بسکتبال جام ملت‌های آسیا؛ چین المپیکی شد

حق نشر عکس AP

چین فاتح بیست و ششمین دوره رقابت‌های بسکتبال قهرمانی آسیا شد. این تیم در فینال، برای دومین بار در این رقابت ها مقابل اردن به برتری رسید.

چین که میزبان رقابت ها بود، با نتیجه ۷۰ بر ۶۹ مقابل اردن به پیروزی رسید و جواز حضور مستقیم در المپیک لندن را نیز کسب کرد.

اردن و کره جنوبی برندگان مدال های نقره و برنز، باید در تورنمنت انتخابی فیبا در سال آینده که آخرین فرصت برای کسب جواز المپیک است شرکت کنند.

پس از چین و اردن، کره جنوبی با پیروزی بر فیلیپین در رده سوم آسیا قرار گرفت.

ایران که قهرمان دو دوره گذشته آسیا بود، با پیروزی مجدد مقابل لبنان در رده پنجم قرار گرفت.

ایران در مرحله یک چهارم پایانی جام ملت‌های آسیا مقابل اردن شکست خورد تا نتواند از عنوان قهرمانی‌‌اش دفاع کند و شانس حضور در المپیک را هم از دست بدهد.

ایران برای کسب مقام پنجم آسیا مقابل لبنان با نتیجه ۸۷ بر ۶۵ به پیروزی رسید تا پس از دو دوره قهرمانی پیاپی در رده پنجم قرار بگیرد.

آمار منتشر شده نشان می دهد که مارکوس دوتیت بازیکن آمریکایی – فیلیپینی تیم ملی فیلیپین بهترین بازیکن این دوره از رقابت ها بوده است.

او که عضو باشگاه اسمارت گیلاس فیلیپین است در هر بازی ۲۱.۹ امتیاز کسب کرده و در ریباند نیز با میانگین ۱۲.۳ سرآمد تمام بازیکنان حاضر در رقابت ها بوده.

در پایان مسابقات؛ صمد نیکخواه بهرامی و حامد حدادی به عنوان بهترین بازیکنان پست های سه و پنج آسیا معرفی شدند.

اما مصاحبه های منتشر شده از ستاره های تیم ایران حاکی از وجود اختلاف نظر بین برخی بازیکنان است.

خبرگزاری ایسنا با پوشش مصاحبه صمد نیکخواه بهرامی کاپیتان تیم ملی ایران، در عنوان گزارش خود از تیتر "حمله عجیب کاپیتان تیم ملی به حدادی" استفاده کرده است.

نیکخواه بهرامی درباره‌ اظهارنظر حدادی که پس از بازنشستگی یائو مینگ خود را بهترین بازیکن پست پنج آسیا معرفی کرده بود، گفت: "بهترین بازیکن آسیا کسی است که قهرمان می ‌شود. نمی ‌توان بازیکن تیمی که ششم یا هفتم می شود را بهترین بازیکن آسیا دانست."

او همچنین گفت؛ باید بهترین بازیکن را در دیدار پایانی جستجو کرد.

مهدی کامرانی گارد راس تیم ملی ایران هم در اظهارنظری مشابه عنوان کرد که حامد بازیکن خوبی است، اما بعضی اوقات بازیکنان NBA هم نمی ‌توانند خوب کار کنند.

کامرانی گفت؛ حدادی چند پرتاب را از دست داد و چند پاس اشتباه داد.