سرمربی تیم ملی فوتبال ولز 'خودکشی' کرد

گری اسپید حق نشر عکس Getty
Image caption رایان گیگز اسپید را یکی از بهترین آدم‌های عرصه فوتبال توصیف کرد

جنازه گری اسپید، سرمربی ۴۲ ساله تیم ملی فوتبال ولز روز گذشته، یکشنبه، ۲۷ نوامبر در خانه اش در چستر در حالی که ظاهرا خودش را حلق آویز کرده بود پیدا شد.

پلیس چشایر ضمن اعلام این خبر گفت که در ساعت هفت و هشت دقیقه به وقت گرینویچ جنازه او را در هانتینگتون کشف کرده است.

گری اسپید، در کارنامه خود ۸۵ بار برای تیم ملی ولز در مسابقات بین المللی بازی کرده و کاپیتانی این تیم را برعهده داشته است. او در ۱۰ بازی ملی سرمربی تیم ملی ولز بوده است.

اسپید، از زمانی که برای تیم لیدز بازی می کرد شهرتی به هم زد و با نقش کلیدی‌اش در لیدز یونایتد، زمانی که این تیم در سال ۱۹۹۲ برنده مسابقات فوتبال دسته اول شد نامش بیشتر بر سر زبان ها افتاد.

پیش از آنکه گری اسپید در ماه مه ۲۰۱۰ مجبور شود به دلیل مصدومیت بازنشسته شود، در تیم های اورتون، نیوکاسل، بولتون و شفیلد یونایتد بازی کرده بود.

او ابتدا به کادر مربیگری شفیلد یونایتد پیوست و سپس در هفته های اول فصل تازه رقابت های فوتبال به عنوان سرمربی،جایگزین کوین بلک‌ول شد.

گری اسپید در دسامبر ۲۰۱۰ سرمربی تیم ملی ولز شد. پیروزی ۴ بر یک تیم او در دیدار دوستانه با نروژ در تاریخ ۱۲ نوامبر، سومین پیروزی پیاپی برای ولز بود. بسیاری از کارشناسان فوتبال امید داشتند که تیم ملی ولز با مربیگری گری اسپید، جایگاه و موقعیت بهتری در عرصه فوتبال جهان دست یابد و پنج پیروزی این تیم در دوران کوتاهی که اسپید هدایت ولز را به عهده گرفت، این خوشبینی را تشدید می کرد.

آلن شیرر، بهترین گلزن تاریخ لیگ برتر انگلستان و مربی سابق نیوکاسل در مورد مرگ اسپید گفت که "به طور وحشتناکی دلش برای گری تنگ شده است".

رایان گیگز، همبازی گری اسپید در تیم ملی ولز و بازیکن پرسابقه منچستر یونایتد هم گری اسپید را "یکی از بهترین آدمهای عرصه فوتبال" توصیف کرد.