باکو ششمین نامزد میزبانی المپیک ۲۰۲۰ شد

حق نشر عکس ii
Image caption کمیته بین‌المللی المپیک در بیانیه‌ای اعلام کرد که شهرهای توکیو (ژاپن)، مادرید (اسپانیا)، استانبول (ترکیه)، رم (ایتالیا)، دوحه (قطر) و باکو (آذربایجان) برای میزبانی این بازی‌ها نامزد شده‌اند

شهر باکو، پایتخت آذربایجان، برای میزبانی المپیک تابستانی ۲۰۲۰ نامزد شد و به این ترتیب شش شهر برای میزبانی این مسابقات با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

با پایان مهلت نامزدی شهرها برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰، کمیته بین‌المللی المپیک روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که شهرهای توکیو (ژاپن)، مادرید (اسپانیا)، استانبول (ترکیه)، رم (ایتالیا)، دوحه (قطر) و باکو (آذربایجان) برای میزبانی این بازی‌ها نامزد شده‌اند.

انتخاب میزبان المپیک در دو مرحله انجام می‌شود. کمیته بین‌المللی المپیک در مرحله اول پس از بررسی شرایط نامزد‌ها، در ماه مه سال ۲۰۱۲ فهرست نامزد‌های نهایی المپیک ۲۰۲۰ را اعلام می‌کند.

این کمیته سپس وضعیت شهرهایی را که به مرحله دوم راه پیدا کرده‌اند، با دقت بیشتری بررسی خواهد کرد و روز هفتم سپتامبر سال ۲۰۱۳ در مراسمی در شهر بوینس آیرس آرژانتین میزبان المپیک ۲۰۲۰ را معرفی خواهد کرد.

توکیو و مادرید برای سومین بار پیاپی است که برای میزبانی المپیک نامزد می‌شوند. این دو شهر بار قبل در مرحله دوم، رقابت برای میزبانی المپیک ۲۰۱۶ را به ریودوژانیروی برزیل واگذار کردند.

شهر باکو نیز در فهرست اولیه نامزدهای میزبانی المپیک ۲۰۱۶ قرار داشت، اما نتوانست به مرحله دوم رقابت برای میزبانی مسابقات راه یابد.

دوحه دیگر شهری بود که در کسب میزبانی المپیک ۲۰۱۶ ناموفق بود. پیشنهاد کمیته المپیک قطر برای تغییر زمان بازی‌ها و برگزاری المپیک در ماه‌های خنک‌تر سال و همچنین جمعیت کم شهر دوحه سبب شد تا این شهر در جمع نامزدهای نهایی المپیک قرار نگیرد.

اما هفته گذشته و پیش از اعلام نامزدی دوحه برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰، مقامات کمیته بین‌المللی المپیک در جلسه‌ای در کره جنوبی به کمیته المپیک قطر اجازه دادند تا پیشنهاد خود را برای میزبانی المپیک در تاریخی بین بیستم سپتامبر تا بیستم اکتبر ارائه دهد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، ولیعهد و رئیس کمیته المپیک قطر فرصت حضور در روند انتخاب میزبان المپیک را گامی مثبت ارزیابی کرد و گفت:‌ "وقت آن رسیده است که رویای برگزاری این بازی‌ها در خاورمیانه به حقیقت بپیوندد."

کمیته بین‌المللی المپیک پیش از این تنها یک بار در سال ۲۰۰۰ به شهر سیدنی اجازه داده بود تا مسابقات را از پانزدهم سپتامبر تا اول اکتبر برگزار کند.

استانبول برای پنجمین بار برای کسب میزبانی المپیک تلاش می‌کند. این شهر اولین بار برای میزبانی المپیک ۲۰۰۰ نامزد شده بود.

شهر رم هم یک بار در سال ۱۹۶۰ میزبان المپیک بوده است و می‌خواهد برای دومین بار این رقابت‌ها را برگزار کند.

مطالب مرتبط