴:۹۵ و جایگاه بیست و پنجم برای سپهرزاد به ثبت رسید که ۸۵۶ امتیاز برایش در بر داشت.

بهترین عملکرد سپرزاد اما در ماده پرتاب دیسک بود که توانست به مقام دوم در جمع کلیه شرکت کننده ها برسد. او حتی "تری هاردی" برنده مدال طلای این ماده را جا گذاشت.

سپهرزاد دیسک را ۵۰ متر و شش سانتیمتر پرتاب کرد و ۸۷۲ امتیاز کسب کرد تا به سهمیه المپیک امیدوارتر شود.

اما رقابت های پرش با نیزه امیدهای او را بر باد داد. سه بار پیاپی ناکامی در عبور از مانع ۴ متر، باعث شد امتیاز صفر مقابل نام سپهرزاد ثبت شود.

به این ترتیب در رقابت های پرتاب نیزه و ۱۵۰۰ متر هم شرکت نکرد تا با مجموع امتیاز ۵۵۹۶ امتیاز به کار خود خاتمه دهد.

در این ماده مدال طلا به تری هاردی از آمریکا با ۸۶۰۷ امتیاز رسید. اشتون ایتون از همین کشور دوم شد و مدال برنز را هم لیونل سوارز کوبایی به گردن آویخت.

مدال های توزیع شده

در صبح نخستین روز از مسابقه‌ها، دوندگان زن کنیایی مدال‌های ماراتن را درو کردند.

ادنا کیپلاگات با زمان دو ساعت و ۲۸ دقیقه و ۴۳ ثانیه زودتر از دیگران مسیر ۴۲ کیلومتر و ۱۹۵ متری را طی کرد و به مدال طلا رسید.

پریشاه جپتو ۱۷ ثانیه بعد از خط پایان گذشت مدال نقره را به خود اختصاص داد. شارون چروپ نیز در مکان سوم ایستاد. هر سه دونده مدال آور این ماده از کنیا بودند.

در این ماده ۵۵ دونده حضور داشتند که ۹ نفرشان نتوانستند مسابقه را به پایان برسانند.

در بخش تیمی نیز تیم کنیا با زمان ۷ ساعت و ۲۶ دقیقه و ۵۷ ثانیه به مدال طلا رسید. چین دوم شد و تیم اتیوپی به مدال برنز دست یافت.

در ۱۰ هزار متر زنان نیز هر ۳ مدال را کنیایی ها به گردن آویختند و حتی نفر چهارم هم کنیایی بود.

ویویان چریوت قهرمان شد. سالی کیپ یگو روی سکوی دوم ایستاد و مدال برنز هم نصیب لینت ماسائی شد.

در ۲۰ کیلومتر پیاده روی مردان، والری بورچین از روسیه روی سکوی نخست ایستاد. او قهرمان المپیک پکن است و در دور قبلی رقابت های جهانی نیز روی سکوی اول ایستاد.

ولادیمیر کانیکین از همین کشور دوم شد و لوئیز فرناندو لوپز از کلمبیا در رده سوم قرار گرفت.

در پرش طول زنان، بریتنی ریس آمریکایی از مدال طلای خود در دور قبلی این رقابت ها دفاع کرد. مدال نقره به اولگا کوچرنکو از روسیه رسید.

اما شادمان ترین پرنده در جمع فینالیست ها، اینه تا رادویچیا از لتونی بود که در آخرین پرش، مدال برنز خود را مسجل کرد.

در پرتاب دیسک زنان، لی یان فنگ از چین طلا گرفت. نادینه مولر از آلمان به مدال نقره رسید و یارلیس باریوس از کوبا روی سکوی سوم ایستاد.

جدول رده بندی مدال ها در پایان دومین روز از رقابت ها به شرح زیر است.

۱- کنیا ۲ طلا، ۲ نقره، ۲ برنز

۲- آمریکا ۲ طلا، ۲ نقره

۳- روسیه ۱ طلا، ۲ نقره

۴- اتیوپی ۱ طلا، ۱ برنز

۵- چین و جامائیکا ۱ طلا

آلمان و انگلستان هر کدام یک مدال نقره کسب کرده اند. کوبا ۲ مدال برنز دارد. کلمبیا، لتونی و سنت کیتس نیز هر کدام با یک مدال برنز در رده های بعدی قرار گرفته اند.