دوومیدانی قهرمانی جهان: پرتابگران مهارناپذیر آلمان

حق نشر عکس AFP
Image caption پیش از برگزاری رقابت های نهایی، آمریکا در جدول رده بندی مدال ها صدرنشین است

سیزدهمین دوره رقابت های دوومیدانی قهرمانی جهان، با تداوم شگفتی ها به روز پایانی رسید.

مواد ۴ در ۱۰۰ متر امدادی زنان و مردان، ۵ هزار متر و پرش سه گام مردان، ۸۰۰ متر و پرتاب چکش زنان، موادی هستند که هنوز فینالشان برگزار نشده است.

پیش از برگزاری رقابت های نهایی این شش ماده، آمریکا در جدول رده بندی مدال ها با ۱۰ طلا، ۷ نقره و ۴ برنز صدرنشین است.

کنیا و روسیه هر کدام ۷ مدال طلا دارند اما تعداد نقره های کنیا بیشتر است. ضمن این که کنیایی ها در ۵ هزار متر امید زیادی به طلای ایسایا کیپلانگات ۱۷ ساله دارند.

گرچه بخت شماره یک این ماده، برنارد لاگات است که اگر چه اصالت کنیایی دارد اما برای آمریکا می دود.

جامائیکا با ۳ طلا، ۳ نقره و ۱ برنز در رده چهارم قرار داد اما زرد پوشان، بخت اصلی برای کسب ۲ مدال طلای دیگر در مواد ۴ در ۱۰۰ متر زنان و مردان هستند و می توانند پنج طلایی شوند.

رتبه پنجم به آلمان اختصاص دارد که ۳ طلا، ۲ نقره و یک برنز کسب کرده.

پرتابگران آلمانی با ثبت شگفتی کم سابقه ای، مدال های طلای سه ماده پرتاب دیسک، وزنه و نیزه مردان را نصیب خود کردند.

رابرت هارتینگ در پرتاب دیسک از مدال طلای سال ۲۰۰۹ خود دفاع کرد. او چهار پرتاب بالای ۶۸ متر داشت و بخت اصلی مدال طلای المپیک لندن هم هست.

رکورد جهانی این ماده نیز ۲۵ سال است که در اختیار یورگن شولت از آلمان قرار دارد.

در پرتاب نیزه آندریاس تورکیلدسن از نروژ که قهرمان المپیک های آتن و پکن است، در دوره قبلی بازی ها در خاک آلمان قهرمان جهان شده بود اما این بار مدال طلا را با اختلاف یک و نیم متر به رقیب آلمانی واگذار کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ماتیاس دی زوردو در عین گمنامی توانست مدال طلای پرتاب نیزه را نصیب خود کند

ماتیاس دی زوردو در ۲۳ سالگی و در عین گمنامی توانست مدال طلای پرتاب نیزه را نصیب خود کند.

اما از همه عجیب تر، دیوید استورل در پرتاب وزنه بود. در ماده ای که قهرمانانش اغلب از ۳۰ سالگی به بعد چهره می شوند، او در ۲۱ سالگی از تمام غول ها پیشی گرفت.

رالف بارتلز مدافع عنوان قهرمانی از آلمان دهم شد اما جوان اول این دوره از رقابت های قهرمانی جهان، به مدال طلا رسید. یعنی جایگزین شدن یک جوان به جای مهره اصلی، حتی پیش از بازنشستگی او.

در این ماده دیلان آرمسترانگ از کانادا دوم شد. برنز هم به پرتابگر بلاروس رسید.

نکته جالب این بود که از سه غول همیشه موفق آمریکا یعنی کریستین کانتول، ریس هوفا و آدام نلسون، هیچ کدام راهی به سکو پیدا نکردند.

آلمانی ها یکی از مدال های نقره شان را نیز در پرتاب ها کسب کردند.

نادینه مولر روی سکوی دوم پرتاب دیسک زنان قرار گرفت.

آلمانی ها در پرتاب های مردان، تنها در پرتاب چکش مدال نگرفتند. جالب این که مارکوس ایسر نماینده آن ها در پرتاب چکش اگرچه مدال نگرفت اما چهارم شد.

او نیز همراه با پرتابگران سایر مواد در تیم ملی آلمان، به اتفاق چشم انتظار رقابت های المپیک لندن و درو کردن مدال های طلا هستند.

جایی که ایران نیز با احسان حدادی امیدوار است در ماده پرتاب دیسک به مدال برسد. اگر این اتفاق رخ دهد برای اولین بار در تاریخ، ایران در رشته هایی غیر از کشتی آزاد، کشتی فرنگی، وزنه برداری و تکواندو صاحب مدال طلای المپیک خواهد شد.

مطالب مرتبط