'آزار جنسی و فساد مالی در برخی مدارس فوتبال ایران'

حق نشر عکس roozegardaily.com
Image caption سردبیر روزنامه روزگار چاپ تهران نوشته قبلاً برای اخبار حوادث شرمنده بوده اما حالا برای اخبار ورزشی هم باید اظهار شرم کند

سردبیر روزنامه روزگار چاپ تهران روز یکشنبه ۱۳ شهریور از خوانندگان این روزنامه عذرخواهی کرده است؛ اما نه به دلیل چاپ مطلبی نادرست یا اشتباهی چاپی و فاحش، بلکه به این دلیل که به نوشته او، قبلاً برای اخبار حوادث شرمنده بوده اما حالا برای اخبار ورزشی هم باید اظهار شرم کند.

سردبیر روزنامه روزگار، این توضیح را در مقدمه مصاحبه ای آورده که یکشنبه ۱۳ شهریور در صفحه ورزش این روزنامه با ناصر فریاد شیران از مربیان با سابقه فوتبال ایران انجام شده است.

آقای فریاد شیران در این مصاحبه با ذکر مواردی، گفته است که: "در برخی مدارس فوتبال تهران، از خانواده ها و بچه ها سوء استفاده جنسی می کنند."

اما مروری بر آرشیو رسانه ها نشان می دهد افشاگری های ناصر فریادشیران، از پیشکسوتان فوتبال، درباره آن چه آزارجنسی فوتبالیست های رده سنی پایه نامیده، چندان هم در فوتبال ایران بی سابقه نیست.

مرداد ۱۳۸۹ مسئول ورزشگاه مرغوبکار در مصاحبه با خبرگزاری فارس، "آزار جنسی" بازیکنان مدرسه فوتبال استقلال در این ورزشگاه را تکذیب کرد.

این تکذیبیه در پی چاپ اخباری منتشر شد که درباره آزار جنسی نونهالان و نوجوانان علاقمند به فوتبال در فصل تست گیری رخ می داد.

به نظر می رسید ماجرا فقط به نوجوانان و کودکان محدود نمی شود و گاهی دختران هوادار نیز آسیب می بینند.

شاهرخ خسروی مسئول سابق کمیته مشوقین باشگاه استقلال در مصاحبه ای که سایت جهان نیوز منتشر کرد گفت: "ما یک لیدری داریم که با تیم به شهرستان می رود. دخترهای معصومی که دم هتل می آیند تا بازیکن ها را ببینند، داخل اتاق ها می برد و..."

مجموعه این افشاگری ها حاکی از آن است که اشتیاق به فوتبالیست شدن، گاهی نوجوانان و کودکان را در معرض خطرهایی قرار می دهد که آزار یا تجاوز جنسی از جمله آن ها است.

۴ سال قبل روزنامه ایران ورزشی با اشاره به فردی که ساک ورزشی متعلق به یکی از باشگاه ها را در دست داشت و در خیابان منیریه قدم می زد، نوشت: " یک بچه‌ که ذوق زده شده بود به او می‌گوید من می‌خواهم تست بدهم. آن فرد هم ساعت و محل قرار را مشخص می کند. قراری که منجر به تجاوز می شود. فرد مزبور با ترساندن آن کودک از او می‌خواهد دوستانش را هم به او معرفی کند. او با همین روش، به چهار نفر تجاوز کرد."

این ماجرا ارتباطی به باشگاه ها و مدارس فوتبال نداشت. اما ناصر فریاد شیران مربی فصل گذشته تیم نفت تهران در لیگ برتر فوتبال ایران، با اشاره دوباره به همین ماجرا می گوید: "شما به تپه‌های داوودیه سر بزنید. خیلی چیزها را متوجه می‌شوید"

اظهارات آقای فریاد شیران بازتاب گسترده ای در روزنامه ها و سایت های خبری داخل ایران پیدا کرده است.

او معتقد است که نه تنها خود کودکان مورد آزار جنسی قرار می گیرند، بلکه از مادران برخی از آن ها نیز سوء استفاده شده است.

