ایران در نیمه نهایی والیبال جام ملت های آسیا

والیبال ایران حق نشر عکس fars
Image caption تیم والیبال ایران در سه ست پیاپی سریلانکا را شکست داد

تیم ملی والیبال ایران با بهره گیری از بازیکنان ذخیره اش موفق شد سریلانکا را با نتیجه ۳-۰ از پیش رو بردارد.

در شانزدهمین دوره جام ملت های آسیا، ملی ‌پوشان والیبال ایران در سه ست پیاپی و با نتایج ۲۵-۱۶، ۲۵-۱۸ و۲۵-۱۵ سریلانکا را شکست دادند و راهی مرحله نیمه نهایی شدند.

ایران در شرایطی به نیمه نهایی رسیده که هنوز حتی یک ست را نیز به حریفان خود واگذار نکرده است.

به این ترتیب، ایران برای رسیدن به فینال باید مقابل کره جنوبی قرار بگیرد. نکته جالب این دیدار، رویارویی با پارک کی وون، سرمربی سابق تیم ملی والیبال ایران است که اینک هدایت کره جنوبی را برعهده دارد.

در بازی مقابل سریلانکا، سفید پوشان ایران با ترکیب مهدی مهدوی، امیر غفور، فرهاد نظری افشار، فرهاد ظریف، محمد موسوی عراقی، محمد جواد بخششی با لباس سفید به میدان رفتند.

در گیم نخست، فرهاد نظری افشار که غیبت او در بازی‌های قبلی نیز با انتقاد برخی کارشناسان والیبال مواجه شده بود، عملکرد و آمار تحسین برانگیزی داشت.

در گیم دوم نیز بازیکنان سریلانکا که به نظر می رسید تحت تاثیر فضای سالن والیبال آزادی قرار داشتند، در خط سرویس مرتکب اشتباهات متعددی شدند. خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی والیبال ایران در این دیدار آرام تر از بازی های قبلی، از کنار زمین شاهد عملکرد بازیکنان خود بود.

جواد محمدی نژاد نیز در پوشش منطقه دو زمین موفق بود. موسوی نیز سرویس‌های پرشی زیبایی زد و کشاورزی با آبشارهای قدرتی، دفاع سریلانکا را تسلیم کرده بود.

ولاسکو که به بازی حساس سه شنبه مقابل کره جنوبی می اندیشید، در گیم دوم حتی تقاضای وقت استراحت فنی هم نکرد.

در گیم سوم امیر غفور در قامت یک پشت خط زن‌ بی اشتباه ظاهر شد. همچنین ۹ سرویس پیاپی از سوی غفور، ایران را در حالی به امتیاز ۱۰ رساند که سریلانکا فقط یک امتیاز اندوخته بود.

تماشاگران زن که روز دوشنبه در بازی با ژاپن، به دلیل همزمانی با بازی استقلال و سایپا در لیگ برتر فوتبال، از حضور در ورزشگاه منع شده بودند، در بازی با سریلانکا حضور محسوسی در سالن داشتند.

تیم ملی والیبال ایران در مرحله نیمه نهایی به مصاف کره جنوبی می رود. در دیگر بازی این مرحله، تیم‌های استرالیا و چین نیز به دیدار هم می‌روند تا چهره دو تیم فینالیست مشخص شود.

ایران روز دوشنبه پنجمین مسابقه خود در رقابت های جام ملت های ۲۰۱۱ آسیا را با با برتری مقابل پرافتخارترین تیم آسیا جشن گرفت.

میزبان جام ملت های آسیا در سالن آزادی و در حضور بیش از ۶ هزار علاقمند والیبال، با نتیجه ۳ بر صفر ژاپن را از پیش رو برداشت.

ایران که در دوره قبلی به عنوان نایب قهرمانی دست یافته است، در سال ۱۹۹۹ نیز میزبان این رقابت ها بود و در پایان به مقام پنجم رسید. اما بهنام محمودی به عنوان برترین بازیکن رقابت ها شناخته شد.

اولین دوره این رقابت ها سال ۱۹۷۵ در ملبورن برگزار شد و با قهرمانی ژاپن همراه شد. آخرین دوره نیز در مانیل به انجام رسید و باز هم به قهرمانی ژاپنی ها انجامید.

در جدول پر افتخارترین تیم های تاریخ این مسابقات، ژاپن با ۷ عنوان قهرمانی، ۳ نایب قهرمانی و ۳ عنوان سومی در صدر قرار دارد. ژاپنی ها اما از دور رقابت ها حذف شده اند و باید برای کسب عنوان پنجمی مبارزه کنند.

کره جنوبی رقیب ایران در نیمه نهایی، ۴ بار این جام را نصیب خود کرده است. چینی ها ۳ بار قهرمان شده اند و استرالیا نیز در سال ۲۰۰۷ روی سکوی نخست ایستاده است.

در پایان بازی ایران و سریلانکا، سرمربی تیم والیبال سریلانکا گفت: "ما برای بردن به میدان نیامده‌ بودیم. بازی کردن با قدرت اول آسیا و با حضور تماشاگرانش کار آسانی نیست. ضمناً من خیلی دوست دارم ایران قهرمان شود."

علیرضا نادی کاپیتان تیم ملی والیبال ایران نیز با تقدیر از عملکرد بازیکنان ذخیره گفت: "بازی های پیاپی قدری ترکیب تیم را خسته کرده بود و استراحت در این مسابقه برای ما مفید بود."

مطالب مرتبط