بسکتبال قهرمانی آسیا: برتری ایران مقابل کره جنوبی

بسکتبال آسیا حق نشر عکس uu
Image caption در این رقابت ها که به میزبانی چین برگزار می شود، قهرمان بازی ها سهمیه حضور در المپیک ۲۰۱۲ لندن را کسب خواهد کرد

در ادامه بیست و ششمین دوره رقابت های بسکتبال جام ملت های آسیا، تیم ملی ایران که مدافع عنوان قهرمانی است، به ششمین پیروزی پیاپی دست یافت.

در این رقابت ها که به میزبانی چین برگزار می شود، قهرمان بازی ها سهمیه حضور در المپیک ۲۰۱۲ لندن را کسب خواهد کرد.

ایران برای کسب صدرنشینی در گروه E به مصاف کره‌جنوبی رفت و در ششمین دیدارش در این رقابت ها با نتیجه‌ ۷۹ بر ۶۲ از سد رقیب خود گذشت.

کره جنوبی تنها تیمی است که در تمام ادوار جام ملت‌ها حاضر بوده و ۲ بار قهرمان شده؛ ۱۱ بار روی سکوی دوم ایستاده و ۹ بار به مقام سوم رسیده است.

کره جنوبی شش دوره نیز در المپیک ها به میدان رفته است. کره‌ ای ها در رقابت های بسکتبال بازی‌های آسیایی هم ۳ بار قهرمان شده اند.

وسلین ماتیچ سرمربی تیم ملی ایران در این مسابقه مهدی کامرانی، جواد داوری، صمد نیکخواه بهرامی،‌ اوشین ساهاکیان و حامد حدادی را به زمین فرستاد.

کاپیتان تیم ملی ایران نخستین بازیکن تعویضی بود. حامد آفاق به جای صمد نیکخواه بهرامی به میدان آمد و همان ابتدا توانست با یک پاس زیبا حامد حدادی را در موقعیت شوت قرار دهد که حدادی نیز با پرتاب سه امتیازی جمع امتیازهای ایران به عدد ۲۳ رساند.

سپس ارسلان کاظمی جای اوشین ساهاکیان را در زمین گرفت. آرن داودی هم به جای مهدی کامرانی به میدان آمد تا سرعت ایران بیشتر شود. ایران در کوارتر نخست با نتیجه‌ ۲۳ بر ۱۳ به پیروزی رسید.

در کوارتر دوم پرتاب سه امتیازی موفق آرن داودی اختلاف را بیشتر کرد. حامد حدادی در خط حمله مهار ناپذیر بود. او در هر دو دوره قبلی رقابت ها به عنوان برترین بازیکن جام معرفی شده است.

ثانیه های پایانی نیمه نخست در حال سپری شدن بود که اسلم دانک ارسلان کاظمی سالن ووهان را به وجد آورد.

نیمه نخست با نتیجه‌ ۴۲ بر ۳۰ به سود ایران به پایان رسید. گارد راس کره در این مسابقه عملکرد خوبی داشت اما مهدی کامرانی او را کنترل می ‌کرد. پرتاب سه امتیازی کامرانی ایران را به امتیاز پنجاه رساند.

دو دقیقه به پایان مسابقه باقی مانده بود که اسلم دانک دیگری از ارسلان کاظمی اختلاف را به عدد ۱۷ رساند تا تیم ملی ایران با نتیجه‌ ۷۹ بر ۶۲ به پیروزی برسد.

دیدارهای قبلی ایران

ایران که در دو دوره قبلی رقابت ها روی سکوی قهرمانی ایستاده، در مرحله نخست رقابت ها ابتدا در گروه دوم با نتیجه ۴۹-۳۷ بر تایوان غلبه کرد.

ایران سپس با نتیجه غیر متعارف ۴۰-۴ از سد قطر گذشت. قطر که در نخستین بازی‌اش مقابل ازبکستان نیز تن به شکست داده بود، به دلیل صادر نشدن کارت بازی پنج بازیکن خارجی اش پیش از پایان کوارتر نخست برابر ایران، مثل بازی قبلی ناگزیر شد زمین مسابقه را ترک کند. بسکتبالیست های ایرانی در ادامه رقابت ها با یک نمایش طوفانی، ۱۳۲ بر ۳۸ از سد ازبکستان گذشتند.

در دور دوم رقابت ها، ایران ۱۲۱ بر ۳۶ مالزی را در هم کوبید تا دومین نتیجه نجومی را در متن رقابت ها رقم بزند.

تیم ملی بسکتبال ایران در پنجمین دیدارش به مصاف لبنان رفت و توانست با نتیجه ۷۶ بر ۴۵ به پیروزی برسد و حضورش در هشت تیم پایانی این رقابت‌ها را قطعی کند.

برتری مقابل کره جنوبی، ششمین پیروزی پیاپی تیم ملی ایران بوده است. ایران روز جمعه اول مهر برای راهیابی به مرحله نیمه نهایی، مقابل اردن قرار خواهد گرفت.

اگرچه ایران هنوز شکستی را متحمل نشده اما اردنی ها تاکنون دو شکست را مقابل ژاپن و چین پذیرفته اند.

نبرد حساس ژاپن و چین، چهارشنبه شب در شرایطی برگزار می شود که اگر ژاپنی ها به میزبان رقابت ها ببازند، از دور رقابت ها حذف شده و به جای آن ها، فیلیپین راهی نیمه نهایی خواهد شد.

با توجه به شکست احتمالی ژاپن مقابل چین، ایران در صورت غلبه بر اردن، در نیمه نهایی مقابل برنده بازی تایوان و فیلیپین قرار خواهد گرفت.

به این ترتیب، از نگاه کارشناسان بسکتبال آسیا دور از ذهن نیست که نبرد قهرمانی و کسب سهمیه المپیک را دو تیم ایران و چین در فینال رقابت ها برگزار کنند.

چین پر افتخارترین تیم در تاریخ بسکتبال آسیاست و تاکنون ۱۴ بار فاتح رقابت های جام ملت های آسیا شده. این جام، هر دو سال یک بار برگزار می شود و چینی ها از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۵ فقط ۲ بار جام را از دست دادند!

۷ طلا در بازی های آسیایی، ۸ دوره حضور در جام جهانی و ۷ دوره حضور در المپیک ها، افتخارات تیمی است که ستاره کنونی اش، جیان لیان از تیم واشنگتن ویزاردز است.