بازی ایران و قطر؛ شب سخت سباستیائو لازارونی

حق نشر عکس FIFA
Image caption بیست تیم آسیایی حاضر در رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ در پنج گروه چهار تیمی تقسیم شده اند

دور دوم از مرحله نخست گروهی رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در منطقه آسیا، سه شنبه شب در کشورهای مختلف این قاره برگزار می شود.

تیم ملی فوتبال ایران در دوحه به مصاف قطر خواهد رفت. ایران از نخستین بازی خود مقابل اندونزی ۳ امتیاز اندوخته است و در صدر جدول گروه پنجم قرار دارد.

قطر اما در بازی اول در ورزشگاه خالی از تماشاگر منامه، با تیم ملی بحرین به تساوی بدون گل رسید.

ایران و قطر تاکنون ۱۵ بار باهم بازی کرده اند که ایران ۱۰ بار و قطری‌ها ۳ بار به پیروزی رسیده اند.

پنج پیروزی ایران در دوحه رقم خورده است.

آخرین رویارویی دو تیم، پارسال به تساوی بدون گل انجامید.

سباستیائو لازارونی سرمربی تیم ملی قطر با بیان این که دیدار مقابل ایران سخت خواهد بود، تاکید کرد که او و تیمش در این بازی فقط به پیروزی فکر می‌کنند.

این مربی کهنه کار و ۶۰ ساله اهل برزیل، تاکنون هدایت ۲۳ تیم باشگاهی و ملی را برعهده داشته است.

غیر از معتبرترین باشگاه های برزیل مانند واسکو دوگاما، بوتافوگو و گرمیو، او در فوتبال باشگاه های ایتالیا روی نیمکت فیورنتینا نشسته است.

فنرباغچه، یوکوهاما مارینوس و ماریتیمو نیز از دیگر باشگاه های هستند که توسط لازارونی هدایت شده اند.

او همچنین سابقه سرمربیگری تیم ملی جامائیکا را نیز دارد. اما اوج کار لازارونی، هدایت تیم ملی فوتبال برزیل در جام جهانی ۱۹۹۰ بود.

برزیل ابتدا با گل های کاره کا، ۲-۱ سوئد را شکست داد. اما حتی از نگاه رسانه های خشمگین برزیل که از ابتدا با انتصاب لازارونی مخالف بودند، سوئد با درخشش توماس برولین و مارتین داهلین تیم برتر آن بازی بود.

این تیم سپس ۱-۰ بر کاستاریکا غلبه کرد و با همین نتیجه از سد اسکاتلند گذشت. اما به رغم کسب سه پیروزی پیاپی، نیمکت نشینی خوزه به به تو با واکنش تند هواداران این تیم مواجه شده بود.

حق نشر عکس
Image caption لازارونی ۶۰ ساله، تاکنون هدایت ۲۳ تیم باشگاهی و ملی را برعهده داشته است

در مرحله یک هشتم نهایی و در بازی حیثیتی آرژانتین و برزیل، گلی که کلودیو کانیگیا با پشت سر وارد دروازه کلودیو تافارل کرد، رای به حذف برزیل با لازارونی داد.

به این ترتیب آرژانتین که به عنوان تیم سوم و به سختی از گروهش صعود کرده بود، تا فینال جام ۹۰ پیشروی کرد.

لازارونی هم ضمن تحمل شدید ترین حملات و انتقادات رسانه ها و هواداران که گاهی با توهین نیز همراه بود، جای خودش را به روبرتو فالکائو داد.

لازارونی ۲۰۱۱

سباستیائو لازارونی از سال ۱۹۹۹ به بعد به تناوب در آسیا مربیگری کرده، سوپر کاپ چین و جی لیگ ژاپن را فتح کرده، و در لیگ عربستان و قطر نیز به قهرمانی رسیده است.

لازارونی چهارمین سال حضورش در قطر را تجربه می کند؛ مدت زمانی که حاکی از مقبولیت و موفقیت او در قطر است، زیرا ۴ سال دوام آوردن در قطر برای مربیان خارجی در این کشور مشابه یک رویای تحقق ناپذیر است.

لازارونی در سال ۲۰۰۹ پس از قهرمانی با تیم نادی القطر در جام ولیعهد، مربی سال قطر شد و امسال هم جای میلووان رایه ویچ صربستانی را گرفت.

کارنامه او در ۳ بازی اخیر، دو شکست و یک تساوی بوده است. دو شکست مقابل امارات و عراق با یک تساوی مقابل بحرین.

آن ها در این ۳ بازی فقط یک گل به ثمر رسانده اند که آن هم توسط مارکونه آمارال کوستا بازیکن برزیلی الاصل این تیم رقم خورده است.

به گزارش رسانه های قطری، سباستیائو لازارونی درباره بازی سه شنبه شب گفت: "بدون شک ایران تیمی قدرتمند است و بازیکنان شاخص زیادی دارد. آن‌ها پیش از این هم به جام جهانی صعود کرده‌اند، بنابراین باید برای پیروزی در این دیدار در اوج آمادگی باشیم."

حق نشر عکس AFP
Image caption ایران از نخستین بازی خود مقابل اندونزی ۳ امتیاز اندوخته است

لازارونی در پاسخ به این سوال که آیا وی تیمش را مقابل بحرین فقط برای تساوی به زمین فرستاد، گفت: "این تساوی نتیجه‌ بدی نبود و امکان باخت در این دیدار هم برای قطری ها وجود داشت."

شیخ حمد بن خلیفه رییس فدراسیون فوتبال قطر نیز گفته است که پیروزی مقابل ایران با سخن گفتن به دست نمی آید، بلکه از طریق تلاش بازیکنان در زمین محقق خواهد شد.

او با فراخوان تماشاگران قطری برای تشویق تیم ملی این کشور، نقش آن ها را در راه کسب پیروزی، کلیدی و محوری دانسته است.

شیخ حمد بن خلیفه در عین حال ایران را از منظر تئوری، نامزد اصلی سرگروهی دانست. اما تاکید کرد که باید تمام تیم‌ها را با دیده احترام نگریست.

امید نمازی تنها مربی ایرانی در کادر فنی تیم ملی ایران درباره بازی سه شنبه شب به ایسنا گفته است: "سیستم خنک‌کننده ورزشگاه، شرایط قابل قبولی را برای بازی کردن فراهم کرده. معتقدم با شرایطی که بازیکنان دارند و عملکردی که در بازی با اندونزی داشتند، ما می‌توانیم آنجا برنده باشیم."

سه‌شنبه شب و از سایر گروه‌ها در مهم‌ترین دیدارها عربستان میزبان استرالیا است و ژاپن در تاشکند به مصاف ازبکستان خواهد رفت.

برنامه دیدارهای هفته دوم به این شرح است.

گروه A

سنگاپورـ عراق

اردن ـ چین

گروه B

لبنان ـ امارات

کویت ـ کره جنوبی

گروه C

کره شمالی ـ تاجیکستان

ازبکستان ـ ژاپن

گروه D

تایلند ـ عمان

عربستان ـ استرالیا

گروه E

اندونزی ـ بحرین

قطر ـ ایران

مطالب مرتبط