تیم ملی والیبال ایران افغانستان را شکست داد

تیم والیبال ایران حق نشر عکس oo
Image caption سرمربی تیم ملی والیبال افغانستان، سرویس‌های اشتباه را بزرگترین نقطه ضعف تیم ایران دانست

تیم ملی والیبال ایران در نخستین بازی اش از شانزدهمین دوره رقابت های والیبال جام ملت های آسیا که به میزبانی تهران برگزار می شود، با نتیجه ۳-۰ از سد افغانستان گذشت.

ایران از ۱۶ دوره در ۱۴ دوره حضور داشته و یک عنوان سومی در سال ۲۰۰۳ و عنوان نایب قهرمانی در دوره قبلی را کسب کرده است.

اما افغانستان در ایران، نخستین حضور خود در رقابت های والیبال جام ملت های آسیا را تجربه می کرد. آن ها بدون بازی تدارکاتی در رقابت های قهرمانی آسیا حضور یافته اند.

تعداد زیادی از افغانستانی های مقیم ایران با حضور در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی، به تشویق ملی پوشان خود می پرداختند.

افغانستان لباس مشكی و حاشيه زرد، با ترکیب سيا رحمانی، هارون ابراهيمی، مصطفی فرهمند، لطف‌الله صادق، وحيدالله وحيدی و امير سادات توانست بازی خوبی مقابل رقیب مدعی اش ارائه کند.

در حالی که ملی پوشان ایران در شروع این دیدار، حریف کم تجربه خود را دست کم گرفته‌ بودند، افغان‌ها با حمایت تماشاگران پرشور خود تا ۷ امتیاز اول را کاملاً پایاپای پیش آمدند.

بعد از وقت استراحت فنی اول و جابه‌جایی نادی و موسوی عراقی از تیم ایران، تا حدودی شرایط به سود میزبان تغییر کرد.

سرویس‌های پراشتباه تیم ایران اجازه نداد فاصله امتیازها با حریف حفظ شود و بازی خوب مصطفی فرهمند و سیا رحمانی از افغانستان، اجازه نداد ایران با آسودگی خاطر به بازی ادامه دهد.

ایران گیم اول را ۲۵ ـ ۱۳ به سود خاتمه داد. افغانستان در گیم دوم نیز خوش درخشید و این گیم را با نتیجه نزدیک ۲۵ ـ ۱۹ به تیمی واگذار کرد که خولیو ولاسکو را روی نیمکت خود دارد.

گیم سوم با کاهش اشتباهات ایران، پیروزی ۲۵ ـ ۸ به سود میزبان جام ملت های آسیا رقم خورد.

در ترکیب تیم ایران امیر حسینی (پاسور)، فرهاد ظریف (لیبرو) مهدی بازارگرد، سید محمد موسوی عراقی، علیرضا نادی، فرهاد نظری افشار و آرش کمالوند به میدان رفتند.

علیرضا نادی کاپیتان تیم ایران پس از بازی گفت: "افغانستان ما را غافلگیر کرد. از این که کشور افغانستان پس از سال‌ها جنگ موفق شده یک تیم به رقابت‌های بین‌المللی والیبال اعزام کند، خیلی خوشحالیم و مطمئن هستم افغانستان در سال‌های آینده می ‌تواند نتایج خوبی در رقابت‌های بین‌المللی کسب کند."

خولیو ولاسکو نیز تاکید کرد که بازیکنان ایران در شروع این دیدار استرس داشتند و به همین خاطر در زدن سرویس بارها دچار خطا شدند.

خولیو ولاسکو ادامه داد: "امروز هواداران تیم افغانستان من را سورپرایز کردند. من به این تیم تبریک می‌گویم که این چنین از حمایت هواداران خود برخوردار است."

ولاسکو نحوه بازی تیم افغانستان را "بسیار عجیب و غریب" ارزیابی کرده و گفت: "مثلا توپ‌های بلندی را پشت تور پاس می ‌دادند یا به وسط زمین ارسال می ‌کردند که رایج نیست. همین مسئله تیم ما را در شروع بازی غافلگیر کرد."

بصیر ولی‌زاده سرمربی افغانستان هم گفت: "با توجه به اینکه تیمش هیچ دیدار تدارکاتی نداشته، بازیکنانش حقوقی دریافت نمی کنند و حتی سالنی هم برای بازی در اختیار نداشته اند، از عملکرد بازیکنانش راضی است."

ولی زاده گفت: "من سرمربی و همه کاره این تیم هستم. ما از مدتی پیش تمرین‌های خود را در شهر کابل برگزار کردیم. اگر کشورهای همسایه به ما کمک کنند و قدری امکانات در اختیار داشته باشیم مطمئنا در آینده می‌توانیم بهتر بازی کنیم."

سرمربی تیم ملی والیبال افغانستان، سرویس‌های اشتباه را بزرگترین نقطه ضعف تیم ایران دانست.

بازیکنان تیم ملی والیبال بزرگسالان ایران در پایان مسابقه با داور قرقیزستانی مسابقه که زن بود دست دادند.

خبرگزاری فارس در تیتر گزارش خود، این حرکت ملی پوشان ایران را "اقدامی غیر اخلاقی" دانست.

مطالب مرتبط