بولت مدال طلای دویست متر را گرفت

حق نشر عکس AFP
Image caption یوسین بولت، به راحتی رقبایش را جا گذاشت و بار دیگر مدال طلای این رشته را از آن خود کرد

یوسین بولت، دونده جاماییکایی و سریع‌ترین مرد جهان با کسب مدال طلای رشته ۲۰۰ متر مسابقات جهانی دو و میدانی در کره جنوبی، خاطره تلخ اخراجش از فینال صد متر این رقابت‌ها را به فراموشی سپرد.

بولت یکشنبه گذشته به دلیل خطا هنگام شروع فینال صد متر با کارت قرمز مجبور به ترک پیست شد.

اما او که رکورد ۲۰۰ متر جهان را هم در اختیار دارد، روز شنبه به راحتی رقبایش را جا گذاشت و با ثبت زمان ۱۹ ثانیه و ۴۰ صدم ثانیه بار دیگر مدال طلای این رشته را از آن خود کرد.

بولت پس از این قهرمانی با اشاره به اخراجش از فینال صد متر گفت: "من اشتباه کردم، اما دوباره برگشتم تا به جهان نشان دهم که هنوز بهترین هستم."

این دونده جاماییکایی گفت که هنوز یک ورزشکار افسانه‌ای نیست، اما در این راه به پیش می‌رود. او اضافه کرد:‌"می‌خواهم به المپیک لندن بروم و مردم را شگفت زده کنم و در المپیک کاری خارق‌العاده انجام دهم."

پس از بولت، والتر دیکس آمریکایی با زمان ۱۹ ثانیه و ۷۰ صدم ثانیه دوم شد و کریستف لومت از فرانسه با ده صدم ثانیه اختلاف مدال برنز ۲۰۰ متر را گرفت.

رکورد دونده فرانسوی سریع‌ترین زمانی است که یک دونده برای کسب مقام سوم ثبت کرده است.

پس از اتفاقی که هفته گذشته در فینال صد متر برای بولت افتاد، برخی پیش‌بینی می‌کردند که او پیش از آغاز فینال ۲۰۰ متر رفتاری متفاوت داشته باشد. اما بولت پیش از شروع مسابقه و هنگام اعلام نامش همان حرکات نمایشی همیشگی خود را انجام داد.

با این حال او ۱۹۳ صدم ثانیه پس از شلیک تپانچه مسابقه را آغاز کرد که نشان از احتیاط قهرمان جهان داشت.

بولت که در خط سوم می‌دوید در ثانیه‌های اول شانه به شانه والتر دیکس بود، ولی در صد متر دوم از رقبایش فاصله گرفت و به راحتی اول شد.

پس از قهرمانی کالوین اسمیت در سال ۱۹۸۷، این دومین باری است که یک دونده در رشته ۲۰۰ متر از عنوان قهرمانی جهان خود دفاع می‌کند.

سیزدهمین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی جهان روز یکشنبه به پایان می رسد.

اکنون در جدول رده‌بندی مدال‌ها آمریکا با ۲۰ طلا، ۷ نقره و ۴ برنز اول است و روسیه با ۷ طلا، ۴ نقره و ۶ برنز در مکان دوم قرار دارد.

کنیا با ۶ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز در رده سوم و جاماییکا با ۳ طلا، ۳ نقره و یک برنز در رتبه چهارم است.

مطالب مرتبط