آغاز والیبال جام ملت های آسیا: نبرد ایران با افغانستان

والیبال آسیا حق نشر عکس ooo
Image caption ایران پیش از این در سال ۱۹۹۹ نیز میزبان این رقابت ها بود و در پایان به مقام پنجم رسید

شانزدهمین دوره والیبال جام ملت‌های آسیا از روز چهارشنبه با حضور ۱۶ تیم برتر آسیا به میزبانی تهران آغاز می‌شود.

تیم ملی‌ ایران با هدایت خولیو ولاسکو در کنار ژاپن، چین، استرالیا و کره‌جنوبی از مدعیان کسب جام قهرمانی در این رقابت‌ها محسوب می شود.

ایران در سال ۱۹۹۹ نیز میزبان این رقابت ها بود و در پایان به مقام پنجم رسید. اما بهنام محمودی به عنوان برترین بازیکن رقابت ها شناخته شد.

تیم ایران که در دوره قبلی به عنوان نایب قهرمانی دست یافته است، در اولین دیدار خود در ساعت شش عصر روز چهارشنبه در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی به مصاف تیم ملی والیبال افغانستان خواهد رفت.

ایران از ۱۶ دوره در ۱۴ دوره حضور داشته و یک عنوان سومی در سال ۲۰۰۳ و عنوان نایب قهرمانی در دوره قبلی را کسب کرده است. اما افغانستان نخستین حضور خود در رقابت های والیبال جام ملت های آسیا را تجربه می کند.

در ترکیب تیم ایران علیرضا نادی، امیر حسینی، مهدی مهدوی، آرش کشاورزی، مهدی بازار گرد، حمزه زرینی، فرهاد نظری افشار، جواد محمدی نژاد، محمد موسوی عراقی، فرهاد ظریف، آرش کمالوند و امیر غفور حضور دارند.

در گروه‌بندی این رقابت‌ها و در گروه اول تیم های ایران، هندوستان، افغانستان و تایوان حضور دارند.

در گروه دوم تیم های چین، اندونزی، سریلانکا و ازبکستان قرار گرفته اند. تیم های ژاپن مدافع عنوان قهرمانی، قزاقستان، پاکستان و تایلند نیز گروه سوم را تشکیل می دهند.

در گروه چهارم کره جنوبی، استرالیا، ترکمنستان و قطر قرار گرفته اند.

اولین دوره این رقابت ها سال ۱۹۷۵ در ملبورن برگزار شد و با قهرمانی ژاپن همراه شد. آخرین دوره نیز در مانیل به انجام رسید و باز هم به قهرمانی ژاپنی ها انجامید.

در جدول پر افتخارترین تیم های تاریخ این مسابقات، ژاپن با ۷ عنوان قهرمانی، ۳ نایب قهرمانی و ۳ عنوان سومی در صدر قرار دارد.

کره جنوبی ۴ بار این جام را نصیب خود کرده است. چینی ها ۳ بار قهرمان شده اند و استرالیا نیز در سال ۲۰۰۷ روی سکوی نخست ایستاده است.

برنامه بازی‌های شانزدهمین دوره والیبال جام ملت های آسیا در روز نخست (چهارشنبه) به شرح زیر است.

ساعت ۱۰ هندوستان – تایوان در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی قطر – ترکمنستان در سالن والیبال آزادی

ساعت ۱۴ پاکستان - قزاقستان در سالن ۱۲ هزار نفری چین – سریلانکا در سالن والیبال

ساعت۱۶ ژاپن - تایلند در سالن ۱۲ هزار نفری استرلیا – کره جنوبی در سالن والیبال

ساعت۱۸ افغانستان – ایران در سالن ۱۲ هزار نفری اندونزی – ازبکستان در سالن والیبال