"رئال مادرید فصل گذشته پردرآمدترین باشگاه جهان بود"

رئال مادرید حق نشر عکس Reuters
Image caption رئال مادرید اعلام کرد که رکورد درآمد یک فصل را در تاریخ باشگاه‌های جهان شکسته است

باشگاه اسپانیایی رئال مادرید اعلام کرد که رکورد درآمد یک فصل را در تاریخ باشگاه‌های جهان شکسته است.

رئال مادرید که اکنون در لیگ اسپانیا صدرنشین است، اعلام کرد در سال ۲۰۱۱-۲۰۱۰ چهارصد و هشتاد میلیون و دویست هزار یورو درآمد داشته است.

این میزان ۸.۶ درصد بیشتر از درآمد این باشگاه در سال مالی ۲۰۱۰-۲۰۰۹ است و به گفته فلورنتینو پرز، رئیس این باشگاه "بیشترین درآمدی است که یک موسسه ورزشی در جهان کسب کرده است."

سود خالص این باشگاه با ۳۱.۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل ۳۱ میلیون و ششصد هزار یورو اعلام شده است.

این باشگاه اسپانیایی همچنین اعلام کرد که سال گذشته میزان بدهی خود را ۳۰.۶ درصد کاهش داده است.

درآمد باشگاه از فروش بلیط، حق پخش تلویزیونی، فروش بازیکن، بازاریابی و حق عضویت به دست آمده است.

رئال مادرید برخلاف سال ۲۰۰۹ که صد و پنجاه میلیون یورو برای خرید کریستیانو رونالدو و کاکا خرج کرد، در تابستان امسال هزینه خرید بازیکن خود را به شدت کاهش داد.

اما درآمد رئال مادرید و رقیب اصلی‌اش، بارسلونا از حق پخش تلویزیونی با درآمدی که دیگر باشگاه‌های اسپانیایی حاضر در لالیگا از این راه کسب می‌کنند قابل مقایسه نیست.

در حالی که این دو باشگاه یکصد و چهل میلیون یورو از حق پخش تلویزیونی بازی‌هایشان درآمد دارند، سهم باشگاه‌های کوچک‌تر مانند لونته، مالاگا یا رئال سوسیه‌داد تنها دوازده میلیون یورو است.

خوسه ماریا دل نیدو، رئیس باشگاه سویا روز هشت سپتامبر از باشگاه‌های اسپانیایی دعوت کرده بود در جلسه‌ای برای تغییر روش توزیع درآمد حق پخش تلویزیونی شرکت کنند که در صورت اجرای آن سهم رئال مادرید و بارسلونا از این درآمد کاهش می‌یافت.

پیشنهاد سویا مرکزیت فروش حق پخش تلویزیونی توسط سازمان لیگ حرفه‌ای اسپانیا و تقسیم عادلانه در آمد حاصل از آن بود.

اما باشگاه‌ سویا در بیانیه‌ای اعلام کرد که واکنش رئال مادرید به این طرح سرد بوده است و دیگر باشگاه‌ها نیز از این طرح پشتیبانی نکرده‌اند.