ایران و چین در فینال والیبال مردان آسیا

ایران، کره حق نشر عکس mehr
Image caption تیم ایران با پیروزی بر کره جنوبی به هفتمین پیروزی پی در پی خود دست یافت

تیم ملی والیبال ایران در مرحله نیمه ‌نهایی رقابت‌های جام ملت های آسیا با پیروزی بر کره‌جنوبی راهی فینال شد.

در مرحله نیمه نهایی شانزدهمین دوره جام ملت های آسیا، ایران در حضور ۱۲ هزار تماشاگر توانست با نتیجه ۳-۱ از سد حریف خود عبور کرده و با هفتمین پیروزی پیاپی به فینال برسد.

با این حال، کره جنوبی نخستین تیمی بود که در این دوره از رقابت ها موفق شد یک گیم در برابر ایران به برتری برسد.

ایران در دوره قبلی رقابت ها به میزبانی فیلیپین نیز به فینال رسید و با نتیجه ۳-۱ مغلوب ژاپن شد. این دومین بار در تاریخ جام ملت های آسیاست که والیبال ایران راهی دیدار پایانی می شود.

در دیگر دیدار مرحله نیمه نهایی، چین به سختی و با نتیجه ۳-۲ از سد استرالیا گذشت.

چینی ها در شرایطی به فینال رسیده اند که در مرحله مقدماتی همین رقابت ها دو شکست را متحمل شده اند. آن ها ۳-۲ مغلوب کره جنوبی شده و ۳-۱ به استرالیا باختند.

چینی ها برای نهمین بار به فینال جام ملت های آسیا رسیده اند. آن ها آخرین بار در سال ۱۹۹۹ و در تهران توانستند روی سکوی قهرمانی آسیا بایستند.

خبرگزاری ایسنا ادر حاشیه بازی ایران و کره جنوبی گزارش داده است، استقبال بانوان از این دیدار به حدی بود که مسئولان برگزاری مسابقه مجبور شدند فضای بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهند.

بازیکنان تیم‌ چین هم در جایگاه نشسته و رقیب فینالیست خود را ارزیابی می کردند.

ایران و کره جنوبی تا پیش از این ۲۷ باز با هم بازی کرده بودند که سهم ایران از این میان فقط ۴ پیروزی بوده که در هفت سال گذشته رقم خورده است.

پارک کی وون سرمربی کره جنوبی پیش از این هدایت تیم ایران را در دست داشت و حالا به عنوان رقیب، مقابل تیم سابق خود شکست خورد.

خولیو ولاسکو سرمربی ایران در اکثر دقایق این دیدار از علیرضا نادی، فرهاد ظریف، آرش کمالوند، امیر حسینی، حمزه زرینی، محمد موسوی عراقی و مهدی بازارگرد استفاده کرد.

با پایان بعضی از دیدارهای مرحله رده بندی، تیم پاکستان در رده هفتم قرار گرفت. سریلانکا نیز هشتم شد.

قزاقستان، تایلند، اندونزی، قطر، تایوان، ترکمنستان، افغانستان و ازبکستان نیز به ترتیب در رده های نهم تا شانزدهم قرار گرفتند.

تیم های استرالیا و کره جنوبی برای کسب مدال برنز به مصاف هم خواهند رفت. ایران و چین نیز برای تصاحب جام قهرمانی رویاروی هم خواهند ایستاد.

به رغم برخی خبرهای منتشر شده در رسانه های ورزشی، این مسابقات برخلاف رقابت های بسکتبال جام ملت های آسیا، باعث صعود تیم های برتر به رقابت های المپیک نخواهد شد.

مطالب مرتبط