صعود امید نوروزی به فینال مسابقات جهانی استانبول

نوروزی حق نشر عکس ii
Image caption امید نوروزی موفق شد جیانگ شنگ از چین را ۷ بر صفر مغلوب کند

در دومین روز از رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان که در استانبول در حال برگزاری است، امید نوروزی از ایران راهی مسابقه نهایی وزن ۶۰ کیلوگرم شد.

نوروزی که قهرمان جام جهانی و دارنده مدال طلای بازی های آسیایی گوانگجو هم هست، ضمن صعود به فینال توانست سهمیه المپیک لندن را هم کسب کند.

این رقابت ها در سالن ۱۶ هزار نفری سینان اردم استانبول در حال برگزاری است.

امید نوروزی پس از استراحت در دور اول، مقابل کنستانتین بالیتسکی از اوکراین ۵ بر ۲ پیروز شد.

نوروزی سپس موفق شد مانند رقابت های جهانی ۲۰۱۰ مسکو، زائور کورماگومدوف از روسیه را شکست دهد. این فرنگی کار اهل استان فارس، در گام بعدی موفق شد جیانگ شنگ از چین را ۷ بر صفر مغلوب کند.

در مرحله نیمه نهایی وزن ۶۰ کیلوگرم، امید نوروزی موفق شد جونگ جی هیون قهرمان المپیک آتن از کره جنوبی را در سه تایم شکست دهد و فینالیست شود.

حریف او در فینال، آلمات کبیسبایف از قزاقستان است که در نیمه نهایی بر نماینده شگفتی ساز ونزوئلا غلبه کرده بود.

در وزن ۸۴ کیلوگرم، حبیب اخلاقی دارنده مدال برنز سال ۲۰۰۹ جهان در نبردی حساس به مصاف نظمی آولوجا دارنده پنج مدال جهانی و المپیک از ترکیه رفت. وقت اول را اخلاقی برد و وقت دوم به سود آولوجا به پایان رسید.

تایم سوم در حالی آغاز شد که تماشاگران پر تعداد میزبان، با هیجان فراوان، کاپیتان تیم ملی کشورشان را حمایت می ‌کردند.این مبارزه پایاپای را آولوجا به سود خود خاتمه داد.

در مرحله نیمه نهایی این وزن آولوجا شکست خورد. به این ترتیب اخلاقی نیز در گروه بازنده ها شانس کسب مدال برنز و سهمیه المپیک را از دست داد.

در وزن ۱۲۰ کیلوگرم، بشیر باباجان زاده در اولین مسابقه خود توانست با نتیجه ۳-۰ شوتا گوگیسوانیدزه از گرجستان را شکست دهد. یوسپ چوگوشویلی از بلاروس حریف بعدی باباجان‌زاده بود که او نیز مغلوب نماینده ایران شد.

این فرنگی کار بلاروس در دو دوره قبلی مسابقات جهانی بر مسعود هاشم زاده و محمد قربانی پیروز شده بود.

در ادامه رقابت ها بشیر باباجان زاده موفق شد الکساندر آنوچین از روسیه را دو بر صفر شکست دهد و به مرحله یک چهارم نهایی برسد. باباجان زاده در چهارمین کشتی مغلوب میخان لوپز کوبایی شد.

باباجان زاده به رغم این شکست، سهمیه المپیک را کسب کرد و برای کسب مدال برنز نیز باید به روی تشک برود.

سامان طهماسبی و مسعود هاشم زاده، دو ملی‌پوش ایرانی تیم جمهوری آذربایجان نیز کشتی های خود را با پیروزی آغاز کردند. طهماسبی حریف هندی اش را برد و هاشم زاده مقابل نماینده فنلاند پیروز شد.

اما در ادامه رقابت ها، آلیم سلیموف از بلاروس توانست سامان طهماسبی را شکست دهد. با صعود نماینده بلاروس به فینال، طهماسبی شانس کسب مدال برنز را دارد.

هاشم زاده اما به یوری پاتریکف از ارمنستان باخت. با شکست ارمنستان مقابل کوبا، هاشم زاده نیز از دور رقابت ها حذف شد.

در روز نخست رقابت ها ایران با سعید عبد ولی در ۶۶ کیلوگرم به یک مدال طلا دست یافت. رده بندی سه وزن روز نخست به شرح زیر است.

۵۵ کیلوگرم: ۱- روشن بایراموف (آذربایجان) ۲- البیک تاجیف (بلاروس) ۳- شو جین لی (چین) و بخان مانکی یف (روسیه) پیتر مودوس مجارستان و وون چول یوان از کره شمالی نیز سهمیه المپیک را کسب کردند. ۶۶ کیلوگرم: ۱- سعید عبدولی (ایران) ۲- منوچهر تسخادایا (گرجستان) ۳- هیون وو کیم (کره جنوبی) و پدرو مولینس (کوبا) فرانک استابلر از آلمان و جاستین لستر از آمریکا نیز موفق به کسب سهمیه المپیک شدند. ۹۶ کیلوگرم: ۱- الیس گوری (بلغارستان) ۲- جیمی لید برگ (سوئد) ۳- سنک ایلدریم (ترکیه) و رستم توتروف (روسیه) محمد عبدالفتاح از مصر و سیمافی دزیچنکا از بلاروس نیز سهمیه المپیک را کسب کردند. فینالیست های روز دوم رقابت ها به شرح زیر هستند. ۶۰ کیلو: امید نوروزی (ایران) - آلمات کبیسبایف (قزاقستان) ۸۴ کیلو: آلیم سالیموف (بلاروس) - دامیان یانیکوفسکی (لهستان) ۱۲۰ کیلو: میخان لوپز (کوبا) – رضا کایالپ (ترکیه)

مطالب مرتبط