یزدانی مدال طلای کشتی آزاد قهرمانی جهان را گرفت

رضا یزدانی حق نشر عکس IRIWF
Image caption نماینده ایران در نیمه نهایی کشتی‌گیر نیجریه‌ای را مغلوب کرد و به فینال راه یافت

در دومین روز مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در استانبول ترکیه، رضا یزدانی، نماینده وزن ۹۶ کیلوگرم ایران در دیدار نهایی کشتی‌گیر کشور میزبان را شکست داد و قهرمان شد.

یزدانی در فینال مقابل سرهت بالچی از ترکیه ۵ بر ۱ و با نتایج ۴-۰، ۰-۱ و ۱-۰ به پیروزی رسید و اولین مدال طلای جهانی خود را بدست آورد.

کشتی‌گیر وزن ۹۶ کیلوگرم ایران پس از استراحت در دور اول، با برتری مقابل حریفانی از اسپانیا و مجارستان به یک چهارم نهایی رسید.

یزدانی در یک چهارم با روسلان شیخ‌اف از بلاروس روبرو شد که در دور یک هشتم توانسته بود گازیموف، قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان از آذربایجان را شکست دهد.

اما یزدانی ۷ بر ۱ شیخ‌اف را از پیش رو برداشت و با رسیدن به مرحله نیمه نهایی سهمیه حضور در المپیک لندن را کسب کرد.

نماینده ایران در نیمه نهایی سينيوی بولیتک، کشتی‌گیر نیجریه‌ای را مغلوب کرد و به فینال راه یافت.

تیم کشتی آزاد ایران در روز نخست توسط حسن رحیمی در وزن ۵۵ کیلوگرم مدال برنز و اولین سهمیه خود در المپیک لندن را بدست آورده بود.

مصطفی آقاجانی و علیرضا گودرزی، دو کشتی‌گیر اوزان ۶۰ و ۸۴ کیلوگرم ایران در روز دوم ناموفق بودند و نتوانستند سهمیه المپیک و مدالی کسب کنند.

در وزن ۶۰ کیلوگرم، مصطفی آقاجانی پس از برتری مقابل حریفی از هند در دور دوم برابر ژوماگازیف، کشتی‌گیر قزاقستان قرار گرفت. نماینده ایران پس از باخت ۱-۰ در وقت اول، به دلیل مصدومیت در وقت دوم به مبارزه ادامه نداد و بازنده شد.

ژوماگازیف قزاقستانی در مرحله نيمه‌نهایی مغلوب گومز، کشتی‌گیر پورتوريكو شد و با باخت او، آقاجانی هم از رقابت‌ها حذف شد.

در این وزن روسیه دومین طلای خود در مسابقات را گرفت و بسیک کودوخوف با پیروزی برابر گومز بر سکوی اول ایستاد. این سومین نشان طلای کودوخوف در این وزن رقابت‌های جهانی است.

در وزن ۸۴ کیلوگرم، علیرضا گودرزی پس از برتری بر کشتی‌گیری از ونزوئلا، در دور دوم بیچیناشویلی از آلمان را برد.

او در دور سوم توانست میهایل گانف، قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان از بلغارستان را پشت سر بگذارد، اما با شکست مقابل شریف شریف‌اف از آذربایجان در دور یک چهارم ، از رسیدن به نیمه‌نهایی بازماند و به گروه بازنده‌ها رفت.

گودرزی در گروه بازنده‌ها به کایل ساندرسون، حریف آمریکایی ۷-۰ باخت و سهمیه المپیک را از دست داد.

در این وزن، شریف شریف‌اف از آذربایجان با شکست ابراگیم آلداتوف اوکراینی به مدال طلا رسید.

در پایان روز دوم، تیم‌های روسیه و قزاقستان به ترتیب با ۲۸ امتیاز و ۲۳ امتیاز اول و دوم هستند و ایران با ۲۲ امتیاز به همراه آمریکا در رده سوم قرار گرفته است.

این مسابقات روز یکشنبه (۲۷ شهریور) با رقابت در سه وزن دیگر به پایان می‌رسد و مهدی تقوی (۶۶ كيلوگرم)، صادق گودرزی (۷۴ کیلوگرم) و فردين معصومی (۱۲۰ كيلوگرم) برای ایران روی تشک خواهند رفت.