نوروزی دومین طلای کشتی فرنگی ایران را گرفت

امید نوروزی حق نشر عکس ii
Image caption امید نوروزی در فینال حریف قزاقی خود را شکست داد

در روز دوم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان در استانبول ترکیه، امید نوروزی دومین مدال طلای ایران در این رقابت‌ها و دهمین مدال طلای تاریخ کشتی فرنگی ایران در مسابقات جهانی را بدست آورد.

امید نوروزی، نماینده وزن ۶۰ کیلوگرم ایران در دور نخست استراحت کرد. سپس کنستانتین بالیتسکی از اوکراین و زائور کورماگومدوف از روسیه را شکست داد و با پیروزی بر جیانگ شنگ از چین به نیمه نهایی رسید.

نماینده ایران در نیمه نهایی جونگ جی هیون، قهرمان المپیک آتن از کره جنوبی را در سه تایم با نتایج ۲-۰، ۰- ۴ و ۴-۰ از پیش رو برداشت و فینالیست شد.

نوروزی در فینال با آلمات کبیسبایف، نفر سوم جهان در سال ۲۰۱۰ و قهرمان امسال آسیا از قزاقستان روبرو شد و در سه تایم با نتایج ۲-۰، ۰-۴ و ۶-۵ حریف را مغلوب کرد و قهرمان جهان شد.

ایران در روز اول رقابت‌های استانبول توسط سعید عبدولی در وزن ۶۶ کیلوگرم به مدال طلا رسیده بود.

باباجان‌زاده صاحب مدال برنز شد

در وزن ۱۲۰ کیلوگرم، بشیر باباجان‌زاده با شکست کشتی‌گیرانی از گرجستان، بلاروس و روسیه به دور یک چهارم نهایی رسید.

او در این مرحله مغلوب میخاین نونز لوپز، قهرمان المپیک و جهان از کوبا شد و با صعود کشتی‌گیر کوبایی به فینال، به گروه بازنده‌ها رفت.

باباجان‌زاده در گروه بازنده‌ها مقابل یوهان یورن از سوئد در دو تایم با نتایج مشابه ۲-۰ پیروز شد و علاوه بر کسب سهمیه المپیک لندن، به دیدار رده‌بندی راه یافت.

فرنگی‌کار وزن ۱۲۰ کیلوگرم ایران برای کسب مدال برنز رویاروی لوکاس باناک از لهستان قرار گرفت و در دو تایم با نتایج ۱-۰ و ۱-۱ حریفش را شکست داد و بر سکوی سوم ایستاد.

در وزن ۸۴ کیلوگرم، حبیب الله اخلاقی پس از استراحت در دور نخست، مقابل نظمی آولوجا، دارنده پنج مدال جهانی و المپیک از ترکیه قرار گرفت و ۳ بر ۰ مغلوب شد.

سایت فدراسیون کشتی ایران دلیل شکست اخلاقی را "ناداوری" دانست و نوشت کشتی‌گیر کشور میزبان در این مسابقه چندین بار به دلایل مختلف با حمایت داوران استراحت کرد.

کشتی‌گیر ترک در مرحله نیمه‌نهایی به حریفی از لهستان باخت و به این ترتیب اخلاقی، دارنده مدال برنز سال ۲۰۰۹ جهان، شانس حضور در گروه بازنده‌ها و کسب مدال برنز و سهمیه المپیک را از دست داد.

این مسابقات روز چهارشنبه (۲۳ شهریور) با رقابت در وزن ۷۴ کیلوگرم به پایان می‌رسد. فرشاد علیزاده نماینده ایران در این وزن است.

مطالب مرتبط