وی تاکید می کند در برخی مدارس فوتبال افرادی هستند که از خانواده ها و بچه‌ها سوء استفاده‌های جنسی می‌کنند.

"سوء استفاده مالی"

علاوه بر مسایل مطرح شده توسط ناصر فریاد شیران در مورد سوء استفاده جنسی در آکادمی ها و مدارس فوتبال، مسایل دیگری نیز در این مدارس بویژه آنها که متعلق به باشگاه های سرشناس هستند، حاشیه ساز شده است.

محتوای بسیاری از این آکادمی ها، یک زمین فوتبال است که برای مدتی محدود اجاره شده. امکانات جنبی خاصی هم ندارند. از دوش و سرویس بهداشتی مناسب هم خبری نیست.

اگر در پلاکاردهای تبلیغاتی، وعده استفاده از مربیان سرشناس را داده اند، در عمل از آن مربیان نام دار خبری نمی شود.

این مسائل نه فقط در مدارس فوتبال کمتر شناخته شده، بلکه در باشگاه های سرشناس نیز دیده می شود.

از جمله حسن روشن ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران و رییس کمیته فنی باشگاه استقلال، در تازه ترین اظهار نظر خود تهدید کرده که اگر با رشوه‌خواری در استقلال برخورد نشود، استعفا خواهد داد.

او به خبرگزاری فارس گفته است: "۱۲ بازیکن تیم‌های پایه‌ای، برای حضور در استقلال به مدیر فعلی این آکادمی [آکادمی فوتبال باشگاه استقلال] پول داده اند."

این در حالی است که رضا رجبی مدیر آکادمی فوتبال باشگاه استقلال و بازیکن سابق این تیم، تمام اتهامات مطرح شده را رد کرده و از پیگیری این ماجرا در مراجع قضایی و "سایر نهادها" خبر داده است.

حق نشر عکس yjc.ir
Image caption حسن روشن مدعی است ۱۲ بازیکن تیم‌های پایه‌ای، برای حضور در استقلال به مدیر آکادمی فوتبال این باشگاه پول داده اند

با این وجود و با توجه به اختیاراتی که هیات مدیره این باشگاه به حسن روشن داده است، او در اولین اقدام، دستور اخراج ۱۲ بازیکن از تیم های امید و جوانان استقلال را صادر کرد.

به گفته حسن روشن، پدران و مادران برخی از این بازیکنان با ارائه مدارک به باشگاه، پرداخت مبالغ میلیونی برای جذب فرزندشان در باشگاه استقلال را تایید کرده اند.

زننده تک گل تیم ملی فوتبال ایران به تیم ملی پرو در جام جهانی آرژانتین به فارس گفت: "پدر یکی از این بازیکنان می ‌گوید پول قرض کرده تا بتواند مبلغ مورد نظر را به آکادمی استقلال بدهد. در بین این بازیکنان، رشوه های ۲۵ میلیون تومانی نیز وجود دارد."

حسن روشن گفت: "برخی پدران و مادران بازیکنان دو ماه پیش قضیه را به نظری جویباری از مسئولین بلندپایه باشگاه اطلاع دادند. او به پدر و مادرها وعده داد به این مسئله رسیدگی کند، اما زمان گذشت و خبری نشد."

حسن روشن به خبرگزاری فارس گفت: "از یک بازیکن به بهانه خریدن مکمل غذایی ۷ میلیون تومان گرفته شده. در حالی که یکی از مربیان در گزارشش آورده که حتی آب هم سر تمرین نبوده و یک روز مجبور ‌شدند از سطل زباله بطری پیدا کنند، تا از این طریق به بچه‌ها آب بدهند!"

رضا رجبی اما به خبرگزاری فارس گفته است: "هنوز این اتهام‌ها ثابت نشده اما با حرف‌هایی که حسن روشن زده، من و خانواده‌ام را آزرده‌خاطر کرده‌ است. به همین دلیل من از حسن روشن به مراجع قضایی و همچنین در سه نهاد شکایت کرده‌ام."

مطالب مرتبط