لیگ قهرمانان آسیا؛ حذف نمایندگان فوتبال ایران

بازی ذوب آهن و سوان سامسونگ حق نشر عکس Mehr
Image caption نتیجه بازی ذوب آهن با سوان سامسونگ امید تیم ایرانی را برآورده نکرد

تیم های فوتبال سپاهان و ذوب آهن ایران در رسیدن به مرحله نیمه نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا ناکام ماندند.

در شرایطی که ذوب آهن در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی لیگ با تساوی ۱-۱ در سئول مقابل سوان سامسونگ، شرایط را برای صعود هموار کرده بود، با شکست ۲-۱ در خانه نتوانست به جمع چهار تیم برتر راه یابد.

ذوب آهن در این بازی ابتدا در دقیقه ۵۰ توسط محمد قاضی به گل رسید. پس از این گل ذوب آهن باز هم تیم برتر میدان بود.

در ادامه اما این تیم کره‌ای بود که توانست در دقیقه ۷۸ توسط یانگ گل تساوی را وارد دروازه شهاب گردان کند.

بازی پس از تساوی دو تیم به وقت‌های تلف شده کشید. در شرایطی که به نظر می ‌رسید بازیکنان ذوب آهن به لحاظ بدنی تحلیل رفته‌اند، سامسونگ حملات پردامنه‌ای را تدارک دید که در یکی از صحنه‌ها پس از برخورد ماتو با احمدی مدافع ذوب آهن، ‌خلیل الغمدی داور عربستانی نقطه پنالتی را نشان داد.

این تصمیم با واکنش بازیکنان ذوب آهن همراه شد اما الغمدی ضمن اعلام پنالتی، احمدی را با نشان دادن کارت زرد دوم از بازی اخراج کرد.

سپس منصور ابراهیم‌زاده برای گریز از شکست، داود حقی و داسیلوا را وارد زمین کرد اما تغییری در نتیجه ایجاد نشد تا ذوب آهن از رسیدن به مرحله نیمه نهایی باز ماند.

تیم سپاهان نیز پس از ذوب آهن، در رسیدن به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ناکام ماند.

سپاهان در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا با یک گل السد قطر را از پیش رو برداشته بود، اما در اتفاقی نادر به دلیل دو اخطاره بودن رحمان احمدی دروازه بان این تیم، با حکم کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا این دیدار را ۳ بر صفر به حریف قطری‌اش واگذار کرد.

در بازی برگشت، نماینده ایران نیمه نخست را طوفانی آغاز کرد و توسط عماد رضا در دقیقه ۶ و حسن اشجاری در دقیقه ۲۶ به دو گل رسید.

این دو گل، هواداران فوتبال ایران را به زدن گل سوم و ادامه بازی در وقت های اضافی امیدوار کرد. با این حال در نیمه دوم سپاهان نتوانست بازی نیمه نخست را تکرار کند.

در اواخر نیمه دوم لوکا بوناچیچ با به میدان فرستادن محرم نویدکیا و یانوش سعی کرد تیمش را تهاجمی‌تر کند. اما این تغییرات که اجتناب ناپذیر هم به نظر می رسید، باعث شد تیم قطری در دقیقه ۸۸ به گل برسد.

به این ترتیب هر چهار نماینده فوتبال ایران در فصل ۲۰۱۱ لیگ قهرمانان آسیا هم از دور رقابت ها حذف شدند.