اولین پیروزی والیبال افغانستان در آخرین بازی

تیم ملی افغانستان حق نشر عکس mehr
Image caption تماشاگران افغانی در تمامی بازی ها تیم خود را تشویق کردند

تیم ملی والیبال افغانستان که برای نخستین بار در رقابت های جام ملت های آسیا شرکت کرده بود، در آخرین دیدار خود موفق شد یک پیروزی تاریخی را برای ورزش این کشور رقم بزند.

تیم های افغانستان و ازبکستان صبح چهارشنبه ۶ مهر در سالن شماره ۲ ورزشگاه آزادی برای کسب عنوان پانزدهمی آسیا به مصاف هم رفتند.

ملی پوشان افغانستان در این دیدار موفق شدند ازبکستان را با نتیجه ۳-۱ از پیش رو بردارند تا نخستین پیروزی خود را در تاریخ مسابقات قهرمانی آسیا جشن بگیرند.

بازیکنان تیم ملی والیبال ازبکستان در ست دوم با امتیاز ۲۵ بر۲۳ بر افغانستان غلبه کردند، اما در ست های اول، سوم و چهارم به ترتیب با امیتازهای ۲۷بر ۲۵، ۲۵ بر ۲۲ و ۲۵ بر ۱۹ مقابل این تیم تسلیم شدند.

به این ترتیب، ازبکستان که پیشینه ای طولانی در والیبال دارد و در رقابت های داخلی شوروی سابق نیز حضوری مستمر داشت، در رده شانزدهم این رقابت ها قرار گرفت.

تیم افغانستان پس از ایران، پر تماشاگرترین تیم این دوره از رقابت ها بود. افغانستانی های مقیم ایران از شهرهای مختلف از جمله ورامین، کرج، ری و تهران، با حضور در ورزشگاه آزادی تیم خود را تشویق کردند.

در بازی ایران و افغانستان که به برتری ۳-۰ ایران انجامید، تعداد تماشاگران افغانی دو برابر تماشاگران ایرانی بود.

رسانه های ایران همچنین لقب پرشورترین تماشاگران را به هواداران تیم ملی والیبال افغانستان نسبت دادند.

کارنامه افغانستان در جام ملتهای آسیا

افغانستان که با لباس های لباس مشکی و حاشیه زرد در این رقابت ها حاضر شده بود، با ترکیب سیا رحمانی، هارون ابراهیمی، مصطفی فرهمند، لطف‌الله صادق، وحیدالله وحیدی و امیر سادات توانست افق های روشنی برای آینده والیبال این کشور به جا بگذارد.

تیم والیبال افغانستان در این دوره از رقابت ها، ابتدا سه شکست متوالی ۳-۰ را مقابل ایران، هندوستان و تایوان تجربه کرد. آن ها در گیم دوم بازی با تایوان تا امتیاز ۱۹ پیش رفتند.

در مرحله بعد به قزاقستان و تایلند هم ۳-۰ باختند. اما مقابل تایلند در گیم سوم به امتیاز ۲۰ رسیدند و مانند بازی های قبلی، با تمام توان مبارزه کردند و رقیب آسانی برای حریف خود نبودند.

اولین گیم برده افغانستان در این رقابت ها مقابل ترکمنستان رقم خورد. آن ها نخستین گیم در تاریخ والیبال این کشور در جام ملت های آسیا را با نتیجه ۲۵-۱۷ نصیب خود کردند.

افغانستان غیر از ست سوم، می توانست ترکمنستان را در مجموع گیم ها نیز مغلوب کند. آن ها ست اول را هم در رقابتی میلیمتری با نتیجه ۲۶-۲۴ واگذار کردند.

سرانجام در رقابت برای کسب مقام پانزدهم آسیا، افغانستان توانست ازبکستان را از پیش رو بردارد. این در حالی است که ازبکستان در رقابت های سال های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۵ نیز سابقه حضور در این پیکارها را دارد.

بصیر ولی‌زاده سرمربی افغانستان پس از بازی با تیم ایران به رسانه های ایران گفته بود: "با توجه به اینکه تیمش هیچ دیدار تدارکاتی نداشته، بازیکنانش حقوقی دریافت نمی کنند و حتی سالنی هم برای بازی در اختیار نداشته اند، از عملکرد بازیکنانش راضی است."

شانزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا از ۳۰ شهریور در تهران آغاز شده و روز پنج شنبه هفتم مهرماه به پایان خواهد رسید.

مطالب مرتبط